آثار توقیفی پیداشده در اتریش باید به ایران مسترد شود
کد خبر: 1001505
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CXJ
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: اشیای پیدا شده در صندوق امانات اتریش، متعلق به ایران است و اظهارنظر دقیق درباره اصالت آن‌ها به رویت آثار نیاز دارد بنابراین باید به ایران برگردانده شوند.
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در ماه آذر سال ۹۸ از طریق تماس تلفنی رئیس اینترپل ایران، موضوع کشف و توقیف تعدادی از اشیای باستانی با منشأ ایران در محتویات لوح فشرده موجود در صندوق امانات یکی از اتباع ایرانی در کشور اتریش، به اطلاع معاونت میراث‌فرهنگی رسید.

وی افزود: با توجه به این گزارش، رئیس اداره اموال منقول فرهنگی تاریخی اداره کل موزه‌ها برای پاسخگویی به پرسش‌های مطرح‌شده و اعلام نظر کارشناسی در محل پلیس اینترپل حضور پیدا کرد و پس از رؤیت تصاویر اشیای اعلام شده، نظرات کارشناسی به فرماندهی اینترپل اعلام شد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: در میان این اشیا، نمونه‌هایی از اشیای مفرغی موسوم به سر سنجاق‌های لرستان مشاهده می‌شود که نمونه‌های مشابه آن در موزه‌های رضا عباسی و ملی ایران وجود دارد.

وی افزود: در این تصاویر یک عدد ریتون فلزی به سبک ریتون هخامنشی که نمونه آن در موزه ملی ایران و موزه متروپولیتن نیویورک است به همراه یک عدد سردیس مفرغی شاه ساسانی (شاپور دوم) که نمونه اصلی آن نیز از جنس نقره در موزه متروپولیتن نیویورک موجود است، مشاهده شد. البته نمونه این سردیس خارج از فعالیت‌های باستان‌شناسی به‌دست‌آمده است.

طالبیان گفت: به نظر می‌رسد با توجه به تصاویر ارسالی تعدادی از این اقلام مانند دو نمونه اخیر تقلبی هستند. اما هرگونه اظهارنظر دقیق کارشناسی نیازمند رؤیت اصل آثار است. در خصوص اعلام نظر کارشناسی و دریافت اطلاعات دقیق درباره تعداد اقلام توقیفی و نیز ارسال تصاویر باکیفیت مناسب، با پلیس اینترپل و اداره کل امور بین‌الملل حوزه ریاست قوه قضائیه مکاتبه شده است.

معاون میراث‌فرهنگی کشور افزود: با توجه به قوانین داخلی و کنوانسیون‌های بین‌المللی مانند کنوانسیون ۱۹۷۰ یونسکو که اتریش نیز از امضاءکنندگان آن است، مقرر شده اقلام توقیفی در سریع‌ترین زمان به جمهوری اسلامی ایران مسترد شود.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار