آخرین خبر از خودرو‌های دپو شده/ بدون ثبت سفارش اتفاقی نمی‌افتد
کد خبر: 1005970
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DhK
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
معاون فنی گمرک ایران با اعلام این که هنوز تصمیمی در رابطه با تمدید زمان ترخیص خودرو‌های دپو شده اتخاذ و ابلاغ نشده است، گفت که ۱۱۴۸ دستگاهی که نیاز به تمدید زمان دارند، عمدتا فاقد ثبت سفارش هستند و تا وقتی در مورد آن‌ها اقدامی نشود عملا اتفاق خاصی در ترخیص این خودرو‌ها نمی‌افتد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: بعد از موافقت هیات دولت در ۲۹ بهمن سال گذشته برای ترخیص خودرو‌های باقی مانده در گمرک‌ها و بنادر، حدود ۵۱۰۸ دستگاه امکان ترخیص پیدا کردند، اما با اتمام این مهلت مشخص شد که فقط ۱۳۸۹ دستگاه ترخیص شده و مابقی همچنان باقی مانده است. این در حالی است که گفته شد بخشی از این خودرو‌های باقی مانده نیازمند تمدید زمان بوده و بخشی دیگر در قید زمان نیستند و امکان ترخیص برای آن‌ها همچنان وجود دارد. از سویی از آن دسته که نیازمند تمدید زمان بود تعدادی بدون ثبت سفارش بوده و لازم بود تا وزارت صمت برای آن‌ها اقدام لازم را انجام دهد.

اما اکنون حدود ۲۰ روز از پایان زمان سه ماهه گذشته و همچنان از سوی وزارت صمت و یا دولت تصمیمی در رابطه با تمدید زمان این خودرو‌ها اعلام نشده است، در حالی که ظاهرا رایزنی‌هایی با دولت برای تمدید زمان و ایجاد سازوکاری در رابطه با تعیین تکلیف این خودرو‌ها در دستور کار قرار دارد.

پرس و جوی آخرین وضعیت ترخیص خودر‌های دپو شده از مهرداد ارونقی -معاون فنی و امور گمرکی ایران- از این حکایت دارد که هنوز زمانی برای تمدید ثبت سفارش انجام نشده، ولی در دست بررسی است.

وی با بیان این که طبق مصوبه ۲۹ بهمن سال گذشته هیات وزیران مهلت ترخیص خودرو‌ها مشمول بند (۳) مصوبه دی ماه ۱۳۹۷ بود و به مدت سه ماه تمدید شد، گفت: بنابراین مهلت سه ماه تعیین شده فقط خودرو‌های مشمول این بند را شامل می‌شود و در دو بند دیگر مصوبه هیچ محدودیت زمانی تعیین نشده است.

ارونقی ادامه داد: براین اساس خودرو‌های بالای ۲۵۰۰ سی سی که مستنثی شده‌اند، خودرو‌های مربوط به جانبازان و همچنین آن‌هایی که دارای پرونده قضایی که حکم برائت آن‌ها صادر شده است در قید زمان نبوده وامکان ترخیص بدون تمدید مهلت مصوبه از سوی هیات وزیران همچنان برقرار است.

وی با بیان این که از تعداد ۵۱۰۸ دستگاهی که باقی مانده بود و باید طی مصوبه بهمن ماه ترخیص می‌شدند ۱۳۸۹ دستگاه ترخیص شده و ۳۷۱۹ دستگاه باقی مانده است افزود: از بین خودرو‌های باقی مانده ۲۴۷۱ دستگاه هیچ نیازی به تمدید زمان مصوبه برای ترخیص ندارند و با طی تشریفات قانونی قابل ترخیص از گمرک است.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با بیان این که از ۱۲۴۸ دستگاه دیگر برای ترخیص نیازمند تمدید زمان از سوی هیات دولت است افزود: از این تعداد ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش است و اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیمی برای افتتاح ثبت سفارش این خودرو‌ها اتخاذ نکند درخواست تمدید زمانی، عملاً برای ترخیص کمتر از ۱۴۸ دستگاه خودرو سواری است و باز هم خودرو‌های فاقد ثبت سفارش رسوبی در گمرک و بنادر ترخیص نخواهد شد.

ماجرای خودرو‌های دپو شده به ورود ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودرو طی سال‌های گذشته بر می‌گردد که به مرور و در جریان تغییر ضوابط واردات خودرو، ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو و همچنین تحولات سیاست‌های ارزی توقیف و از ترخیص آن‌ها جلوگیری شد؛ خودرو‌هایی که در بین آن‌ها دارای پرونده قضایی، فاقد ثبت سفارش، حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی و یا سفارش آمریکا وجود دارد که به هر کدام از این دلایل ممنوعه بوده و امکان خروج نداشتند. اما در نهایت در دی ماه ۱۳۹۷ و طی مصوبه هیات دولت، مهلتی ۶ ماهه در اختیار صاحبان این خودرو‌ها قرار گرفت تا با طی فرایند قانونی کالای خود را ترخیص کنند، ولی با پایان زمان در اردیبهشت ۱۳۹۸، مشخص شد که حدود ۷۱۵۳ دستگاه ترخیص و ۵۱۰۸ دستگاه دیگر در گمرک و بنادر باقی مانده است. به هر حال دیگر زمان از سوی دولت تمدید نشد تا اینکه در بهمن ماه سال گذشته هیات وزیران با ترخیص باقی مانده موافقت کرد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار