فؤاد ایزدی: امریکایی‌ها اولین قربانیان «حقوق بشر» هستند
کد خبر: 1008725
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EPl
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۰
شهروندان امریکایی بیشترین فشار را در امر نقض حقوق بشر تحمل می‌کنند و در واقع می‌توان گفت اولین قربانیان حقوق بشر امریکایی، مردم امریکا هستند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: فؤاد ایزدی، کارشناس روابط بین‌الملل و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با پایگاه «مرکز اسناد انقلاب اسلامی» به نقض حقوق شهروندان امریکایی و نیز نقض حقوق کودکان توسط دولت امریکا پرداخته و گفته است: بیش از نیم قرن است که مسئله حقوق بشر به عنوان یک ابزار فشار از سوی امریکا علیه دشمنان و رقبای این کشور استفاده می‌شود. کشور‌هایی که به هر نحوی در تقابل با امریکا قرار دارند، خود به خود و بدون هیچ مدرکی، متهم به نقض حقوق بشر می‌شوند. به بیان دیگر، هر کشوری که امریکا با آن مشکل دارد، به عنوان ناقض حقوق بشر معرفی می‌شود. علاوه بر این، مسئله حقوق بشر به عنوان یک اهرم فشار برای اعمال تحریم‌ها علیه دشمنان امریکا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این در حالی است که شهروندان امریکایی بیشترین فشار را در امر نقض حقوق بشر تحمل می‌کنند.

به عقیده ایزدی، مقوله نقض حقوق بشر یکی از راهبرد‌های سیاست‌خارجه امریکا است. امریکا که ادعای حمایت از حقوق بشر دارد نه تن‌ها علیه مردم دیگر کشور‌ها فعالیت‌های ضد حقوق بشری انجام می‌دهد، بلکه نسبت به مردم خودش نیز همین سیاست را دارد. در واقع می‌توان گفت اولین قربانیان حقوق بشر امریکایی، مردم امریکا هستند. این استاد روابط بین الملل اضافه کرد: اقلیت‌هایی که در این کشور زندگی می‌کنند، به شدت از طرف دولت امریکا تحت فشار قرار دارند. در صفحات تاریخ مشاهده می‌کنیم که چگونه سرخ‌پوست‌ها توسط امریکاییان قتل‌عام شدند و سیاه‌پوست‌هایی که به بردگی گرفته شدند. این همه نشان می‎دهد که در داخل مرز‌های امریکا هم مردم آن کشور از سیاست‌های حقوق بشری امریکا مصون نیستند و تحت فشار شدید سیاست‌های ضدحقوق بشری به سر می‌برند. وی گفت: یکی دیگر از نمود‌های نقض حقوق بشر توسط امریکا، به عدم رعایت حقوق کودکان توسط این کشور مربوط می‌شود. با وجود اینکه حقوق کودکان، از جمله مهم‌ترین حقوق ابتدایی است و همه کشور‌ها نیز به آن معترف‌اند، اما به‌رغم تبلیغات سنگین امریکا در مورد حقوق بشر، ایالات متحده تنها کشوری است که کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان را امضا نکرده است. این درحالی است که همه کشور‌ها عضو کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان هستند، چرا که حقوق کودکان، یک حق ابتدایی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: امریکا بیشترین محتوای مستهجن را در دنیا تولید می‌کند. درآمد صنعت فیلم‌های مستهجن در امریکا تقریباً ۱۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که از این مبلغ هنگفت، چهار میلیارد دلار آن مربوط به محتوای مستهجن نسبت به کودکان است. ایزدی تصریح کرد: نگاهی به قوانین امریکا نشان می‌دهد که این قوانین تنها به نفع یک درصد از افراد جامعه نوشته شده است؛ بنابراین نقض حقوق بشر توسط دولت امریکا با هدف تأمین منافع آن یک درصد از جامعه است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار