چراغ قرمز ترامپ مقابل رؤیای الحاق نتانیاهو
کد خبر: 1006063
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dip
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۳
رژیم صهیونیستی قصد دارد با حمایت‌های دولت ترامپ، ۳۰ درصد از کرانه باختری فلسطین را به قلمرو خود ملحق و آن را رسماً اشغال کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: ترامپ با روز‌های اوجش با شدت غیرقابل تصوری فاصله گرفته است. بحران اقتصادی ناشی از کرونا و بحران سیاسی-اجتماعی فوران خشم ضد نژادپرستی دورنمای ماندن او در قدرت را تیره کرده است و در این شرایط طرح‌های دیوانه‌وار او در حمایت توسعه اشغالگری صهیونیست‌ها می‏تواند برایش بسیار هزینه‏زا باشد. بماند که صدا‌های مخالفت میان خود صهیونیست‌ها از ترس خراب‌تر شدن اوضاع اسرائیل به این طرح بالا گرفته است. در چنین شرایطی ظاهراً میان واشنگتن و تل‌آویو پیغام و پسغام‌هایی درباره لزوم تعویق اجرای طرح اشغال قسمت‌های بیشتر کرانه باختری رد و بدل شده است و خود بنیامین نتانیاهو که حیات سیاسی‌اش را به این طرح گره زده، مجبور شده اذعان کند واشنگتن هنوز برای این توسعه‌طلبی وی چراغ سبز نشان نداده، اما با این حال وعده داده است که تمام شهرک‌ها تا ابتدای ماه آینده میلادی اشغال خواهند شد.

به نوشته وبگاه «یدیعوت آحرونوت» با نزدیک شدن موعد اول جولای (۱۱ تیرماه) به عنوان تاریخ اجرای طرح اشغال کرانه باختری، مقام‌های امریکایی روز یک شنبه پیامی به تل‌آویو ارسال کرده‌اند مبنی بر اینکه به دلیل تظاهرات گسترده ضد نژادپرستی و خشونت در ایالات متحده، اجرای این طرح باید به تعویق بیفتد. یک مقام اسرائیلی درباره پیام دریافتی از سوی امریکایی‌ها گفت: «آن‌ها بیش از حد به تظاهرات و [همه‌گیری]ویروس کرونا مشغول هستند، به همین دلیل الحاق [کرانه باختری]فعلاً اولویت آن‌ها نیست.» این مقام صهیونیست همچنین توضیح داد که امریکایی‌ها با درخواست تعویق زمان اجرای طرح اشغال، قصد دارند حمایت جهانی بیشتری را برای آن کسب کنند، زیرا معتقدند این طرح فعلاً از حمایت چندانی برخوردار نیست.

همچنین رادیو رژیم صهیونیستی به نقل از یک منبع مهم در قدس اعلام کرد: واشنگتن به نتانیاهو گفته که طرح الحاق را متوقف کند. کاخ سفید پیام‌های خشونت‌آمیزی از کشور‌هایی مثل مصر، عربستان و کویت علیه این طرح دریافت کرده است.

رژیم صهیونیستی قصد دارد با حمایت‌های دولت ترامپ، ۳۰ درصد از کرانه باختری فلسطین را به قلمرو خود ملحق و آن را رسماً اشغال کند.

ادامه وعده‌پراکنی نتانیاهو

در چنین شرایطی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یک‌شنبه در جلسه‌ای با ۱۱ نفر از رؤسای شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری با وجود اذعان به اینکه دولت واشنگتن هنوز برای اشغال بخش‌های بزرگی از کرانه باختری به تل‌آویو چراغ سبز نشان نداده است، توضیح داد که هنوز هم بر سر حرف خود برای الحاق این شهرک‌ها به دیگر اراضی اشغالی در تاریخ اول جولای متعهد است. به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت که اشغال دیگر اراضی در کرانه باختری رود اردن که ذیل طرح معامله قرن مطرح شده، زمان بیشتری طول خواهد کشید و در ابتدای جولای انجام نمی‌شود. به نوشته وبگاه «عروتص شوع» نتانیاهو با بیان اینکه اختلافات با دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا درباره ابعاد گسترده‌تر طرح موسوم به معامله قرن هنوز حل نشده، گفت مقامات کاخ سفید هنوز بر تشکیل دولت فلسطینی تأکید می‌کنند؛ موضوعی که تل‌آویو هنوز آن را نپذیرفته است. حاضران در این نشست از دیگر صحبت‌های نتانیاهو به تایمزاسرائیل خبر دادند که او گفته به‌رغم اینکه امریکا در طرح معامله قرن، حدود ۷۰ درصد از اراضی غیرهمجوار کرانه باختری را به فلسطینی‌ها اختصاص داده، اما او چنین چیزی را قبول ندارد.

بالا گرفتن اعتراضات و هشدار انتفاضه سوم

تأکید نتانیاهو بر اجرای طرح اشغال ۳۰ درصد از اراضی خصوصی فلسطینیان در کرانه باختری از ماه آینده، باعث شد هزاران نفر از ساکنان تل‌آویو در اعتراض به این طرح از عصر شنبه تا بامداد یک شنبه به خیابان‌های مرکز این شهر بیایند.

پیمایش افکارسنجی جدید در فلسطین اشغالی نشان می‌دهد شمار مخالفان با طرح تل‌آویو برای اشغال بخش‌هایی از کرانه باختری، از تعداد موافقان آن بیشتر است. به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، نظرسنجی جدید گروه موسوم به «ابتکار ژنو» نشان می‌دهد ۴۱/۷درصد از ساکنان فلسطین اشغالی مخالف الحاق بخش‌های بزرگی از کرانه باختری بوده و از راهکار دو دولتی برای پایان دادن به مناقشات با فلسطینی‌ها حمایت می‌کنند.

تنها ۳۲/۲ درصد صهیونیست‌ها حامی طرح اشغال ذیل طرح امریکایی موسوم به «معامله قرن» هستند. به نوشته وبگاه‌تایمز اسرائیل، نیمی از حامیان نتانیاهو و حزب لیکود نیز مخالف طرح اشغال بخش‌هایی از کرانه باختری هستند و گویا این طرح در میان طرفداران کابینه جدید تل‌آویو هم چندان طرفدار ندارد.

یائیر گولان، عضو کنست از حزب چپ‌گرای «میرتس» و جانشین سابق فرمانده ستاد ارتش رژیم صهیونیستی اظهار کرد: اگر غور اردن را الحاق کنیم، این یعنی ۳۰ درصد از خاک کرانه باختری و ۶۰ درصد از اراضی غیرمسکونی را در اختیار گرفته‌ایم، پس آیا با این حساب فکر می‌کنید، آن‌ها (فلسطینی‌ها) ساکت می‌نشینند؛ انتفاضه سوم در راه است.

وی مقامات اسرائیل را به تفکر درباره واکنش فلسطینی‌ها پس از اجرای طرح الحاق فراخواند.

یعقوب عمیدور، مشاور سابق امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز اخیراً گفته بود که ممکن است الحاق کرانه باختری به انتفاضه سوم منجر شود.

پیش از این موشه یعالون، رئیس ستاد سابق ارتش رژیم صهیونیستی گفته بود موضوع الحاق فریب دیگری از سوی نتانیاهو است. هدف آن منحرف کردن نگاه‌ها از بحران صاحبان منافع مستقل و بیکاران و بازنشستگان و نجات‌یافتگان از هولوکاست و معلولان است. وی افزود: نتانیاهو می‌خواهد نگاه‌ها را از واقعیت محاکمه شدنش در یک تحقیقات جنایی منحرف کند.

همچنین «یائیر لاپید» رئیس حزب یش‌عتید و رهبر احزاب اپوزیسیون روز دو شنبه در کنست در یک مصاحبه رادیویی با بیان اینکه نتانیاهو منفعت سیاسی خود را به منافع امنیتی ترجیح می‌دهد، اظهار داشت او قصد دارد بندی را از توافق صلح با اردن ریشه‌کن کرده و [دره اردن]را اشغال کند تا فقط شهرک‌نشینان خشمگین را خشنود سازد. لاپید همچنین افزود که اجرای طرح اشغال، در عرصه بین‌المللی برای اسرائیل، هزینه‌هایی دارد و این ایده که بدون متوجه شدن جهانیان، سرزمین‌هایی را اشغال خواهند کرد، «بچگانه» است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار