کارگران در صورت ترک کار هم سنوات می‌گیرند
کد خبر: 1007274
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004E2M
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
مشاور روابط کار درباره سنوات خدمت برای کارگرانی که ترک کار می‌کنند، گفت: اگر کارگران محل کار را ترک کنند، قبل از اینکه انقضای مدت قرارداد برسد، کارفرما مکلف است سنوات خدمت را طبق قانون جدید سنوات پرداخت کند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، سنوات پایان خدمت یا اصطلاحاً حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که کارفرما در هر حالت موظف به پرداخت آن به کارگر است. حق سنوات یا پاداش پایان خدمت مبلغی است که کارگر هنگام فراغت از کار از قبیل بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و استعفا و... دریافت می‌کند و میزان آن معادل یک ماه آخرین مزد ثابت دریافتی کارگر است. تمامی کارگاه‌هایی که شامل قانون کار هستند وظیفه دارند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش پرداخت نمایند. مبلغ پرداختی به هر کدام از کارمندان و کارگران نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی بیشتر شود.

طبق ماده ۲۱ قانون کار، سنوات، مزایای پایان کار، حق سنوات یا مزایای پایان خدمت، مبلغی معادل یک ماه آخرین حقوق دریافتی کارگران است که کارفرما باید به کارگران خود پرداخت کند. سنوات یا مزایای پایان کار، باید با خاتمه یا فسخ قرارداد کار، به کارگر پرداخت شود. این مبلغ به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت مدت کارکردشان تعلق می‌گیرد و باید توسط کارفرما پرداخت شود.

عده‌ای بر این باور هستند که اگر کارگری ترک کار کند به آن سنوات تعلق نمی‌گیرد، اما وحید حاجی‌زاده، مشاور روابط کار می‌گوید: یکی از باور‌های اشتباه کارفرمایان این است که اگر کارگری ترک کار کند به آن سنوات خدمت تعلق نمی‌گیرد و نکته جالب این است که در قرارداد کار یک شرط قید می‌کنند و رضایت کارگر را نیز می‌گیرند. این موضوع از جایی نشئت می‌گیرد که وزارت کار ۵ و ۶ ماه پیش دستورالعملی صادر کرد، در آن دستورالعمل آمده بود اگر کارگری ترک کار انجام دهد، کارفرما دیگر مکلف به پرداخت سنوات خدمت نیست. این دستورالعمل اکنون باطل شده و در حال حاضر اگر کارگران محل کار را ترک کنند، قبل از اینکه انقضای مدت قرارداد برسد، کارفرما مکلف است، سنوات خدمت را طبق قانون جدید سنوات پرداخت کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار