سود ۱۰میلیون تومانی دلالان از هر کیلو زعفران
کد خبر: 1006846
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DvS
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۷
دلالان هرکیلوگرم زعفران را ۷ تا ۸‌میلیون تومان از کشاورزان خریداری می‌کنند و در بسته‌بندی‌های کوچک چند گرمی معادل ۵/ ۱۸‌میلیون تومان به مردم می‌فروشند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: علیرضا غنی‌زاده سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفتگو با تسنیم اظهار کرد: قیمت واقعی هر کیلوگرم زعفران ۱۶‌میلیون تومان است، اما باید در نظر داشت نرخ خریدی که این محصول از کشاورزان خریداری می‌شود با قیمت فروش آن تفاوت زیادی دارد. وی با بیان اینکه دلال‌ها در زمان خرید زعفران این محصول را به قیمت پایینی از کشاورزان خریداری می‌کنند، افزود: خرید ۸‌میلیون تومان زعفران از کشاورزان توسط دلال‌ها حتی به تولید کنندگان ضرر می‌زند، زیرا هزینه تولید یک کیلوگرم زعفران ۹‌میلیون تومان است.

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه ۲۷‌هزار هکتار زمین به زیر کشت کشاورزان رفته است و اشتغال بالایی برای مردم منطقه و روستاییان دارد، ادامه داد: به خاطر کرونا وضعیت صادرات زعفران مناسب نبود و لازم است از تولیدکنندگان حمایت صورت گیرد. وی با بیان اینکه خرید زعفران از سوی تشکل‌های زیر نظر سازمان تعاون روستایی انجام می‌شود، تصریح کرد: برآورد شده است در سال جاری ۵۰۰ تن زعفران در کشور تولید شود که در سال گذشته حدود ۳۵۰ تن زعفران تولید شده بود. سرپرست سازمان تعاون روستایی ایران اظهار داشت: نرخ فروش هر کیلوگرم زعفران که به دست مصرف کننده نهایی یعنی مردم می‌رسد به صورت مثقال و گرم محاسبه می‌شود و حدود ۱۸‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان است، درحالی که همان محصول به قیمت ۷ تا ۸‌میلیون تومان از کشاورزان خریداری شده است.

وی افزود: این ۱۰‌میلیون مابه‌التفاوت به جیب دلال‌ها می‌رود، در حالی که آن‌ها زعفران را تنها بسته‌بندی می‌کنند و به مردم می‌فروشند. سرپرست سازمان تعاون روستایی ادامه داد:در این شرایط تولیدکننده متضرر می‌شود و مصرف کننده نیز گران می‌خرد و تمام منفعت به جیب دلال می‌رود. وی اظهار داشت: تشکل‌های سازمان تعاون روستایی این آمادگی را دارند که این محصول را با قیمت ۱۰ درصد زیر قیمت بازار عرضه نمایند تا در هر فروشگاه فیزیکی یا فضای مجازی عرضه کنند. غنی‌زاده در پاسخ به اینکه در سال جاری نیز سازمان تعاون روستایی اقدام به خرید توافقی زعفران از کشاورزان می‌کند، گفت: در سال جاری اگر بازار در حالت تعادل و به نفع کشاورزان باشد، ورود نمی‌کنیم، اما در صورتی که در سال جاری نیز قیمت زعفران پایین باشد دوباره برای خرید توافقی خواهیم داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار