چرا قیمت بلیت سینما باید کاهش پیدا کند؟
کد خبر: 1001510
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CXO
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
با توجه به تعطیلی سینما‌ها در پی شیوع ویروس کرونا، این صنعت دچار خسارت شده است و همین امر شاید دست‌اندرکاران را ترغیب کند با افزایش نرخ بلیت، در پی جبران ضرر و زیان خود باشند. آیا افزایش قیمت بلیت سینما در سال ۹۹ تصمیم درستی است؟!
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: افزایش قیمت بلیت سینما طی سال‌های اخیر همزمان با افزایش نرخ تورم سالیانه، موضوعی عادی به نظر می‌رسد. اما همین امر سبب شده است همزمان با افزایش فشار‌های اقتصادی، تماشای فیلم در سینما از سبد برخی خانوار‌ها حذف شد. طبق آمار رسمی سازمان سینمایی، در یازده ماهه سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۹۰۵ هزار نفر از تعداد مخاطبان سینما کم شده است.

بی‌تردید این موضوع زنگ خطری برای ناوگان سینمای کشور است. سینمایی که در سال حدود ۲۵۰ میلیارد تومان چرخه مالی گیشه آن است و هزاران نفر از طریق آن امرار معاش می‌کنند.

حال شنیده می‌شود برای سال جاری هم قرار است بلیت سینما ۲۰ درصد افزایش یابد. در حال حاضر نرخ بلیت در سینما‌های کشور بستگی به کیفیت و درجه‌بندی آن‌ها و همچنین روز نمایش فیلم، از ۲۵۰۰ تومان تا ۲۰ هزار تومان متغیر است. البته بازگشایی سینما‌ها در عید سعید فطر داوطلبانه است و هنوز تصمیم رسمی مبنی بر افزایش قیمت بلیت اعلام نشده است.

از سوی دیگر، با توجه به تعطیلی سینما‌ها از سوم اسفندماه گذشته در پی شیوع ویروس کرونا، این صنعت در ایران دچار خسارت‌های بسیاری شده است و همین امر شاید دست‌اندرکاران را ترغیب کند با افزایش نرخ بلیت، بخواهند ضرر و زیان خود را به نوعی جبران کنند. در حالی که اکثر کارشناسان نه تنها مخالف افزایش نرخ بلیت سینما هستند، بلکه معتقدند در برخی روز‌ها و ساعت‌ها باید ارزان‌تر هم شود.

 قیمت بلیت سینما شناور شود

سعید خانی، سالن‌دار و تهیه‌کننده سینما در این باره به فارس می‌گوید: معتقدم قیمت بلیت باید بر اساس ضریب اشغال سینما و سانس‌ها مشخص شود، یعنی لزومی ندارد پنجشنبه شب قیمت بلیت ۲۰ هزار تومان باشد، ساعت ۱۰ صبح شنبه هم همچنان قیمت بلیت سینما ۲۰ هزار تومان باشد. هیچ اشکالی ندارد یک خانواده ساعت ۱۰ صبح روز شنبه به سینما برود و قیمت بلیت کمتر از ۵ هزار تومان باشد، از آنطرف هم نرخ بلیت در آخر هفته بیشتر از ۲۰ هزار تومان تعیین شود.

وی افزود: البته پیشنهاد افزایش قیمت برای شرایط عادی است وگرنه با توجه به وضعیت کنونی طبیعتاً وضعیت اقتصادی بسیاری از مخاطبان سینما هم دچار مشکل شده است. ولی اساساً با شیوه قیمت‌گذاری کنونی مخالفم و معتقدم قیمت بلیت سینما باید بین یک کف و سقف ـ مثلاً ۵ تا ۴۰ هزار تومان ـ باید شناور باشد.

 سینما غیر از آخر هفته‌ها نیم‌بها شود

سجاد نوروزی، مدیر سینما آزادی، اما معتقد است حداکثر قیمت بلیت باید همان ۲۰ هزار تومان باقی بماند. او به فارس می‌گوید: پیشنهاد من مشخص است؛ کل هفته نیم‌بها باید، پنجشنبه و جمعه همان ۲۰ هزار تومان بماند.

 به نظر می‌رسد با توجه به ادامه‌دار بودن برخی مشکلات معیشتی بعد از بازگشایی سینما‌ها و همچنین هراس برخی مخاطبان از حضور در سالن‌های نمایش فیلم در دوران پساکرونا، بهترین تصمیم این است که نرخ بلیت سینما در سال جاری نه تنها نباید افزایش پیدا کند، بلکه باید بر تعداد سانس‌های نیم‌بها اضافه شود تا بار دیگر شاهد ریزش مخاطبان سینما نباشیم. موضوعی که پیش‌تر در پردیس رازی امتحان شده و تعداد مخاطبان این پردیس ۱۰ برابر افزایش یافته است.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار