آیا ایجاد گفتمان رادیویی موفق بوده است؟
کد خبر: 1003463
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D2t
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
چهارده سالگی رادیو گفتگو
امروز چهارده سال از راه اندازی رادیو گفتگو می‌گذرد، رادیویی که با شعار «رادیو گفتگو، صدای اندیشه ها» کار خود را آغاز کرد.
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين:  ۱۴ سال پیش رادیو گفتگو در ۲۷ اردیبهشت با شعار «صدای اندیشه‌ها» و با هدف توجه به حوزه نخبگانی در دوره حضور «حسن خجسته» در معاونت صدا، راه اندازی شد.

بنا بر این گزارش، این رادیو در همان بدو تأسیس و در دوران مدیریت «حسن محمدیان» حقیقت یابی، همه جانبه نگری، توانمند سازی عمومیت جامعه، وجود تضارب آراء، تحلیلی و تفسیری بودن مباحث، روز آمد بودن برنامه ها، بهره گیری از تمام اندیشه‌ها و افکار و وجود تمایز در فرم، محتوا و ساختار طراز مباحث را سرلوحه خود قرار داد تا بتواند به عنوان صدای رسای قشر متفکر و نخبگانی جامعه، وارد عمل شود که اتفاقا در آن مقطع زمانی بسیار موفق عمل کرد و تضارب آراء و شفافیت موجود در برنامه‌ها منجر شد تا برنامه‌های این شبکه رادیویی برای جامعه نخبگان و به ویژه جامعه سیاسیون محلی از اعراب و کانون توجه باشد.

در ادامه و مقاطع بعدی و حضور مدیران بعدی، رادیو گفتگو هم از این افت و خیز‌ها در امان نماند و در مقاطعی کم فروغ و در مقاطعی پر فروغ ظاهر شد. در آستانه ۱۵ سالگی رادیو گفتگو با چند تن از اهالی رسانه گفتگو‌هایی داشته ایم تا راز‌های موفقیت یک شبکه رادیویی گفتگو محور را ارزیابی کنیم:

عابدینی: مسیر موفق رادیو گفتگو در گفتمان سازی

«حسن عابدینی» قائم مقام خبرگزاری صداوسیما این باره به فارس گفت: راه اندازی رادیو گفتگو، پاسخ به نیاز افکار عمومی در دهه‌های گذشته بود. رادیو گفتگو در این سال‌ها با بهره گیری از اندیشه کارشناسان گوناگون در حوزه‌های اقتصاد، سیاست و فرهنگ بستر روشنگری و افقی نو فراروی افکار عمومی ایجاد کند.

وی ادامه داد: در این میان کشور نیازمند تمرین و ممارست در حوزه گفتمان سازی، شیوه شایسته گفتگو پروری و استدلالی منطقی است و به نظر می‌رسد کارنامه درخشانی در این زمینه از رادیو گفتگو در دست داریم. گفتگو در حوزه موضوعات روز، خاصه در بعد اقتصاد و سیاست راهگشاست و بسیاری اوقات که فرصتی برای شنیدن سخنان دیگر کارشناسان دست می‌دهد، دستاوردی بسیار مفید کسب می‌کنم.

وی در پایان گفت: کارشناسان با احاطه در حوزه مورد نظر، به بسیاری پرسش‌های مخاطب امروز پاسخ می‌دهند؛ لذا انتظار می‌رود در افق آتی همین روند ادامه یابد.

بصیری: برنامه سازی برای قشر نخبنگانی روندی جدی است

«مسعود بصیری» رئیس بسیج رسانه نیز درباره اقدامات رادیو گفتگو عنوان داشت: رادیو گفتگو، در زمان تاسیس گامی مثبت در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران بود. مخاطبان بسیاری در پی یافتن جواب سوالات اساسی هستند که در سایر شبکه‌ها کمتر نمود و بروز دارند. این رادیو موضوعات سیاسی را به صورت ریشه‌ای مورد بحث قرار می‌دهد و توجه به بخشی از مخاطبان که در پی موضوعات بنیادین و جدی هستند، اقدامی شایسته است.

وی تاکید کرد: رادیو گفتگو محملی است تا چنین موضوعاتی را با آرامش کامل پیگیری کند. این شبکه ارزش یک رسانه را به تعداد مخاطبان عام مربوط نمی‌داند و برنامه سازی برای قشر نخبگانی جامعه، روندی بسیار جدی و ارزنده است. کارکرد رادیو گفت گو، عمیق و اثرگذار است که موجب شارش از قشر نخبه و برگزیده به سایر اقشار می‌گردد و قطعا باید محملی برای بیان نظرات این افراد ایجاد می‌شد.

بصیری اظهارداشت: برنامه‌های خاص این شبکه رادیویی شامل موضوعات بین المللی و محور‌های نوشتاری اقدامی قابل تقدیر است و جا دارد بیش از پیش بدین موضوعات پرداخته شود. رسانه باید برای قشر نخبه هزینه کند چراکه این افراد جامعه را به سمتی اثر گذار هدایت می‌کند. رادیو گفتگو قدمی خوب بود که باید تقویت شده و مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

وی در پایان گفت: یکی از معضلات این رادیو، اما به مسائل مالی باز می‌گردد که در صورت رفع آن و ضمن ارتباط با دانشمندان خارج کشور، توفیقات بیشتری بدست می‌آید. از طرفی این رادیو نیازمند پیوست جدی رسانه‌ای است که در قالب یک گاهنامه یا فصلنامه ضمیمه شاکله این شبکه شود.

حسینی: سرعت عمل در مسائل روز رکنی مهم برای رادیوست

«سیدمحمدحسینی» وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بررسی عملکرد ۱۴ ساله رادیو گفتگو در گفتگو با فارس با بیان اینکه چهاردهمین سالگرد تاسیس و راه اندازی رادیو گفتگو را به عوامل پرتلاش این شبکه و همه‌ی کارشناسان و مردم عزیز که شنونده این رادیو هستند تبریک می‌گویم. امیدوارم این تجربه گران سنگی که در طول این ۱۴ سال حاصل شده فراراه این عزیزان برای آینده باشد.

وی اظهارداشت: آرزو میکنم در آینده‌ای نزدیک شاهد برنامه‌های درخشان تری از رادیو گفتگو باشیم البته تا الان هم برنامه‌های اثربخش و پرمحتوایی را از این شبکه شاهد هستیم.

حسینی با عنوان اینکه در کل رادیو به دلیل سرعت عمل بالا و موانع کمتری که در امر ساخت برنامه نسبت به تلویزیون دارد می‌تواند با وقت و فراغت به موضوعات اساسی جدیدتر بپردازد و موضوعات مورد کنکاش و بررسی عالمانه قرار بگیرد، افزود: خوشبختانه شاهدیم از افراد صاحب نظر و اندیشمند هم در این برنامه‌ها دعوت می‌شود که اکثر اوقات با بررسی مسائل چالشی دیدگاه ها، آرا و تفکرات گوناگون مطرح می‌شود تا شنوندگان بتوانند با در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف موضوع درک بهتری از مطالب داشته باشند.

وی اظهارداشت: همانطور که اشاره کردم سرعت عمل در مسائل روز کشور رکنی مهم برای رادیو است گاهی اوقات مقدمات برنامه سازی‌های تلویزیونی و کار‌های هنری زمان بر است و نقش رادیو برای پرداختن به مسائل روز جامعه پاسخ موثری در زمان مورد نظر به مخاطب در قالب گفتمان‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی می‌دهد و افراد به راحتی می‌توانند با ارائه نظراتشان در فرصت بهتر و بیشتری پاسخگوی مسایل باشند.

حسینی گفت: بنده حداقل روزانه یک ساعت رادیو گوش می‌دهم و پیگیر برنامه‌های رادیو گفتگو هم هستم و از برنامه‌های متنوع همه‌ی شبکه‌ها استفاده می‌کنم و حتی باورردارم رادیو به لحاظ محتوایی از جهات بسیاری به تلویزیون برتری دارد که مخاطب را از نقطه سرگرم کننده به مسیر‌های اندیشه و فکر دعوت می‌کند.

وی ادامه داد: باور دارم رادیو در تبیین دیدگاه‌های رهبری در مسایل اساسی و کلان کشور یک رکن اساسی است. پرداختن به اسناد بالا دستی و مسایل مهم گاهی اوقات به فراموشی سپرده شده است که پرداختن رادیو گفتگو در زمان‌های مختلف به این موضوعات آن هم با دعوت از کارشناسان، نمایندگان مردم، اساتید حوزه و دانشگاه توانسته تبیین کننده موثر برای مردم و یادآور خوبی برای مسیولین باشد و هم مسیر روشنی برای برون رفت از مشکلات، گرفتاری‌ها و رهنمود شدن به شرایط بهتر ارائه کند.
وی در پایان تاکید کرد: ضمن تبریک به عوامل رادیوگفت و گو آرزو دارم این شبکه بتواند نقش موثری در ارتقاء سطح آگاهی و بینش مردم داشته باشد.

افراسیابی: امتداد پیام، اقدام مفید رادیو گفتگو است

«محمدصادق افراسیابی» معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بررسی کارنامه چهارده ساله رادیو گفتگو گفت: این شبکه رادیویی به خوبی می‌تواند جریانات مختلف را در جامعه رصد و مسائل و پدیده‌هایی که نیاز به واکاوی دارند را بررسی کند که این ویژگی خوب و منحصر به فرد این رادیو است.

وی ادامه داد: رادیو گفتگو نسبت به بسیاری از رسانه‌ها به روز‌تر است و برای واکاوی مسائل مختلف از کارشناسان با رویکرد‌های مختلف کمک می‌گیرد که موجب شده یک تضارب آرایی شکل بگیرد و مخاطب بتواند ابعاد مختلف یک پدیده را بهتر درک کند و در نهایت تلاش می‌شود کارشناس مجری که در رادیو گفتگو استفاده می‌شود متخصص باشد تا بتواند به خوبی موضوعات را جمع بندی کند. این ویژگی‌های خوبی است که در دوران بلوغ رادیو گفتگو دیده می‌شود.

افراسیابی تاکید کرد: اقدام مفیدی که نمونه‌ای از آن را سراغ ندارم بحث امتداد پیام است؛ رادیو گفتگو تلاش می‌کند برنامه هایش را در فضای مجازی به اشکال مختلف متناسب با ذائقه مخاطب بازنشر بدهد که این امر اتفاق بسیار مبارکی است. علاوه برآن برخی از برنامه‌ها در قالب کتاب بازنشر داده شده که این موضوع نیزموجب ماندگاری پیام شده و در فرآیند گردش افکار در بین نخبگان موثر عمل کرده است. علی رغم اینکه سال‌های زیادی از تاسیس این رادیو نمی‌گذرد، اما به بلوغ رسیده و با قدرت اهدافش را طوری دنبال کرده که اثرگذار است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار