مجلس برای جاماندگان سهام عدالت تصمیم بگیرد
کد خبر: 1005749
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ddl
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۳
راز اینکه چرا عده‌ای از اشخاص نیازمند مشمول سهام عدالت هستند و عده‌ای در همان وضعیت اقتصادی نیستند، این است که اطلاعات ارسالی دستگاه‌ها به سازمان خصوصی ناقص بوده است. بر این اساس عده‌ای به‌ناحق از دریافت سهام عدالت محروم شدند، از این رو اگر قرار است جاماندگان از دریافت سهام عدالت به این جامعه بپیوندند، خود دولت و مجلس در این باره باید مساعدت کنند.
هادی غلامحسینی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: سهام عدالت قرار بود به ۷ میلیون دهک اولی و دومی اختصاص یابد. به هر ترتیب این دایره و این طرح اشاعه یافت تا اینکه ۵۰ میلیون نفر مشمول سهام عدالت شدند و ۳۰ میلیون از قافله سهام عدالت جا ماندند. راز اینکه چرا عده‌ای از اشخاص نیازمند مشمول سهام عدالت هستند و عده‌ای در همان وضعیت اقتصادی نیستند، این است که سازمان خصوصی‌سازی از دستگاه‌ها، اطلاعات خواسته بود که مجموعه‌هایی، چون کمیته امداد، بهزیستی، سازمان تأمین اجتماعی، صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری، وزارتخانه‌ها، نیروی‌های مسلح، حوزه و... اطلاعات را ناقص به سازمان خصوصی ارسال کردند. بر این اساس عده‌ای به‌ناحق از دریافت سهام عدالت محروم شدند. جا دارد این خطا اصلاح شود، چراکه وضعیت دارایی و درآمد خانوار در ایران مشخص است و نمی‌شود به یک خانوار هم‌طبقه مثلاً دهک سوم یا چهارم سهام عدالت اختصاص داد و به دیگری نداد که در این صورت اصلاً نام پرمسمای این طرح و فلسفه وجودی آن زیر سؤال می‌رود.

اطلاعات ناقص ارسالی دستگاه‌ها به سازمان خصوصی‌سازی، دلیل اصلی جا ماندن برخی از اشخاص نیازمند از قطار دریافت سهام عدالت بود. از این‌رو با توجه به اینکه جاماندگان سهام عدالت قصوری انجام نداده‌اند، انتظار می‌رود از پرتفوی باقی مانده دولت در سهام عدالت که در قالب صندوق‌های ETF به فروش می‌رسد، نیازمندان جامانده از دریافت سهام عدالت نیز مشمول طرح شوند تا هم اقتصاد مردمی‌تر شود و هم اینکه تصدی‌گری‌های دولت در شرکت‌داری کاهش یابد. در عین حال با رفع فقر شاهد برقراری هرچه بیشتر عدالت در جامعه باشیم.

معاون سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه ۸/ ۱ میلیون پیش ثبت‌نام سهام عدالت را انجام داده‌اند، اما اطلاعات آن‌ها ثبت نهایی نشده‌است، گفت: امیدواریم برای این افراد اجازه مجددی از رهبری گرفته شود. حسین علایی، در گفتگو با مهر در پاسخ به این سؤال که چرا برخی از سهامداران برگه سهام عدالت در اختیار دارند، ولی نامشان در سامانه سهام عدالت ثبت نشده است، گفت: این افراد، پیش ثبت‌نام مقدماتی را انجام داده‌اند، اما مراحل بعدی به هر علتی دنبال نشده است، ممکن است شرکت سرمایه‌گذاری استانی به هر علتی جواب را دیر فرستاده باشد یا سیستم تصور کرده فرستاده ولی از طریق سازمان خصوصی‌سازی دریافت نشده باشد؛ چراکه در آن موقع سامانه‌ها مانند الآن نبود و شهرستان‌ها بعضاً از طریق سیستم دیال‌آپ اطلاعات را می‌فرستادند که سازوکار‌های آن ابتدایی بود. وی درباره افرادی که کارت پرس شده سهام عدالت را نیز دارند، گفت: برگه پرس شده سهام عدالت ملاک نیست؛ چراکه آن برگه‌ها را شرکت‌های تعاونی و سرمایه‌گذاری استانی صادر کرده بود در حالی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی صرفاً کارگزار این کار بوده و چنین اختیاری را نداشته است. علایی با اشاره به اینکه این مشکل برای  ۸/ ۱  میلیون نفر از مردم وجود دارد، گفت: بسیاری از این افراد در شهر‌ها و روستا‌های محروم هستند، فرضاً به شرکت تعاونی مراجعه کرده‌اند و این شرکت نیز به هر دلیلی کارش را صحیح انجام نداده است، تصور سهامدار این است که کارش توسط شرکت تعاونی انجام شده ولی در واقع، کار وی انجام نشده و اطلاعات تا مرحله نهایی ثبت نشده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا راهکاری برای حل مشکل این ۸/ ۱ میلیون نفر وجود دارد، گفت: پیشنهاد‌هایی را مطرح کردیم که بعد از جمع شدن کار انتقال سهام عدالت به مشمولین فعلی، به سراغ مشمول کردن این ۸/ ۱ میلیون نفر که بعضاً افراد مستحق و جزو دهک‌های پایین درآمدی هستند، خواهیم رفت و مسئله را پیگیری می‌کنیم. امیدواریم مراجع ذی‌صلاح، مجلس و دولت تمهیداتی بیندیشند و اجازه مجددی را از رهبری بگیرند تا برای این افرادی که جامانده‌اند کاری انجام شود. معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این سؤال که برای برخی از مردم سود سهام عدالت نیز واریز شده ولی در سامانه اسم آن‌ها نیست، گفت: آن مقطع، اختیار کار در دستان سازمان خصوصی‌سازی نبود بلکه کار‌ها را کانون سهام عدالت انجام می‌داد. کانون نیز برای برخی از مردم، سود‌های علی‌الحسابی را تحت عنوان سود سهام عدالت واریز کرده‌است، در حالی که این پول سود سهام عدالت نبوده، اما این تصور ایجاد شده که سود سهام عدالت پرداخت شده است.

وی ادامه داد: سود سهام عدالت تنها همین سه مرحله‌ای است که ما اعلام کردیم و اطلاعات آن نیز کاملاً مشخص است. قبل از کانون و شرکت‌های تعاونی شهرستانی بعضی جا‌ها مبالغی را به تصور سود سهام عدالت به برخی داده‌اند، در حالی که آن سود ناشی از سود سهام عدالت نبوده بلکه ناشی از گردش حساب‌ها بوده که کانون به شرکت‌های تعاونی شهرستانی داده‌است و آن‌ها نیز تحت عنوان سود سهام عدالت به مردم داده‌اند، بنابراین به لحاظ سازوکار‌های بازار سرمایه سود شرکت‌ها نبوده است. علایی در پاسخ به این سؤال که مهلتی را برای انتخاب روش آزاد‌سازی برای وراث متوفیان قرار می‌دهید یا خیر گفت: در سامانه شرکت سپرده گذاری پیش‌بینی شده که از زمان اعلام رسمی مبنی بر راه‌اندازی امکان الکترونیکی انتقال سهام متوفیان، وراث اگر گواهی انحصار ورثه داشته باشند، می‌توانند روش مستقیم را نیز انتخاب کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار