شرمساری پنهانی، وقاحت علنی!
کد خبر: 1008018
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EEM
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۶
رئیس‌جمهور شبیه عاشق‌پیشه‌هایی شده که بی‌وفایی معشوق را باور نمی‌کنند و همچنان پی نشانه‌هایی کذایی برای توجیه رویگردانی معشوق بی‌وفا می‌چرخند؛ اروپایی‌ها به تعهدات برجامی خود عمل نکردند و عملاً همپای خروج امریکا از برجام، این توافق بین‌المللی را به زمین زدند، بار‌ها علیه ایران اقدامات مختلف سیاسی و اقتصادی انجام دادند، در کنار امریکا علیه ایران ایستادند و در مرحله آخر هم بانی قطعنامه ضدایرانی اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران شدند و حالا روحانی می‌گوید که «اروپایی‌ها شرمنده ما هستند، اروپایی‌ها از سال ۹۷ تا حالا خیلی شرمنده ما هستند... تلفنی و حضوری از ما عذرخواهی می‌کنند و می‌گویند ما نتوانستیم به وظایف‌مان عمل کنیم.»
کبری آسوپار
سرویس سیاسی جوان آنلاین: با این حال رئیس‌جمهور حاضر نیست از وقاحت علنی اروپا به همان اندازه عذرخواهی پنهانی یاد کند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور، روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت خبر از عذرخواهی تلفنی اروپایی‌ها داد. او در بخشی از سخنان خود در مورد قطعنامه اخیر آژانس علیه ایران ابراز نگرانی کرد که امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها آژانس را آلوده خود بکنند و به نظر هنوز یقین ندارد که آژانس مدت‌هاست آلوده اعمال فشار و نظرات اینان شده است. او پس از بیان و توضیح اینکه «رفتار ما با آژانس یک رفتار دوستانه و قانونی بوده و همیشه با آژانس همکاری کردیم. بازرسان آژانس به طور روزمره همیشه حضور داشتند و جا‌هایی که می‌خواستند بازرسی کردند و گزارش تهیه کردند»، می‌گوید: «این اواخر متأسفانه رژیم صهیونیستی و امریکا به آژانس فشار آوردند و می‌ترسم که این شیادان آژانس را آلوده بکنند و آژانسی که باید همواره قضاوتش، یک قضاوت دقیق، عادلانه و صحیح باشد، این را وادار کردند برود دنبال نبش قبر. آژانس کارش این است که به دنیا اطلاع دهد مواد هسته‌ای، کاملاً تحت کنترل است و چگونه مصرف می‌شود. آژانس کار دیگری ندارد.»

جالب آنکه روحانی مواضعی می‌گیرد که نشان دهد آژانس فریب خورده و گویی خودش خوب است و اطرافیانش بد! از این مواضع بوی تطهیر آژانس به مشام می‌رسد: «آژانس می‌خواهد بگوید که فعالیت صلح‌آمیز است و فعالیت صلح‌آمیز این است که محاسبه مواد در اختیار من است و بر فعالیت هم نظارت می‌کنم همین، آژانس کار دیگری ندارد. حالا رژیم صهیونیستی و امریکا آمدند، فشار می‌آورند به آژانس، موضوعی که مربوط به ۲۰-۱۸ سال پیش است، نظارت کن و آن را پیدا کن! دارند آژانس را گول می‌زنند و از مسیر خودش منحرف می‌کنند، البته هر وقت بخواهیم پاسخ قاطع دهیم، برای ما پاسخ دادن آسان است، اما مبنای ما همیشه با آژانس، همکاری بوده است. امروز هم این مبنا و همکاری با آژانس را حفظ می‌کنیم، اما خود آژانس هم باید توجه کند که از مسیر قانونی خودش منحرف نشود.»

در روز‌های اخیر، حدود ۲۵۰ نماینده مجلس از دولت خواسته بودند که ایران در مقابل صدور قطعنامه ضدایرانی آژانس، از پروتکل الحاقی خارج شود، به نظر می‌رسد روحانی دارد تلویحاً تأکید می‌کند که نه تنها قصد چنین اقدامی ندارد بلکه همچنان آماده همکاری با آژانس است: «در اینجا می‌گویم ایران همچنان آماده است که نظارت‌های قانونی آژانس را بپذیرد، ایران آماده است همچنان با آژانس همکاری تنگاتنگ داشته باشد، البته در چارچوب قانون و مقررات.»

خوش‌بینی روحانی به آژانس و اطمینان به ساز‌و‌کار آن در شرایطی که به رغم همه همکاری‌های ایران و تن دادن ایران به توافقنامه‌ای که فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان را محدود می‌کرد و آورده‌ای برای ما نداشت، شاید کمی عجیب به نظر برسد. آیا شرایط کنونی ایجاب نمی‌کند که رئیس‌جمهور ایران مواضع تندتری علیه صادرکنندگان قطعنامه ضد ایرانی بگیرد؟

این همه نرمش مقابل دشمنی اروپا برای چیست؟

در ادامه، اما او مواضعی در قبال دشمنی دوستان! اروپایی می‌گیرد که نشان می‌دهد نمی‌خواهد بپذیرد سیاست‌های او و دولتش در اعتماد و خوش‌بینی به اروپایی‌ها هم، علاوه بر امریکایی‌ها اشتباه بوده است. روحانی گرچه می‌گوید که «نکته آخر من هشدار به کشور‌های اروپایی و آژانس است»، اما در عمل خبری از هشدار و مواضع لطیف رئیس‌جمهور در برابر کارشکنی دشمنانه اروپایی‌ها را شاهد هستیم. روحانی تلاش می‌کند اروپایی‌ها را شرمنده و عذرخواه نشان دهد، انگار که آنان مسئولیت اشتباه خود را پذیرفته‌اند، اما روشن نیست چرا در قبال وقاحت علنی اروپایی‌ها در کارشکنی علیه یک ملت ۸۰ میلیونی باید از عذرخواهی پنهانی و یواشکی و محرمانه آن‌ها صحبت کنیم! چرا روحانی شفاف نمی‌کند که کدام مقامات و چه زمانی و با کدام مسئول ایرانی تلفنی صحبت کرده و ابراز عذرخواهی و شرمندگی به خاطر اقدامات‌شان علیه ایران کرده‌اند؟ که اگر هم واقعاً این شرمندگی و عذرخواهی پشت پرده راست باشد، چه سودی برای ملتی دارد که در سال‌های اخیر اروپا را در کنار امریکا برای نبرد اقتصادی و در کنار تروریست‌ها برای نبرد نظامی علیه ملت ایران دیدند؟!

بخوانیم که روحانی در مورد اروپایی‌ها چه می‌گوید: «اروپایی‌ها شرمنده ما هستند، اروپایی‌ها از سال ۹۷ تا حالا خیلی شرمنده ما هستند، یعنی به وظایف قانونی خودشان، به تعهدات خودشان، قبل از خروج امریکا، حتی بعد از خروج امریکا، عمل نکردند. تلفنی و حضوری از ما عذرخواهی می‌کنند و می‌گویند ما نتوانستیم به وظایف‌مان عمل کنیم. حالا در یک شرایط خاصی که رژیم صهیونیستی و امریکا درست می‌شود، این‌ها هم می‌آیند وارد می‌شوند و بی‌خودی خودشان را آلوده می‌کنند. ما چنین توقعی از سه کشور اروپایی نداریم، از سایر کشور‌ها نداریم، البته در این قصه، کشور‌های روسیه و چین و برخی کشور‌های دیگر خیلی خوب و قاطعانه و حقوقی عمل کردند و زیر بار فشار امریکا نرفتند. توقع ما این است که آن‌ها هم زیر فشار بار امریکا نروند و آژانس بتواند استقلال خودش را حفظ کند.»

غرب همه توان خود را برای زمین زدن یک کشور و یک ملت به کار گرفته و رئیس‌جمهور این کشور همچنان مشغول بیان توقعات خود و توصیه‌های لطیف است! و باز آماده همکاری همه‌جانبه با آژانس، یعنی ممکن است غرب بگوید ما نمی‌خواهیم همکاری کنیم که عملکردشان هم همین را می‌گوید و باز دولت ایران بگوید نه، شما عذرخواه هستید و ما آماده همکاری!

پادو‌های امریکا

رهبر انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه‌ای که ۲۷ دی ۹۸ اقامه کردند، در مورد سه دولت اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه فرمودند: «بنده همان روز هم گفتم من به این‌ها اعتمادی ندارم، این‌ها کاری نخواهند کرد، در خدمت امریکا خواهند بود؛ امروز کاملاً واضح شده است، بعد از گذشت حدود یک سال معلوم شده است که این‌ها به معنای واقعی کلمه، پادو امریکا هستند، این‌ها پادوی امریکا هستند. آن وقت این دولت‌های حقیر در انتظار این هستند که ملت ایران را به زانو در بیاورند. امریکا که بزرگ‌ترِ شما بود، پیشروِ شما بود، ارباب شما بود، قادر نبود ملت ایران را به زانو در بیاورد، شما کوچک‌تر از آن هستید که بخواهید ملت ایران را به زانو دربیاورید. این‌ها مذاکره هم که می‌کنند، مذاکره‌شان آمیخته با دغل و فریبکاری است. این کسانی که پشت میز مذاکره ظاهر می‌شوند، آن جنتلمن‌های پشت میز مذاکره، همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند، این‌ها همان‌ها هستند، تفاوتی نمی‌کنند، لباس عوض می‌کنند، این دست چدنی است که پوشش مخملی و دستکش مخملی را بیرون می‌آورد و خودش را نشان می‌دهد، وَالّا باطن، همان باطن است، هیچ تفاوتی ندارد. این‌ها نمی‌توانند کسانی باشند که انسان به این‌ها اطمینان پیدا کند.»

روحانی برای آنکه اشتباه خود و دولتش در اعتماد به این دولت‌ها را نپذیرد، همچنان می‌خواهد تا پایان راه را سینه‌خیز برود و بگوید آن‌ها شرمنده هستند. در حالی که در عمل، آن‌ها نه شرمنده‌اند، نه شرمندگی‌شان برای این ملت فایده‌ای دارد.
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
عباس ستاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
1
0
اگربامن نبودش هیچ میلی .چراظرف مرابشکست لیلی. دقیقاحکایت مجنون های واقعی معاصرست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
0
0
حاجی من روزجمعه متوجه شدم...
سلیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
0
0
1. همه ما میدانیم تمامی کشورها اعم از شرق وغرب واروپاییها طرفدار امریکا هستند وحتی کشورهای روسیه وچین که تقریبا قدرتمند هستند در مقابل تحریمهای خودشون نمیتونند کاری کنند وکشورهای همسایه خودمون راکه میبینید یا دشمنی میکنند یا ترسشون لب ترنمیکند2..وچند کشور هم هستند که طرفدارمایند که کاری از دستشون برنمیاد وحتی بین الملل هم در زیر سلطه وفرمان امریکاست ..اگر امریکا واقعا تنها بود ما تا بحال کمرش را شکسته بودیم اینرا خودش میداند ....حالا تکلیف چیست بااین اوضاع درداخل هم مسولین تندبرخورد میکنند میگن چرا این کار کردید ارباب تحریک شد وبا ملایمت رفتار میکنند امریکا سو, استفاده میکند الان 40 سال کارمان شده این ...جنگ ...توطعه ...تحریم چه کنیم ذ ذ
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار