آماده پاسخ به راهزنی احتمالی آمریکا هستیم
کد خبر: 1003807
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D8R
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
ربیعی در نشست خبری:
سخنگوی دولت با بیان اینکه ما از مراحل مدیریت و کنترل بیماری عبور کردیم و وارد فاز مهار بیماری شده‌ایم، گفت: فاز مهار بیماری نیازمند تداوم همکاری مردم است.

سرویس سیاسی جوان‌آنلاین: علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز(دوشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در جلسات گذشته ستادملی کرونا رئیس‌جمهور محترم بر ایجاد شرایط مناسب برگزاری مراسم احیا به صورت جمعی و با رعایت پروتکل های بهداشتی اصرار کردند و این موضوع یکی از دغدغه های جدی همه اعضای ستاد ملی کرونا بود. یکی از نگرانی هایی که وجود داشت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت نکردن برخی از متولیان برگزاری مراسم بود که اقداماتی و تجمعاتی بدون هماهنگی صورت گرفت.

مناطق سفید به ۲۸۰ شهر رسیده است

وی ادامه داد: نگرانی وجود داشت که به دلیل این رفتار برخی مشکلات برای کشور به وجود بیاید، اما با ورود مقام معظم رهبری و رهنمودهای ایشان و اینکه فرمودند من تابع نظر کارشناسان و تشخیص ستاد ملی کرونا هستم این اطمینان خاطر ایجاد شد و مردم بیش از سایرین مسائل بهداشتی را رعایت کردند و آن نگرانی‌های کم نیز برطرف شد.

ربیعی تصریح کرد: گزارشاتی که داشتیم نشان دهنده رعایت اصول بهداشتی در مراسم شب احیا بود و این می تواند زمینه ای برای برگزاری مراسم های مختلف آینده باشد همچنین از این تجربه می توان برای بازگشایی اماکن مذهبی استفاده کرده و از این طریق تصمیمات جدیدتری را اتخاذ کنیم.

سخنگوی دولت درباره شرایط فعلی کشور در خصوص شیوع ویروس کرونا گفت: خوشبختانه نقاط سفید در سطح کشور در حال افزایش است و به ۲۸۰ شهرستان افزایش پیدا کرده است. همچنین روند بهبودی و درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ پس از چین و سوئیس در رتبه سوم جهان قرار دارد. میانگین بهبودی بیماران ما بسیار خوب است و تقریبا ۹۴ درصد بهبودی داریم. در حالی که میانگین جهانی بهبود بیماران مبتلا به کووید-۱۹، ۸۴ درصد است.

وارد فاز مهار کرونا شده‌ایم

وی افزود: آخرین گزارشی که در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه شد نشان می دهد عدد مولد نسلی یا به تعبیری RE  در کمتر از چهار هفته به زیر عدد یک رسیده است. یعنی میزان انتقال کرونا از یک نفر به سه نفر در  اسفند ماه امروز به کمتر از یک نفر رسیده است. این شاخص بسیار خوبی است که یک بیمار حتی یک نفر را مبتلا نمی کند. گزارش ها در ستاد ملی نشان می داد که ما از مرحله مدیریت و کنترل بیماری عبور کرده ایم و امروز کادر وزارت بهداشت و درمان کشور و تمام دستگاه های همکار وارد فاز مهار بیماری شده اند.

ربیعی تصریح کرد: فاز مهار بیماری قطعا نیازمند تداوم همکاری بالای ۸۳ درصد کنونی است که داشته ایم. ما ناگزیر و ناچار هستیم اقتصاد را سرپا نگه داریم. تجربه به ما نشان داد و حتی کشورهایی که بعد از ما درگیر این بیماری شدند، فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند یک استراتژی صحیح بوده است و این استراتژی قطعا با همکاری صاحبان صنایع، کارگران و افرادی که در بخش های خدمتی خدماتی و کارمندان دولت و همچنین شهروندان امکان پذیر است.

ربیعی ادامه داد: ما می‌توانیم با وجود کرونا، جان باختن کمتری را داشته باشیم و همینطور زندگی روزمره مردم در جریان باشد و اقتصاد کشور هم از کار نیفتد.

دولت در هیچ دوره‌ای مثل امروز در معرض قضاوت همگان نبوده است

وی با تبریک روز جهانی ارتباطات گفت: این روز را به جامعه اطلاع رسانی کشور تبریک می گویم و به نمایندگی از دولت از کلیه تلاش‌های موثر جامعه اطلاعاتی و اطلاع رسانی کشور سپاسگزاری می کنم. دولت از همه دست اندرکاران اطلاع‌رسانی و آنهایی که کنش های ارتباطی مورد نیاز در جامعه کرونا زده ایران را فراهم کردند سپاسگزاری می‌کنند و برای همه آنها آرزوی توفیق دارد.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای ارتباط بهتر دولت با جامعه گفت: دولت در بحث ارتباطی و اطلاع رسانی اقدامات بسیار خوبی داشته و من فکر می‌کنم شفافیت و پاسخگویی یکی از مهمترین آنها است، حرکت این دولت به سمت شفافیت و پاسخگویی بی‌تردید بی‌نظیر بوده و به نظر من در هیچ دوره‌ای اینگونه شفافیت و در معرض قضاوت همگان قرار گرفتن، نداشته ایم که این هم یکی از سنت‌های حسنی است که باید در کشور نهادینه شود و باقی بماند.

ربیعی تاکید کرد: به جرأت می‌گویم هیچ دولتی به اندازه این دولت در معرض نقد رسانه ها و فضای مجازی نبوده و به این اندازه زیر ذره بین و نظارت همگانی قرار نداشته است خوشحالیم که شفافیت و پاسخگویی توامان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: دولت بنا دارد با امید به خدا تا پایان دولت، روز به روز بر شفافیت و اطلاع رسانی خود بیفزاید و همین طور شرایط را برای نظارت و شفاف سازی نسبت به تصمیمات دولت فراهم خواهیم کرد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: کرونا علاوه بر زندگی اجتماعی و روزمره مردم، جهان ارتباطات رسانه ای را با شک جدیدی مواجه کرده و به همین دلیل به نظر می‌رسد نقش رسانه ها در حمایت اجتماعی و معنا بخشیدن به زندگی اجتماعی و کمک به گذار جامعه از این شرایط بی بدیل است، نقش جامعه رسانه‌ای در گذار جامعه از شرایط کنونی بسیار موثر بوده و خواهد بود.

ربیعی ادامه داد: همکاری جامعه رسانه‌ای کشور با جامعه درمان کشور بخشی از مدیریت مقابله و مبارزه با کرونا را به سرانجام رساند و به اعتقاد ما نقش مهمتر این جامعه در فردای پس از کرونا است، که بتواند صدمات و لطمات ناشی از کرونا و روح جامعه را التیام ببخشد و به بازگشت جامعه به سمت کار و زندگی با نشاط و موثر کمک کند.

آماده پاسخ به اقدام احتمالی آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی هستیم

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه نشانه‌هایی از تهدیدهای آمریکا برای جلوگیری از ورود کشتی‌های حامل سوخت به ونزوئلا و واکنش ایران به این اقدام احتمالی آمریکا، عنوان کرد: هیچ کشوری ملزم به رعایت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کشورهای دیگر نیست و ما هم متعهد به انجام عادی تعاملات تجاری خود با ونزوئلا هستیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ارسال تانکرهای حامل بنزین به سفارش دولت ونزوئلا انجام گرفته است و متکی به اراده آزادانه کشورها در مبادلات مرسوم بین‌المللی است‌. ما می‌خواهیم نسبت به امنیت کامل این محموله‌های تجاری از راهزنی دریایی دولت آمریکا که مرسوم و مسبوق به سابقه است، اطمینان پیدا کنیم.

ربیعی افزود: انتظار داریم جامعه بین‌المللی حساسیت بالایی نسبت به این بدعت و آزادی آبراه‌های تجاری و حفاظت از آزادی تردد واکنش نشان دهند. این دست اندازی و بدعت جدید رژیم آمریکا است که در پایمال کردن قوانین حقوقی ناگزیر هستیم از این کلمات استفاده کنیم که به وقاحت بی‌مانندی رسیدند.

وی ادامه داد: وزیر خارجه ما هشدارهای لازم را داد و در دولت هم این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین در شورای عالی امنیت ملی موضوع مطرح شده است و امیدوار هستیم آمریکا دچار چنین خطایی نشود. اما در هر صورت ما همه احتمالات را در نظر خواهیم گرفت و برای بدترین آنها آماده هستیم ، البته خیلی زود است در مورد واکنش ایران به این راهزنی احتمالی آمریکا اظهار نظر کنیم اما قطعا در صورت ارتکاب چنین اشتباهی همه گزینه ها را برای خود محفوظ می دانیم و واکنش متناسب را برای حفاظت از آزادی دریانوردی اتخاذ خواهیم کرد. ما با ونزوئلا ارتباط داشتیم و ارتباطی به سایر کشورها ندارد و اینها در چارچوب قوانین بین الملل است‌.

دستگاه‌ها حق به کارگیری نمایندگان مجلس دوره قبل را ندارند

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه طبق اخبار مطرح شده، دبیر هیئت دولت نامه ای را به دستگاه های دولتی ابلاغ کردند که نمایندگان مجلس دوره دهم در دستگاه دولتی به کار گیری شوند، گفت: من این خبر و واکنش ها را در فضای مجازی دیدم اما متاسفانه قلب واقعیت صورت گرفته است. مانند خیلی از موارد دیگر مثل تفکیک وزارت بازرگانی نیز این اتفاق رخ داد. ما به دلیل اینکه در دوران تحریم نیاز به کنترل به موقع بازار داشتیم بیان شد که اینها می خواهند وزارت خانه جدید درست کنند که وزارت رانت ایجاد شود، درست هرچه تصمیم گرفته می شود در نقطه مقابل، این اظهار نظرها صورت گرفته است.

ربیعی بیان کرد: اتفاقا این وزارتخانه به شفافیت کمک می‌کرد. این نیز از همین جنس است. معمولا در هر دوره ای از مجلس فشارهایی برای جذب نمایندگان زیاد می‌شود و من خودم تجربه اش را داشتم، چه در دورانی که در وزارت بودم چه در دوران قبل که افرادی بودند و تماس می گرفتند و آدم به بنگاه ها و دستگاه های مختلف معرفی می‌کردند. شما به نهادهای عمومی و سایر دستگاه های اجرایی نگاه کنید، اتفاقا رویه مذمومی بوده است که تجربه اش را داشتیم و سنت غلطی بوده که با لابی گری صورت می‌گرفته است‌.

وی بیان کرد: چند روز پیش گزارشاتی در مورد فشارهای اعمالی ارائه می شد و به منظور جلوگیری از فشار به دستگاه ها و وزارتخانه ها، دولت ممنوع اعلام کرد. یعنی در دولت بحث شد و مذاکره هر وزارت خانه برای جذب ممنوع شد. به همین منظور دولت برای اینکه دست و بال دستگاه های اجرایی را برای نه گفتن باز بگذارد، این موارد را منوط به بررسی در کارگروهی در دفتر رئیس جمهور کرد، اتفاقا مصوبه هم همین است و نمی دانم مصوبه خیلی محرمانه چطور به بیرون اعلام می‌شود. مصوبه هم دقیقا بیان می کند ممنوع است.

سخنگوی دولت گفت: دستگاه ها حق به کارگیری نمایندگان دوره قبل را ندارند اما بدانید تعدادی از نمایندگان مجلس یازدهم کارمند دولت هستند و طبیعتاً پس از دوره نمایندگی باید خود را به دستگاه مربوطه معرفی کنند، تعدادی هم کارمند دولت نیستند اما دارای تحصیلات علمی و اجرایی هستند که ممکن است علاقمند باشند با رعایت قوانین در بخش های قرار گیرند.

وی افزود: به کارگیری نیرو در سیستم و پست های دولتی فرآیند خاص خود را دارد و از دستگاه های امنیتی استعلام می شود که منع قانونی نداشته باشد، بر این اساس کمیته ای گذاشتیم و خواهید دید در این دوره بسیار کمتر از دوره های قبل این اتفاق صورت خواهد گرفت. ما حتما این کارهای مذموم را دنبال نخواهیم کرد. کمیته ای هم که در دفتر رئیس‌جمهور تشکیل شد برای غربالگری بود که چنین افرادی که شما نگران هستید وارد نشوند.

ربیعی با اشاره به افزایش نرخ ارز گفت: دولت بنا به افزایش نرخ ارز ندارد و این ایده در هیچ جلسه دولت مطرح نبوده است‌. راه حل قرار گرفتن نقدینگی ها در مسیر صحیح، بورس است و دولت منابع خود را از طریق اوراق و مواردی که در بودجه مطرح شده تامین می‌کند. بالا بردن نرخ ارز مطلوب دولت نیست.

سخنگوی دولت تاکید کرد: با سیاستگذاری آقای همتی و با وجود مشکلات تحریم و کرونا بازارهای پول تحت مدیریت است و شرایط بهبود پیدا می‌کند.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار