مبنای همکاری دولت با مجلس، چارچوب قانون اساسی است
کد خبر: 1004691
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DMh
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
روحانی در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم:
رئیس‌جمهور با بیان اینکه مبنای ما برای همکاری‌ها چارچوب قانون اساسی است، گفت: ما تک‌تک نمایندگان مجلس را در برابر کل ملت ایران مسئول می‌دانیم.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: حجت الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آغاز مجلس یازدهم را خدمت همه نمایندگان محترم و ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. پارلمان مجلس در سراسر جهان نماد مهم دموکراسی است و در ایران اسلامی، مجلس شورای اسلامی نماد دموکراسی اسلامی و مردم سالاری دینی است. اولین رکن دموکراسی در تاریخ ایران در ۱۱۴ سال پیش با مجلس شورای ملی آن زمان شکل گرفت و آن نهاد از مرحوم آخوند خراسانی و محقق نائینی و تا امام راحل رضوان الله، نهادی بوده که به عنوان نهادی مشروع و قانونی تلقی شده است.

وی عنوان کرد: در مجلس شورای اسلامی، از آغاز بزرگانی بر چنین صندلی‌هایی نشستند و ادای وظیفه کردند. از شهید آیت الله مدرس گرفته تا مقام معظم رهبری، تا مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و تا شهیدانی همچون رجایی، باهنر و چمران که در مجلس اول بر همین صندلی‌ها نشستند و به وظیفه مهم قانونگذاری پرداختند.

رئیس‌جمهور افزود: هم دوران دولت چهارساله، پایان پذیر و کوتاه است و هم دوران مجلس چهارساله، پایان پذیر و کوتاه است؛ اما با همکاری دولت و مجلس می‌توانیم یادگاری دائمی و ماندگار برای دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای مردم به یادگار بگذاریم و آن یادگار بزرگ، قانون متقنِ صحیحِ کارآمد مفید برای جامعه است.

روحانی با اشاره به اینکه مجلس‌ها و دولت‌ها آمدند و رفتند، اما می‌بینید قانون مدنی کشور برای دهه‌ها و بیش از یک قرن به عنوان محکم‌ترین قانون، هنوز هم برای ایران و قانونگذاری ایران جای افتخار است، گفت: دولت و مجلس در بسیاری از زمینه‌ها می‌توانند همکاری کنند، اما بهترین همکاری لایحه خوب از سمت دولت و بررسی و تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی است. ان شاءالله امیدوار هستیم در یک سال باقیمانده این دولت و آغازین سال این مجلس بتوانیم در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

وی بیان کرد: مبنای ما برای همکاری‌ها چارچوب قانون اساسی است و ما مجلس و تک تک نمایندگان را به موجب قانون اساسی در برابر کل ملت ایران مسئول می‌دانیم و اگر همه فکر‌ها برای منافع ملی و امنیت ملی و مصالح و هویت ملی باشد و مصالح عمومی را بر مصالح حزبی، جناحی و حوزه‌های انتخابیه ترجیح دهیم که بی تردید مجلس نه مجلس حوزه‌های انتخابیه است و نه مجلس اقوام و جناح‌ها و نه مجلس فرق است، مجلس شورای اسلامی خانه ملت و از آن ملت است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ترجیح منافع ملی بر منافع بخشی و حوزه‌های انتخابیه و جناحی به عنوان اساس کار برای همکاری دولت و مجلس خواهد بود. در اینجا به طور مختصر و خلاصه خدمت نمایندگان محترم مجلس یازدهم عرض می‌کنم که دولت یازدهم و دوازدهم در دو مقطع پنج ساله و سه ساله قرار گرفت. در پنج سال اول، مبنای دولت گشایش و پیشرفت بود و بحمدالله در همه زمینه‌ها در سال‌های اولیه هم شاهد گشایش‌ها در امور مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بودیم و هم شاهد پیشرفت.

روحانی تصریح کرد: اینکه امروز بحمد الله ایران در ماجرای کرونا در لیست کشور‌های موفق در مبارزه با ابن ویروس خطرناک قرار گرفته، یکی از دلایل این است که در دولت یازدهم پایه‌های درمان و بهداشت در کشور مستحکم شد. توانمندی درمانی کشور از تخت‌های بیمارستانی تا تجهیزات به دو برابر آنچه قبل از سال ۹۲ در تاریخ ایران بوده است، رسید و این برای ملت ایران و مسئولین نظام افتخار بزرگی است که شرایط آنچنان مهیا شد که در این حادثه سخت ویروس عالمگیر نه دغدغه‌ای از لحاظ تخت بیمارستانی داشتیم و نه دغدغه‌ای نسبت به تخت‌های ویژه، ICU و تنفس مصنوعی که این به دلیل استحکام پایه‌های درمانی در جمهوری اسلامی ایران بود.

وی با بیان اینکه در زمینه فضای مجازی و تقویت فضای مجازی نیز شرایطی یافتیم که به راحتی توانستیم بسیاری از امور را از طریق فضای مجازی حل و فصل کنیم، تاکید کرد: برای نمونه، کار مجلس شورای اسلامی در ماه‌های آخر دوره دهم بر مبنای امکانات فضای مجازی بود. امروز میلیون‌ها مراجعه به بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی مردم را به دلیل دولت الکترونیک و بودن این فضا بی نیاز کرده است. ۷۷ میلیون نفر از بانک‌ها وام دریافت کردند بدون اینکه نیاز باشد یک نفر به بانک مراجعه کند و این توانمندی کشور در زمینه فضای مجازی است.

رئیس‌جمهور افزود: در سال ۹۲ موبایل هوشمند در کشور ۳۰۰ هزار عدد بوده و امروز بالای ۷۰ میلیون، این به معنای امکانات کشور در زمینه فضای مجازی است و همچنین شرکت‌های دانش بنیان که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم شاهد یک تحول بزرگ و اساسی بودند و از ۵۲ شرکت دانش بنیان امروز به ۵ هزار شرکت دانش بنیان رسیدیم و درآمد این شرکت‌ها در سال ۹۸، صد و بیست هزار میلیارد تومان بوده است که هم یک تحول بزرگ در اشتغال و هم در زمینه فناوری نوین از طریق دانشمندان جوان ما به ویژه تحول در ICT و موضوع فناوری ارتباطات بوده است.

وی بیان کرد: در بقیه موارد هم در دوره گشایش و پیشرفت توانستیم پیشرفت‌های قابل ملاحظه به دست بیاوریم. خودکفایی‌ها، توسعه زمینه‌های کشاورزی و آماده نمودن محصولات کشاورزی تا ۱۲۰ میلیون تن از ۹۰ و چند میلیون تن نشانه تحرک ملت ایران در بخش کشتورزی، صنعت و سایر بخش‌ها بود. در زمینه علم و دانش و فناوری از رتبه بیست و یک به رتبه شانزدهم دست پیدا کردیم. در زمینه نوآوری از رتبه ۱۳۱ به رتبه ۶۱ دست پیدا کردیم و این تحرک بزرگ در سراسر کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی بود.

وی اضافه کرد: البته در سایر زمینه‌ها هم شرایطی را به وجود آوردیم که خودکفایی‌ها و خوداتکایی‌ها بتواند ظهور و بروز پیدا کند. ما از ۵۲ میلیون لیتر بنزین در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز رسیدیم و در زمینه تولید گاز آنچنان خودکفا شدیم که امروز تولید گاز ما در روز حدود هزار میلیون متر مکعب است و این تحولات عظیم در سایه استراتژی گشایش و پیشرفت در کشور بود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در زمینه نظامی در جهان رتبه ما ۲۲ بود و امروز در رتبه ۱۴ هستیم و قدرت نظامی ما در بخش‌های مختلف در طول سالیان گذشته شاهد تحول بزرگ بوده است و ما در تمام موارد زیربنایی شامل تحولات عظیم بودیم. در بزرگراه‌های کشور از ۱۴ هزار کیلومتر به ۲۸ هزار کیلومتر رسیدیم یعنی به دو برابر آنچه کشور در قبل از دولت یازدهم داشته است.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار