معامله کوتاژ‌های صادراتی بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ تومان به ازای هر دلار
کد خبر: 1006511
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dq3
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۵
بازار داغ خریدوفروش کوتاژ‌های صادراتی
بانک مرکزی بار دیگر اعلام کرد که مهلت بازگشت ارز صادراتی۹۸ را تمدید نخواهد کرد، تأکیدی که سبب شده تا بازار خرید و فروش کوتاژ‌های صادراتی به منظور رفع تعهد ارزی داغ‌تر از هر زمان دیگری باشد و خبر‌های رسیده حاکی از آن است که دلالان با ارزان خریدن کوتاژ‌های صادراتی و فروش چند برابری آن این روز‌ها پول کلانی به جیب می‌زنند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: بانک مرکزی تاکنون سه اطلاعیه در رابطه با رفع تعهد ارزی صادرات برای سال ۹۸ صادر کرده است و در هر بار تأکید کرده که آخر تیرماه، آخرین زمان برای بازگشت ارز حاصل از صادرات است و پس از آن، این مهلت تمدید نمی‌شود. اواخر هفته گذشته بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، صادرکنندگان فقط تا پایان تیرماه فرصت دارند ارز حاصل از صادرات سال ۹۸ خود را به کشور برگردانند تا در سایه آن، علاوه بر اینکه رفع تعهد ارزی نمایند، بتوانند از مشوق‌هایی همچون بازگشت مالیات بر ارزش افزوده یا ضریب صفر مالیاتی برخوردار شوند.

بر این اساس، بسیاری از صادرکنندگان در حال واگذاری کوتاژ‌های صادراتی خود به واردکنندگان هستند، بنابراین بازار خرید و فروش این کوتاژ‌های صادراتی داغ است. در واقع، بانک مرکزی یکی از روش‌های رفع تعهد ارزی را همین موضوع واردات در مقابل صادرات قرار داده و بر اساس آن، کار را به نحوی مدیریت کرده تا ارز حاصل از صادرات بتواند یکی از منابع تأمین‌کننده نیاز‌های ارزی کشور باشد. به این ترتیب، صادرکنندگان می‌توانستند در مقابل ارائه کوتاژ‌های صادراتی و ارز حاصل از صادرات خود به واردکنندگان، اقدام به رفع تعهد ارزی کنند و این خود حرکتی مفید برای تأمین نیاز‌های ارزی کشور است.

واقعیت آن است که دولت بالغ بر یک‌سال است تأمین ارز بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان را به ارز صادراتی گره زده و از این تصمیم نتیجه گرفته است؛ چراکه واردکننده و صادرکننده به خوبی همدیگر را پیدا کرده و براساس اعتماد متقابل و در بازاری که دخالت دولتی در آن وجود ندارد، اقدام به معامله ارز خود می‌کنند؛ البته این روش، نافی نظارت‌های بانک مرکزی نیست و این بانک، همواره چتر نظارتی خود را بر سر راه واردات در مقابل صادرات یعنی واردکننده و صادرکننده گسترانده است، اما نکته حائز اهمیت در این میان، ورود برخی دلالان به معاملات مرتبط با کوتاژ‌های صادراتی است. در واقع، اکنون پای دلالانی به خرید و فروش کوتاژ‌های صادراتی باز شده که در مواقع کم‌تقاضا، اقدام به خرید‌های کوتاژ صادراتی کرده‌اند و حال که تقاضا برای آن بالاست و واردکننده نیاز به خرید کوتاژ‌های صادراتی دارد، این کوتاژ‌ها را به فروش می‌رسانند. از سوی دیگر، صادرکننده نیز به دلیل مهلت تعیین شده از سوی بانک مرکزی نیاز دارد تا رفع تعهد ارزی کند، پس کوتاژ صادراتی خود را به قیمت بسیار نازل می‌فروشد تا بتواند رفع ارز کند؛ پس خریداران این کوتاژ‌های صادراتی عمدتاً دلالانی هستند که از صادرکننده این کوتاژ را خریداری کرده و به قیمت بسیار بالا به واردکننده می‌فروشند.

گزارش‌های میدانی مهر حکایت از آن دارد که برخی از واردکنندگان طی روز‌های گذشته، کوتاژ‌های صادراتی را در نرخ‌های متفاوتی از دلالان خریداری کرده‌اند؛ به نحوی که قیمت هر کوتاژ صادراتی از ۱۵۰ تومان به ازای هر دلار تا ۴۰۰ تومان به ازای هر دلار متغیر است؛ این در حالی است که صادرکنندگان کوتاژ‌های صادراتی خود را به قیمت هر دلار ۸۰ تا حداکثر ۲۰۰ تومان به فروش رسانده‌اند.

در این میان، بسیاری از صادرکنندگانی که قصد داشتند رفع تعهد ارزی نمایند، طی ماه‌های گذشته کوتاژ‌های صادراتی خود را به برخی از واردکنندگان و البته صرافی‌هایی فروخته‌اند که قیمت‌های پرداختی برای آن بسیار نازل بوده است؛ در حالی که به گفته فعالان بازار ارز، همین کوتاژ‌ها اکنون به قیمت گزاف به واردکنندگان فروخته می‌شود تا بلکه صادرکننده بتواند رفع تعهد ارزی نماید.

نکته حائز اهمیت آن است، اکنون تقاضا برای استفاده از این کوتاژ‌های صادراتی بسیار بالاست، چراکه ارز نیمایی و نیز ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دیگر در اختیار واردکننده‌ای قرار نمی‌گیرد. بنابراین، ارز حاصل از صادرات یکی از منابع اصلی تأمین ارز برای واردکننده است و به همین دلیل تقاضا برای خرید کوتاژ‌های صادراتی هم افزایش یافته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار