کرونا مهمان ناخوانده ناشنوایان
کد خبر: 1005527
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DaB
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
ناشنوایان را دریابیم
پنج درصد جمعیت ایران، ناشنوایان و کم شنوایان هستند. زبان ناشنوایان، زبان اشاره است و ممکن است لب‌خوانی هم کنند. حالا با پیدا شدن این مهمان ناخوانده ارتباط برقرار کردن برای ناشنوایان با بقیه افراد را فلج کرده است. به دلیل زدن ماسک و پیدا نبودن لب و حالت چهره،که ما ناشنوایان برای درک گفتار به حالت چهره و لب نگاه می‌کنیم. حالا شما ببینید تمام افراد ماسک زده‌اند و ما برای ساده‌ترین چیز برای گذراندن امور زندگی‌مان وابسته به همراه شدیم که کارما را راه بیندازند.

از وقتی که شعار درخانه بمانیم، فراگیر شد، ما ناشنوایان هم در خانه می‌مانیم بدون اینکه رسانه ملی فکری به حال ما کرده باشد. برنامه‌های کودک برای کودکان ناشنوا، آموزشی درسی برای دانش‌آموزان ناشنوا مناسب‌سازی نشده است یعنی بدون مترجم و زیرنویس است.

وقتی رسانه ملی برای وقت پر کردن مردم برنامه‌‎های مختلف مثل سریال، فیلم‌های سینمایی، برنامه‌های گفت و گو، ورزشی و غیره بدون زیرنویس و مترجم پخش می‌کند یعنی ما هیچ حقی از رسانه ملی نداریم؛ اینها پیشکش، دست کم اطلاعات به روز درمورد ویروس کرونا، راه‌های پیشگیری و نکات بهداشتی آن را برای ناشنوایان مناسب سازی نکرده است. رسانه ملی در نحوه ترجمه اخبار توسط مترجمان علیرغم اعتراض‌های ناشنوایان درسال های اخیر تجدید نظرنکرده و ما اصلا متوجه مفهوم نمی‌شویم و هم اندازه آن بسیار کوچک است.

آموزش و پرورش هم برای آموزش‌های آنلاین برای دانش آموزان ناشنوا بسیار ضعیف عمل کرده است یا برای دانش‌آموزان شنوا که والدین ناشنوا دارند هم همینطور چون عمده وظایف بر دوش والدین است.

اگر ناشنوایان به بیمارستان یا دکتر احتیاج پیدا کنند یا بستری شوند احتیاج به ارتباط برقرار کردن با کادر درمان دارند پس به دلیل ماسک این کار عملا غیرممکن است و بسیار سخت است و اینجا این مساله واقعا حساس است که یک فرد ناشنوا بدحال چگونه حالات خود را توصیف کند و تشخیص به درستی انجام شود که با کوچکترین خطا ممکن است به قیمت از دست رفتن جان ناشنوا تمام شود پس اینجا متوجه می‌شویم که وزارت بهداشت باید درتمام مراکز درمانی و بهداشتی این موضوع که دست کم حضور یک فرد به زبان اشاره آشنا باشد را اجباری کند.

استفاده از ماسک طلق‌دار که قسمت لب پیدا باشد شاید نیمی از مشکلات را حل کند که متاسفانه توجه زیادی به این موضوع نشده است.

ازشما خواهشی دارم فقط به مدت ده دقیقه صدای تلویزیون را ببندید و به آن فقط نگاه کنید؛ حس و حالی پیدا می‌کنید که ما سال‌های سال آن را به دوش می‌کشیم. یا با زدن ماسک و بدون صدا صحبت کنید. مسئولان عزیز ما را دریابید ماهم حق و حقوقی داریم...

کرونا ثابت کرد که هیچ حق و حقوقی برای ما اعمال نشده است و کم و کاستی‌ها خیلی به چشم آمده است. مثل یک ماهی که در خشکی می‌افتد و سردرگم است و برای رسیدن به آب تلاش و تقلا می‌کند دقیقا عین حال ما ناشنوایان در این زندگی است، فقط به خاطر اینکه هیچ چیزی برای ما مناسب سازی نشده است...

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار