واکنش سخت ایران به تمدید تحریم تسلیحاتی
کد خبر: 1001366
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CV4
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۰
سخنگوی دولت خبر داد
سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: این پیام روشن را به امریکا و بقیه انتقال دادیم که این اتفاق (طرح امریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران) واکنش سخت جمهوری اسلامی ایران را به دنبال خواهد داشت. ربیعی البته درباره جزییات این واکنش سخت توضیح بیشتری نداده است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: علی ربیعی که با خبرگزاری تسنیم گفتگو کرده، تصریح کرده است: «من فکر می‌کنم که روز به روز که جلوتر می‌رویم چه در عرصه سیاست داخلی و چه در عرصه سیاست خارجی با عدم تعادل و عدم نظم فکری و رفتاری امریکا روبه‌رو می‌شویم و این خصوصیات حاکمان کاخ سفید بیشتر نمایان می‌شود.»

اشاره سخنگوی دولت به طرح مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران است. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، پنج سال پس از امضای برجام (پاییز ۹۹) تحریم‌های تسلیحاتی برداشته می‌شود. اکنون امریکا به صرافت افتاده است با تمدید این تحریم، این حق قانونی را از جمهوری اسلامی ایران سلب کند. آن‌هم در شرایطی که امریکا ۱۸ اردیبهشت ۹۸ رسماً از برجام خارج شد و عملاً حق دخالت و اظهار نظر درباره معاهده‌ای را که از آن خارج شده، ندارد.

سخنگوی دولت در همین زمینه با بیان این مطلب که امریکا باید بداند که دنیا و معاهدات بین‌المللی اسباب بازی آن‌ها نیست، افزود: دنیا را انگار به بازی گرفتند، یک روز می‌گویند «از برجام خارج می‌شویم»، روز دیگر برای خود طرحی درست می‌کنند و می‌گویند «ما به‌عنوان عضو حقوقی اولیه برجام حاضریم این اعمال نفوذ را انجام دهیم.» باید در پاسخ به آن‌ها بگوییم که «شما اشتباه می‌کنید، سایر کشور‌ها بازیچه دست شما نیستند و به تعهدات بین‌المللی پایبند هستند.»

عرصه بین المللجای قلدربازی امریکا نیست

ربیعی تصریح کرد: قطعاً این موضوع نه‌تن‌ها برای ما بلکه برای هیچ یک از کشور‌های عضو برجام نباید پذیرفته‌شده باشد، ما تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را نشانه دیگری از زورگویی رژیم امریکا نسبت به قوانین و سوءاستفاده یکجانبه از معاهدات بین‌المللی می‌دانیم. وی اضافه کرد: امریکا روشی قلدرمآبانه را پیش گرفته است، اما عرصه بین‌الملل نمی‌تواند جای این گونه زورگویی‌ها باشد. ما فکر می‌کنیم کشور‌های عضو برجام و اعضای شورای دائم امنیت قطعاً با این قانون‌گریزی امریکا مخالفت خواهند کرد.

اعضای برجام روش امریکا را نخواهند پذیرفت

سخنگوی دولت درخصوص واکنش ایران در صورت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی با فشار‌های امریکا اظهار داشت: ما به رایزنی خودمان با دوستان مان و همچنین سایر اعضای برجام ادامه خواهیم داد. بر اساس رایزنی‌هایی که با آن‌ها داریم مطلع هستیم که این روش امریکا را نمی‌پسندند و نخواهند پذیرفت. تعداد زیادی از اعضای برجام و شورای امنیت این دیدگاه امریکا را قبول ندارند. به‌گفته سخنگوی دولت، امریکا بدون اینکه به تعهدات خود پایبند باشد، نمی‌تواند از حقوق مندرج در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ که هدف این قطعنامه نیز حفظ برجام بوده استفاده کند.

ادعای امریکایی‌ها درباره برجام وجاهت ندارد

ربیعی گفت: امریکا از برجام خارج شده و نمی‌تواند از مفاد برجام استفاده کند. اگر آن‌ها به تعهدات خود برگردند و تحریم‌ها را بردارند می‌توانند در قالب برجام به عنوان یک عضو اظهار نظر کند، در غیراین صورت ادعای آن‌ها هیچ وجاهت بین‌المللی و حقوقی ندارد. وی با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک ایران برای شکست پروژه امریکا خاطرنشان کرد: ما هم قطعاً با کار دیپلماسی که تاکنون دنبال کردیم و از طریق مذاکره با کشور‌ها دنبال می‌کنیم از به نتیجه رسیدن اقدامات ضدایرانی امریکایی‌ها جلوگیری خواهیم کرد و مطمئن هستیم که در شرایط فعلی دنیا که نیاز به صلح و آرامش دارد امریکا به این هدف خود نخواهد رسید.
 
پیامد‌های وخیم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

اعضای شورای امنیت و برجام به خوبی می‌دانند که این اتفاق (تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران) پیامد‌های وخیمی نه تنها برای برجام بلکه فراتر از آن، برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت. تمدید تسلیحاتی ایران مغایر با توافق‌های قبلی است و واکنش سخت جمهوری اسلامی ایران را به دنبال خواهد داشت. ربیعی تأکید کرد: اعضای شورای امنیت و برجام به خوبی می‌دانند که این اتفاق (تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران) پیامد‌های وخیمی نه تنها برای برجام بلکه فراتر از آن، برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت. اگر امریکا اصرار بر فشار خود داشته باشد و اگر هدف امریکا محقق شود پیامد‌های وخیمی برای ثبات و امنیت منطقه به وجود خواهد آمد. سخنگوی دولت در پایان خاطرنشان کرد: اولین آثار اقدام اخیر امریکا در عرصه بین‌الملل این خواهد بود که دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد، چون عملاً هیچ توافق بین‌المللی اعتبار نخواهد داشت. ما فکر می‌کنیم این پیام روشن را به امریکا و بقیه انتقال دادیم که تمدید تسلیحاتی ایران مغایر با توافق‌های قبلی است و واکنش سختی از طرف جمهوری اسلامی ایران را به دنبال خواهد داشت. ما مطمئن هستیم که امریکا به این هدف خود نخواهد رسید.

اخیراً نیویورک‌تایمز گزارش داده بود که مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا، به عنوان بخشی از یک برنامه پیچیده برای افزایش فشار بر ایران، طرحی دارد که بر اساس آن ایالات متحده به عنوان یک عضو اولیه و امضاکننده برجام، بتواند تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل را تمدید کرده یا مکانیزم ماشه را برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل، فعال کند. بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، تحریم تسلیحاتی ایران در مهر ماه سال ۹۹ منقضی خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار