۵۰ هزار هکتار  جنگل‌کاری اقتصادی در کشور
کد خبر: 1003867
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D9P
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۷
رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از انجام ۵۰ هزار هکتار جنگل‌کاری اقتصادی در جهت تحقق شعار جهش تولید در سطح کشور خبرداد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: فریبرز غیبی در آیین بهره‌برداری از طرح جنگل‌کاری ۴۰۰ هکتاری سرسختی شهرستان شازند افزود: جنگل‌کاری اقتصادی امسال در ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی و ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از مستثنیات انجام می‌شود.

وی افزود: زمین مورد نیاز در قالب طرح جنگل‌کاری اقتصادی برای کاشت گونه‌های مثمر از جمله سماق و بنه توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در قالب قرارداد‌های ۱۵ ساله در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد. رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها افزود: در صورت مراقبت بهره‌برداران از این جنگل‌ها، قرارداد آنان به مدت ۱۵ سال دیگر تمدید می‌شود. غیبی گفت: پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح ۷۰ هزار تن به محصولات باغی و محصولات گونه‌های مثمر جنگلی کشور افزوده شود.

وی افزود: جوامع محلی می‌توانند در سطح کشور با مراجعه به ادارات منابع طبیعی در سطح شهرستان‌ها و استان‌های کشور از مزایای این طرح بهره‌مند شوند.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها با اشاره به اجرای ۶۵ هزار هکتار جنگل‌کاری در مدت دو سال گذشته گفت: این طرح‌ها از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا شده است.

غیبی تأکید کرد: اجرای طرح جنگل‌کاری ۴۰۰ هکتاری سرسختی شازند و چپقلی با گونه‌های بلوط و بادامچه کوهی از جمله طرح‌های جنگل‌کاری کشور در این مدت بوده است. وی ایجاد باغ بوتانیک در منطقه سرسختی شازند را از جمله برنامه‌های مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور دانست و گفت: با توجه به ظرفیت‌های این منطقه انتقال و کاشت ۱۸۰ گونه در دستور کار قرار دارد. رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها در ادامه گفت: ۳ هزار میلیارد ریال اعتبار امسال برای توسعه جنگل‌کاری در سطح کشور به این مرکز اختصاص یافته است.

غیبی یادآور شد: ۱۳۳۰ میلیارد ریال اعتبار نیز سال گذشته به این مرکز اختصاص یافته بود که در راستای توسعه جنگل‌کاری در کشور این اعتبارات در سال جاری افزایش یافته است.

وی گفت: با توجه به اعتبارات اختصاص‌یافته به مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، این مرکز از آمادگی کامل برای تأمین منابع مالی و زمین برای اجرای طرح جنگل‌کاری در منطقه سرسختی شازند برخوردار است.

درختکاری برای جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز

توقف ساخت و ساز در نوار جنوبی البرز با اجرای پروژه‌های مشترک جنگل‌کاری میان شهرداری و منابع طبیعی صورت می‌گیرد.

مسعود منصور گفت: شهرداری تهران و منابع طبیعی فصل همکاری مشترک زیادی دارند که توسعه فضای سبز و ‏درختکاری از جمله موارد مهم آن است.

وی افزود: با همکاری شهرداری در نوار مرزی دامنه جنوبی البرز درختکاری انجام می‌شود تا از گسترش ساخت و ساز‌های غیر ‏مجاز شهری جلوگیری شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار