۱۰ هزار واحد مسکونی با همکاری سپاه برای مددجویان ساخته می‌شود
کد خبر: 1003866
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D9O
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۵
رئیس کمیته امداد اعلام کرد
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از توزیع بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار پرس غذای گرم در میان نیازمندان و حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار بسته معیشتی در بین خانواده‌های محروم و آسیب‌دیدگان از کرونا خبر داد و گفت: ۱۵ درصد افزایش مستمری‌ها از اول اردیبهشت برای مددجویان تحت پوشش این نهاد اعمال شده‌است.
محمدرضا هادیلو
سرویس جامعه جوان آنلاین: مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در نشست خبری که در محل ساختمان مرکزی این نهاد برگزار شد، در رابطه با اقدامات کمیته امداد برای مددجویان تحت پوشش گفت: از دولت و سازمان برنامه و بودجه درخواست کردیم تا به افزایش مستمری مددجویان کمک شود که از اول اردیبهشت ماه ۱۵ درصد افزایش مستمری‌ها اعمال شده‌است. وی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۵۴۳ هزار خانوار تحت پوشش امداد هستند، افزود: ۶۲۸ هزار خانوار نیز از تبصره ۱۴ تحت پوشش هستند. به گفته بختیاری، مستمری یک خانوار یک نفره با مجموع مستمری و سبد معیشتی و یارانه بنزین و دیگر کمک‌ها در مجموع ۲۸۲ هزار تومان، دو نفره ۴۹۲ هزار و ۵۰۰ تومان خانوار سه نفره ۶۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان، چهار نفره ۸۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان وخانوار پنج نفره و بالاتر نیز ۹۸۷ هزار تومان در ماه است.

اجرای اطعام مهدوی در سراسر کشور

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه قرار بود در ابتدا ۳۱۳ مرکز اطعام با عنوان یاران امام زمان (عج) راه‌اندازی شود که از ابتدای ماه مبارک رمضان تا‌کنون ۱۷۰۰ مرکز اطعام مهدوی در سراسر کشور راه‌اندازی شده‌است، گفت: در این رابطه مقرر شده‌بود در ماه مبارک ۵ میلیون پرس غذای گرم توزیع شود که با کمک مردم تا یک‌شنبه گذشته به ۶ میلیون و ۶۶۵ هزار پرس غذای گرم رسید و پیش‌بینی می‌شود تا پایان ماه رمضان به ۷ میلیون پرس غذا برسد. بختیاری در خصوص اشتغال مددجویان کمیته امداد افزود: در سال ۹۸، برای مددجویان ۷۵ هزار و ۹۰۰ شغل ایجاد و ۴ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان نیز تسهیلات به آن‌ها پرداخت شد. وی با تأکید بر اینکه در سال ۹۹ پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰ هزار شغل ایجاد شود و دولت برای این کار ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته‌است، به اینکه تسهیلاتی برای کارفرمایانی که برای اشتغال مددجویان در نظر گرفته شده نیز اشاره و تصریح کرد: به ازای استخدام هر ۱۰ نفر از مددجویان امداد مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود و همچنین تسهیلات دیگری در نظر گرفته شده که کارفرمایان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. به گفته بختیاری از سال ۷۴ تا پایان سال ۹۷ حدود ۷۵۰ هزار خانوار خودکفا شده و از پوشش امداد خارج شدند. وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۶۶ هزار کمک هزینه ازدواج با ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار به مددجویان پرداخت شده‌است، از ادامه این کمک‌ها در سال جاری خبر داد. رئیس کمیته امداد گفت: از میان یک میلیون و ۵۳۲ هزار خانوار تحت پوشش امداد ۵/ ۱ میلیون نفر آن‌ها سالمند هستند و از خدمات امداد بهره‌مند می‌شوند. وی در مورد سهام عدالت مددجویان نیز افزود: ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مددجویان امداد دارای سهام عدالت هستند. بختیاری در مورد میزخدمت مشاوره حقوقی و قضایی برای مددجویان کمیته امداد گفت: در سال گذشته ۷۰ هزار خدمات حقوقی به مددجویان ارائه کردیم که تمامی آن‌ها از پرداخت تعرفه‌های قضایی و حقوقی معاف بودند. به گفته وی، ۱۷۰۰ وکیل نیکوکار در میز خدمت، کار‌های حقوقی و قضایی را انجام می‌دهند و به مددجویان خدمات‌رسانی می‌کنند.

سخا، سامانه یکپارچه خیریه‌ها

بختیاری از راه‌اندازی سامانه «سخا» خبر داد و گفت: سامانه خیر و احسان با همکاری خیریه‌ها و نهاد‌های حمایتی و دستگاه‌های مختلف راه‌اندازی شده و قرار است تمام اطلاعات خیریه‌ها در آن ثبت شود و ما می‌توانیم از این سامانه در جهت عدالت در توزیع استفاده کنیم؛ چراکه در حال حاضر در عدالت و توزیع مورد سؤالیم به طوری که افرادی هستند که از ۱۰ خیریه کمک می‌گیرند، اما افراد دیگر نمی‌توانند حتی از یکجا کمک بگیرند. رئیس کمیته امداد، الکترونیکی کردن برنامه‌های امداد را از مهم‌ترین برنامه سال ۹۹ عنوان کرد و افزود: به جز خدمات مددکاری سایر برنامه‌های امداد الکترونیکی خواهد شد که شامل بیش از ۱۰۰ خدمت می‌شود. وی در مورد کمک به مشاغلی که به دلیل کرونا ضربه خوردند، گفت: حدود ۱۰ هزار شغل از طریق کرونا ضربه خوردند که سامانه‌ای برای ثبت نام آن‌ها ایجاد شده‌است که پس از درج مشخصات می‌توان به آن‌ها کمک کرد. این مسئول با اشاره به اینکه تا کنون یک میلیون و ٣٩٠ هزار بسته به ارزش هر سبد ٢٠٠ هزار تومان توزیع شده‌است، ادامه داد: همچنین ۵ /۳ میلیون بسته غذایی توسط سپاه و پایگاه‌های بسیج، یک میلیون بسته توسط ستاد اجرایی فرمان امام، ۵٠٠ هزار بسته توسط بنیاد مستضعفان، ۷۰۰ هزار بسته توسط آستان قدس و ٢۵٠ هزار بسته توسط هلال احمر توزیع شده‌است. بختیاری با اشاره به اینکه سال گذشته ٧١٠ هزار حامی فعال در سراسر کشور وجود داشتند و این حامیان از ۲۹۴ هزار یتیم در طرح اکرام حمایت می‌کنند، تأکید کرد: ۳۱۸ هزار نفر کل مشمولان طرح ایتام هستند که ٢٩۴ هزار نفر آن‌ها حامی دارند و حدود ٢۴ هزار نفر نیز حامی ندارند. به گفته رئیس کمیته امداد، مردم با مراجعه به پایگاه Ekeam. emdad. ir می‌توانند ایتام بدون حامی را تحت پوشش قرار دهند. وی گفت: قصد داریم صندوق‌های صدقات خانگی را به صدقات پیامکی تبدیل کنیم و مردم می‌توانند عدد یک را به سامانه ۸۸۷۷ پیامک کنند و روزانه هزار تومان صدقه پرداخت کنند. بختیاری در خصوص جمع‌آوری زکات نیز افزود: کد دستوری #۸۸۷۷ * و همچنین شماره ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۱۰۰۰ کمک‌های خود را در رابطه با فطریه ارسال کنند.

ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی تا شهریور با همکاری سپاه

رئیس کمیته امداد با اشاره به وضعیت مسکن مددجویان این نهاد گفت: برنامه پنج ساله ششم امداد را داریم که امسال در سال چهارم آن هستیم و بر اساس آن در بخش مسکن مددجویان اقدام می‌کنیم. درسال گذشته ۵۶ هزار و ۸۹۹ خدمت مسکن صورت گرفت. به طوری که ۹ هزار و ۲۲۴ واحد روستایی و ۵ هزار و ۶۴۰ واحد در مناطق شهری ایجاد شد که شامل شهر‌های بالای ۲۵ هزار نفر و کمتر از ۲۵ هزار نفر می‌شود. همچنین با بنیاد مسکن تفاهم نامه‌ای برای ایجاد ۲۰ هزار واحد مسکونی داریم. بختیاری در خصوص تعمیرات واحد‌های مسکونی مناطق محروم نیز تأکید کرد: ۵۷ هزار و ۵۵۱ واحد در مناطق محروم تعمیر مسکن انجام شد و بر اساس توافقنامه‌ای که با سپاه داشتیم، قرار بود ۱۰ هزار واحد مسکونی ایجاد شود که ۶ هزار و ۱۳۶ واحد احداث شد و مابقی نیز تا شهریور ماه تحویل داده می‌شود.

وی تأکید کرد: بر اساس تفاهم با سازمان برنامه و بودجه ۱۷ هزار واحد مسکونی در سه استان محروم ایجاد خواهد شد که ۵ هزار واحد در کرمان ۶ هزار واحد در سیستان و بلوچستان و ۵ هزار واحد در خراسان جنوبی خواهد بود. نا گفته نماند هزار واحد مسکونی نیز در شش استان کشور احداث می‌شود. بختیاری در خصوص اقدامات صندوق امداد ولایت افزود: تا سقف ۵ میلیون تومان وام کارگشایی به مددجویان و نیازمندان داده می‌شود که بدون کارمزد است و در سال ۹۸ هم ۱۷۰ هزار وام قرض‌الحسنه با اعتبار ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد که ۸۰ درصد این وام به مددجویان و ۲۰ درصد به سایر نیازمندان پرداخت شد. وی همچنین از مشارکت ۲۵۰ هزار خیر با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان در صندوق امداد ولایت خبر داد و گفت: این افراد در صندوق سپرده‌گذاری کردند و هر زمانی بخواهند می‌توانند پول خود را پس بگیرند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار