انتقاد گروه‌های عراقی از نخست‌وزیر ۳ ماه بعد از رأی اعتماد
کد خبر: 1008888
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ESO
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۸
نخست‌وزیر عراق روز سه شنبه بر اهمیت استقلال کشورش تأکید کرد، با این حال دامنه انتقاد‌های شدید از الکاظمی در پی حمله هفته پیش به مقر حشدالشعبی و تداوم حضور امریکایی‌ها در خاک عراق تشدید شده، به طوری که سخنگوی گردان‌های حزب‌الله گفته که ما به شرط اخراج امریکایی‌ها از عراق به الکاظمی رأی داده‌ایم. تداوم این وضعیت را می‌توان تهدیدی دانست که متوجه اعتماد به نخست‌وزیر تازه‌کار عراق است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق روز سه شنبه در سخنانی به مناسبت صدمین سالگرد قیام عراقی‌ها علیه استعمار انگلیس گفت به هیچ کس اجازه نخواهد داد که حاکمیت این کشور را نقض کند. روز چهارشنبه، حسن الخلاطی، عضو ائتلاف جدید پارلمانی عراقیون که یک روز قبل از آن، سید عمار حکیم در بغداد موجودیت آن را اعلام کرد به خبرگزاری ایرنا گفت که شرط این ائتلاف پارلمانی برای حمایت از دولت، دستاورد‌های مثبت و عمل به مسئولیت‌هایش است و در صورت مشاهده کوتاهی و ناکارآمدی، منتقد دولت خواهند شد. الخلاطی افزود: «این ائتلاف پارلمانی در برهه‌ای در عراق شکل گرفته که هرج و مرج در نتیجه وجود ضعف و سستی در حکومت، برخی از استان‌ها را فراگرفته است.»

جعفر الحسینی، سخنگوی نظامی گردان‌های حزب‌الله عراق هم در مصاحبه با شبکه خبری المیادین با اعلام اینکه ارتش امریکا در عراق به قتل و اشغال مبادرت می‌کند و کسی نمی‌تواند قانون اخراج نیرو‌های امریکایی را نادیده بگیرد، گفت: «حشدالشعبی با نیرو‌های امریکایی می‌جنگد تا عراق به مرکزی برای تجاوز به کشور‌های مجاور تبدیل نشود. عراق هرگز امریکایی یا اسرائیلی یا زیر سلطه کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس نخواهد بود بلکه یک کشور عربی اسلامی است. امریکایی‌ها گمان می‌کردند بعد از شهادت رهبران مقاومت، مقاومت در عراق نابود می‌شود.»

الکاظمی در اعتماد به امریکایی‌ها اشتباه کرد

الحسینی درباره دولت عراق گفت: «مصطفی الکاظمی برای مقابله با حشدالشعبی تلاش کرد. الکاظمی راه اشتباه را در اعتماد به امریکایی برای مقابله با حشد انتخاب کرد. حشدالشعبی زمانی که با داعش جنگید از دولت عراق حمایت کرد. سخنگوی حزب الله گفته که دولت الکاظمی به درخواست امریکایی‌ها برای حمله به حشدالشعبی پاسخ مثبت داد. موافقت ما با نخست‌وزیری الکاظمی به شرط اخراج نیرو‌های امریکایی از عراق بود. الکاظمی نه تنها به اهمال‌کاری در مذاکرات برای اخراج امریکایی‌ها اکتفا نکرد بلکه با حشدالشعبی مقابله کرد. الکاظمی مسئولیت یورش به مقر حشدالشعبی را برعهده دارد. وی باید بفهمد که سلاح برای حفظ کشور است نه برای تحویل به امریکایی‌ها.»

حسین العقابی، نماینده عراقی دیگر منتقد الکاظمی است که روز سه شنبه مدیریت اقتصادی دولت را نقد کرد و گفت: «دولت به ریاست الکاظمی برای حل بحران اقتصادی کنونی، نگرش و جدیتی ندارد. مجلس نمایندگان تا به امروز هیچ چیزی در این خصوص دریافت نکرده است. وی افزود: «مجلس نمایندگان به دولت ۶۰ روز برای ارائه طرح کامل خود در این خصوص فرصت داد، اما هیچ چیز مکتوبی به دست ما نرسیده و تا به امروز هیچ اقدامی ندیده‌ایم.»

نخست‌وزیر فریب خورد

نصر الشمری، سخنگوی مقاومت اسلامی «النجباء» اعلام کرد که اگر اقدامات و جانفشانی مقاومت اسلامی نبود امروز چیزی تحت عنوان عراق وجود نداشت. دستاورد‌های دولت الکاظمی دستاورد‌هایی مجازی و فیس‌بوکی است که هیچ واقعیتی ندارد. الشمری تصریح کرد: «نخست‌وزیر عراق در انتخاب تیم دولتی خود دچار اشتباه محاسباتی شد. او بیش از گروه رسانه‌ای، به مجموعه‌ای از متخصصان اقتصادی و کارمندان خبره نیاز دارد. بهتر است نخست‌وزیر موقت به جای حضور در رسانه‌ها به واقعیت‌ها توجه داشته باشد. نخست‌وزیر عراق در اقدام ناکام خود علیه حشدالشعبی فریب تحریک و تطمیع دیگران را خورد.»‌وی تصریح کرد: «ما تا آخرین سرباز با اشغالگران می‌جنگیم و هیچ دولتی نخواهد توانست ادامه اشغالگری را به مقاومت تحمیل کند.» احمد الاسدی، سخنگوی ائتلاف الفتح عراق به مناسبت صدمین سالروز انقلاب ۱۹۲۰ مردم عراق علیه اشغالگران انگلیسی گفت: «حاکمیت کامل جز با خروج تمام نیرو‌های خارجی از عراق و سیطره کامل بر مرز‌های زمینی، دریایی و هوایی محقق نخواهد شد. این مسئله‌ای است که نه مردم و نه ما هرگز از آن دست نخواهیم کشید.»‌هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح نیز بر تحقق ثبات کامل در عراق و پایان تمام مداخله‌های خارجی و بازسازی عراق تأکید دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار