باقی ماندن مدیریت سهام واگذار شده در دست دولت خلاف اصل ۴۴است
کد خبر: 1004028
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DC0
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۵
رئیس اتاق تهران:
دولت سهام را عرضه می‌کند، اما مدیریت سهامی را که عرضه می‌کند همچنان در دست خود نگه می‌دارد که این خلاف اصل ۴۴ قانون اساسی است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: با توجه به اینکه نقدینگی کشور به ۲ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان رسیده است، باید بگویم این وضعیت مثل بهمنی است که هر جا قصد رفتن داشته باشد، قابلیت این را دارد آنجا را تخریب یا احیا کند. رقم ٢هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان نقدینگی در مقایسه با اسفند ٩٧ حدود ٣١درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه اثر این نقدینگی را در بازار سرمایه شاهد هستیم، گفت: افزایش قیمت‌ها در طلا، سکه، ارز و خودرو در اثر افزایش نقدینگی است، این در شرایطی است که در بودجه سال ۹۹ کسری بزرگ ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی پیش‌بینی شده است که با توجه به وقوع پدیده کرونا و کاهش بی‌سابقه قیمت نفت، اقتصاد کشور در شرایط سختی قرار گرفته است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: صادرات غیرنفتی کشور به دلیل مجموعه شرایط اقتصاد جهانی، به شدت با محدودیت روبه‌رو است و بر همین اساس پیش‌بینی ما این است که با کسری بودجه بسیار بالایی مواجه باشیم.

خوانساری افزود: مدیریت آثار شیوع ویروس کرونا بر بخش‌های مختلف اقتصاد ایران ضروری بوده است، زیرا شیوع ویروس کرونا باعث شده تا بتوانیم بخشی از واقعیت‌های اطراف خود را مشاهده کنیم، از جمله کوچک‌سازی دولت. معلوم شد دولت می‌تواند با هزینه و تعداد نیروی انسانی کمتر اداره شود و هیچ خللی هم در ارائه خدمات دولت پیش نیاید.

وی با تأکید بر اینکه در سایه کرونا بروکراسی‌های زاید حذف شد، تصریح کرد: با چابکی که در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با مدیریت اوضاع مخرب کرونا انجام گرفت، برخی از بروکراسی‌های اداری از جمله در تولید الکل حذف شد، به نحوی که به سرعت ظرف چند ساعت، دولت مجوز تغییر خطوط تولیدی را صادر کرد و این نشان می‌دهد اگر بخواهیم می‌توانیم اقتصاد را بدون بروکراسی و قواعد زاید اداره کنیم. پس می‌توانیم این روند را در ادامه مسیر اقتصاد ایران در سال ۹۹ نیز ادامه دهیم.

خوانساری با اشاره به اینکه، در حال حاضر اکنون تنها منبع درآمدی کشور، صادرات غیرنفتی کشور است، گفت: مذاکراتی با سرپرست جدید وزارت صنعت صورت گرفته که براساس آن قرار است، بخش خصوصی در تصمیمات و مشورت‌ها حضور داشته باشد و هر تصمیمی با حضور نمایندگان تشکل‌های اقتصادی صورت گیرد.

وی با اشاره به رشد خوب بازار بورس گفت: بورس در اسفندماه شاهد ۲۰ هزار میلیارد تومان خرید و فروش بود که این رقم بی‌سابقه‌ای است؛ بنابراین دولت باید مراقبت لازم برای ادامه این روند داشته باشد. از دولت انتظار داریم که عرضه سهام اولیه را در بورس بیشتر کند تا عمق بازار سرمایه افزایش یافته و همچنین حباب نیز برطرف شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: دولت بیشتر به عرضه سهام مالکیتی می‌پردازد و کمتر سهام مدیریتی عرضه می‌کند که باید این موضوع نیز مدنظر قرار گیرد. همچنین افزایش بی‌سابقه تعداد سهامداران در بازار سرمایه موضوعی است که هم منفی و هم مثبت است، پس باید مراقبت لازم در این خصوص از سوی دولت انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در جلسه‌ای که با آقای مدرس خیابانی داشتیم از ایشان درخواست کردیم اعتماد عمومی بخش را که تا حد زیادی از بین رفته را بازگرداند، گفت: مهم‌ترین موضوعی که وی قرار است در سمت سرپرستی وزارت صمت دنبال کند، موضوع تقویت صادرات غیرنفتی است که تنها راه درآمد کشور است.

خوانساری افزود: در جلسه‌ای که پیش از این با رئیس‌جمهور داشتیم، ایشان از اتاق خواست که پیشنهادات خود را در خصوص جهش تولید ارائه کند. بر همین اساس تاکنون حدود شش کمیسیون از ۱۰ کمیسیون اتاق نظرات خود را ارائه کرده‌اند که پس از جمع‌بندی، به رئیس‌جمهور ارائه می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار