سوابق بیمه + نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی 99  
کد خبر: 1004602
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DLG
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳

نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی 99 در حالت کلی بر اساس قانون کلی محاسبه حقوق بازنشستگی خواهد بود. یعنی حقوق بازنشستگی بر مبنای حقوق دریافتی در دو سال منتهی به بازنشستگی محاسبه می شود. به عبارت دیگر میانگین دستمزد دو سال آخر حقوق مشمول سوابق بیمه هر فرد که به سازمان تامین اجتماعی اعلام می شود، مبنای محاسبه حقوق بازنشستگی قرار می گیرد. پس اگر قرار باشد کسی در سال 99 بازنشسته شود، حقوق او بر اساس میانگین حقوق دریافتی سال 98 و 97 محاسبه خواهد شد.

شما می توانید از طریق اپلیکیشن کارپرداز، نسبت به محاسبه حقوق بازنشستگی 99 اقدام نمایید.

سوابق بیمه + نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی 99  

محاسبه حقوق بازنشستگی 99 با درصدهای افزایشی تصویب شده

با داشتن امکان مشاهده سوابق بیمه می توانید به شکلی بهینه تر محاسبه حقوق را انجام دهید. حقوق بازنشستگان کشوری در سال ۱۳۹۹ به صورت زیر افزایش یافته است:

در یک بخش برای محاسبه حقوق بازنشستگی 99 ، ابتدا باید برای همه رکوردها افزایش حقوق سنواتی، ۱۵ درصد در نظر گرفته شود. پس از اعمال ۱۵ درصد افزایش سنوات به همه رکوردها، بر اساس جداول امتیازی و ضریب سال، عدد همسان سازی مشخص می شود، چنانچه امتیاز همسان سازی کمتر از افزایش ۱۵ درصد باشد، افزایش ۱۵ درصدی اعمال می ‌شود.

به طور کلی ۱۶۶ هزار و ۵۲۱ نفر معادل ۱۰.۵درصد جمعیت بازنشستگان کشوری در این گروه قرار می گیرند که حقوق بازنشستگی سال ۱۳۹۹ آنها بیش از افزایش‌ های ناشی از امتیاز جداول ۱۰۹ و 110 است و صرفا ۱۵ درصد به آنها تعلق می گیرد و میانگین حقوق سال ۱۳۹۹ آنها به ۵۲.۰۳۶.۶۸۷ ریال افزایش یافته است.

بنابراین، در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی 99 در این گروه فقط ۱۵ درصد افزایش در نظر گرفته می شود.

لازم به ذکر است که گروهی از حقوق بگیران نیز که به لحاظ سنوات کمتر از ۳۰ سال (معمولا کمتر از ۱۵ سال) به علت فوت یا از کار افتادگی مشمول دریافت حقوق شده‌اند، با توجه به شرایط تعریف شده در مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری و کم بودن سنوات حقوق آنها، بر اساس سنوات برقرار شده که در محاسبه، این افزایش مشمول رعایت (حسب سنوات کمتر از ۲۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال نباشد) شده و مابه التفاوت به آنان تعلق گرفته است، کمترین مبلغ پرداختی این گروه حقوق ۲۳.۹۰۰.۰۰۰ ریال است.

در بخشی دیگر محاسبه حقوق بازنشستگی 99 بر اساس افزایش همسان سازی بین ۲۲ تا ۷۰ درصد متغیر است. در این بخش پس از اعمال افزایش عمومی ۱۵ درصد، مطابق امتیازات گروه ‌های شغلی حقوق همسان سازی مشخص می شود. در این گروه، میانگین حقوق بازنشستگان کشوری مشمول همسان سازی که یک میلیون و ۳۱۵ هزار و ۲۵۰ نفر معادل ۸۹.۵ درصد از جمعیت بازنشستگان کشوری هستند به ۳۵.۱۳۳.۱۱۶ ریال افزایش یافته است. این افزایش به طور میانگین ۸.۱۴۷.۷۹۷ ریال است.

شاید اندکی سر در آوردن از نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان 99 برای شما سخت باشد، اما اگر کمی ریاضی قوی داشته باشید، می توانید به راحتی از فرمول محاسبه حقوق بازنشستگان 99 سر در بیاورید. در غیر این صورت می توانید از کسی کمک بگیرید تا برای شما این محاسبه را انجام دهد.

سوابق بیمه + نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی 99  

در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی 99 به این جدول ها نیاز دارید

در هر یک از جدول هایی که ملاحظه می کنید، امتیازات مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در چهار گروه شغلی از قرار گروه های 20 گانه شغلی، گروه های 8 گانه قضات، گروه های پنجگانه هیات علمی و گروه های مقامات تقسیم بندی شده است. امتیازاتی که به هر گروه بر اساس قانون تعلق می گیرد، در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان 99 تاثیر دارد. به طور کلی بر اساس ضوابط و قوانین موجود و همچنین جدول همسان سازی و گروه های شغلی ذکر شده در جدول ها، نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان 99 به این شکل خواهد بود:

سوابق بیمه + نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی 99  

لازم است در مورد نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان 99، به فاکتورهای گروه شغلی، طبقه شغلی، سنوات خدمت، سابقه بالای 30 سال، مناطق جنگی، پست مدیریتی و ... توجه شود. در واقع نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان 99 در هر یک از این گروه ها جداگانه است. به همین دلیل لزوما دو فرد با سابقه بازنشستگی یکسان و یک گروه شغلی، حقوق یکسانی دریافت نمی کنند.

آیا انواع بازنشستگی تامین اجتماعی را می شناسید

طبیعتا قبل از اینکه کسی بخواهد از نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان 99 سر دربیاورد، باید بداند مشمول چه نوع بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی می شود. انواع بازنشستگی تامین اجتماعی از حالت های زیر خارج نیست:

 
بازنشستگی با 35 سال سابقه بدون شرط سنی
بازنشستگی با 30 سال سابقه با شرط سنی 50 سال برای مردان و 45 سال برای زنان
بازنشستگی با 42 سال سن و حداقل 20 سال سن برای زنان مشمول قانون کار
بازنشستگی با 20 سال متوالی یا 25 سال متناوب اشتغال در کارهای سخت و زیان آور بدون شرط سن (ضریب 1.5 برای هر سال سابقه)
سابقه کمتر از 20 سال متوالی با 25 سال متناوب اشتغال در کارهای سخت و زیان آور به شرط فرسایش جسمی و روحی ناشی از کار با تایید کمیسیون پزشکی ماده 91
بازنشستگی با 20 سال سابقه و سنوات ارفاقی (حداقل 10 سال) برای جانبازان و آزادگان
بازنشستگی با 20 سال سابقه بدون شرط سنی برای زنان (ویژه جانبازان)
بازنشستگی با 20 سال سابقه و 45 سال سن برای زنان معلول عادی
بازنشستگی با 20 سال سابقه با 60 سال سن مردان و 55 سال سن زنان
بازنشستگی با 60 سال سن مردان و 55 سال سن زنان با سابقه 10 سال (در این مورد فرد می تواند سنوات کمتر از 10 سال را به شرط سنی حق بیمه واریز کند و بازنشسته شود. البته با 10 روز حقوق)

جمع بندی

اگر با نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان 99 مشکل دارید، توصیه می کنیم ترجیحا از یک فرد آشنا به امور بیمه و حسابدار کمک بگیرید. صرف نظر از اینکه باید در جدول های یاد شده، گروه شغلی و امتیازات متعلقه به هر گروه شغلی را در نظر بگیرید، باید بتوانید این امتیازات را در هر گروه شغلی تاثیر بدهید. شاید بهتر باشد برای شروع از سیستم های آنلاین برای محاسبه حقوق بازنشستگان 99 کمک بگیرید. به هر حال بدیهی است که اگر خیلی نتوانسته باشید از نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان 99 سر در بیاورید، به کمک نیاز خواهید داشت. بهتر است برای محاسبه دقیق حقوق بازنشستگی خود از کسی کمک بگیرید که به خوبی با این موضوعات آشنایی دارد و می تواند شما را درست کمک کند. شما می توانید از طریق اپلیکیشن کارپرداز تمامی خدمات شهروندی از جمله محاسبه حقوق بازنشستگی، استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی و غیره را در اختیار داشته باشید.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار