جامعه - آسیب‌های اجتماعی
آسیب‌های اجتماعی
آتش پنهانی که زیر چهره شهرها است
طلاق های صوری با هدف کسب منابع مادی یا منافع اجتماعی باعث شده تا برخی افراد برای ادامه زندگی صیغه 99 ساله بخوانند.
مرکز پژوهش‌های مجلس برای کاهش سن ازدواج پیشنهاداتی ارائه داد
طبق گزارش جدید مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، بالا بودن هزینه های زندگی مشترک، عدم اشتغال جوانان و پیدا نکردن گزینه مناسب ازدواج سه اولویت اول عدم ازدواج بهنگام جوانان قرار دارند.
مسئولان برای اوقات فراغت نسل جدید تدبیر جدی داشته باشند
طبق گفته دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات، نوجوانان می‌گویند "برای گذران اوقات فراغت؛ امکانات تفریحی و ورزشی رایگان وجود ندارد. "
اندر حکایت مدلینگ ها و مانتوهای شیشه ای
مشاهدات از فروشگاه های لاکچری تهران و صحبت های رییس اتحادیه پوشاک، نشان می دهد پدیده مانتوهای جلوباز و عادی سازی پوشش نامتعارف در میان بانوان حکایت از یک پروژه دقیق و حساب شده دارد.
در شرایط پیچیده اقتصادی و اجتماعی خانواده‌هایی که قبل‌تر بچه‌هایشان را سر راه می‌گذاشتند ترجیح می‌دهند نوزادشان را بفروشند و در برابر واگذاری سرپرستی، سرنوشت و آینده فرزندشان از دیگران پول هم بگیرند.
به بخش نوزادان بیمارستان امام خمینی (ره) که سر برنید با نوزادانی مواجه خواهید شد که برای ترک اعتیاد بستری‌اند.
بررسی پدیده نوزادفروشی در گفتگو با حبیب‌الله مسعودی‌فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی
مشتریان اصلی نوزادان زنان معتاد و کارتن‌خوابی که حاضرند بچه‌هایشان را به قیمت‌های ناچیزی بفروشند اغلب اوقات باند‌های گدایی هستند و این بچه‌ها تا زمان شیرخوارگی یک‌جور‌هایی ابزار کارشان محسوب می‌شوند و اگر به دوران کودکی برسند به یکی از همان کودکانی تبدیل می‌شوند که پشت چراغ قرمز سر چهارراه یا در مترو و دیگر مکان‌های کوچه و خیابان فال و گل می‌فروشند و گدایی می‌کنند
مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه سهم اعتیاد تزریقی در انتقال ویروس اچ آی وی در معتادان طی سال‌های اخیر در کشور کاهش یافته است، گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت ۱۳.۸ درصد معتادان تزریقی، مبتلا به ویروس اچ آی وی (ایدز) و حدود ۵۰ درصد معتادان تزریقی دچار آنتی بادی هپاتیت c هستند.
براساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران حدود ۸۷ درصد از خانوار‌های ایران را «خانواده»‌ها تشکیل می‌دهند؛ خانواده‌هایی که اگرچه در بار معنایی به عنوان خانواده تلقی می‌شوند، اما این روز‌ها شکاف فرهنگی، اجتماعی و بین نسلی از یک طرف و ورود وسایل ارتباط جمعی و شبکه‌های اجتماعی از سوی دیگر تعامل اعضا خانواده‌ها را با یکدیگر کم‌رنگ کرده است.
راهکار‌هایی برای مدیریت پدیده کودک کار
«کودک کار» کلمه‌ای که مدت‌هاست مهمان اذهان، اذکار و توجه برخی مسئولان و نهاد‌های مختلف اجتماعی است. کودک به معنای نسلی معصوم که به جای کودکی وارد چرخه‌ای شده که آسیب‌پذیری، حداقل آن است.