جامعه - آسیب‌های اجتماعی
آسیب‌های اجتماعی
راهکار‌هایی برای مدیریت پدیده کودک کار
«کودک کار» کلمه‌ای که مدت‌هاست مهمان اذهان، اذکار و توجه برخی مسئولان و نهاد‌های مختلف اجتماعی است. کودک به معنای نسلی معصوم که به جای کودکی وارد چرخه‌ای شده که آسیب‌پذیری، حداقل آن است.
بررسی چالش کودکان کار و خیابان در گفتگو با حبیب‌الله مسعودی فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی
ما قوانین متعددی درباره ساماندهی کودکان کار داریم. نخستین و اصلی‌ترین این قوانین آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابانی مصوب سال ۸۴ است که مسئولیت تمام سازمان‌ها در حوزه ساماندهی کودکان کار و خیابانی را مشخص کرده است. علاوه بر این در بند هـ ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه تأکید شده است سازمان بهزیستی مسئولیت دارد برای جمع‌آوری کودکان کار و خیابانی با همکاری سایر دستگاه‌ها اقدامات لازم را انجام دهد. شورای اجتماعی کشور هم در سال ۹۳ مصوبه‌ای در همین خصوص دارد
بی‌توجهی مسئولان به زیر پوست شهر
دست‌هایش پینه بسته و چشم‌هایش در ته کاسه‌اش دو دو می‌زند. تنها چیزی که نشان می‌دهد با یک کودک مواجهیم قد و قامت کوچک اوست؛ قامتی که اگر خوب نگاه کنی می‌بینی مانند پیرمردی خمیده شده است.
بررسی رابطه مشکلات اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی در گفتگو با دکتر میثم موسایی
بررسی آسیب‌های اجتماعی منهای نگاه اقتصادی نمی‌تواند نگاهی کامل و بی‌نقص به این پدیده را به تصویر بکشد. کمی دقیق‌تر که نگاه می‌کنیم در می‌یابیم یکی از اصلی‌ترین زیربنا‌های شکل‌گیری آسیب‌های اجتماعی را مشکلات اقتصادی ...
مناسبات شخصی جای استاندارد‌ها را در انتصاب‌ها گرفت
بخشی از مشکلات امروزه جامعه ما بر‌می‌گردد به اینکه ما اصل را بر شایسته‌سالاری نگذاشتیم و کاری نکردیم که شایستگان سر کار بیایند و مسئویت‌ها را بپذیرند. شرایطی را فراهم نکردیم افرادی که بالقوه شایستگی لازم را دارند برای اداره جامعه تربیت شوند.
آژیر قرمز کاهش ازدواج و افزایش طلاق در جامعه
کوچک‌ترین واحد جامعه است، اما زیربنایی‌ترین ساختاری است که روبنای جامعه از آن استحکام می‌یابد و اگر دچار بحران شود تمامی ساختار‌های اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی دستخوش فروپاشی می‌شوند.
بررسی دلایل طلاق از نگاه دکتر شهربانو قهاری مشاور و روان‌درمانگر
بدون شک طلاق یک علت به‌خصوص ندارد که شما با آن یک علت به‌خصوص پرونده‌اش را باز کنید و مختومه‌اش کنید، چون طلاق در یک بستر و زمینه ویژگی‌های شخصیتی، ارزش‌هایی که فرد به آن‌ها باور دارد و مسائل اجتماعی و اقتصادی صورت می‌گیرد.
مروری بر کتاب «طلاق» نوشته دکتر باقر ساروخانی
دکتر باقر ساروخانی یکی از چهره‌های پیشکسوت جامعه‌شناسی ایران است که مطالعات عمیق و گسترده‌ای در زمینه آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق داشته است. کتاب «طلاق» وی نیز جزو اولین تألیفات جامع در این زمینه است که در ایران منتشر شده و نگاهی علمی به این آسیب اجتماعی داشته است.
آیا می‌دانیم زیر پوست شهر چه می‌گذرد؟
زیر پوست جامعه چه می‌گذرد؟ نگاهی گذرا به بیرونی‌ترین لایه اجتماعی در سطح شهر و کشور ما را با واقعیت‌های تلخی مواجه می‌سازد.
گام دوم انقلاب و راهکار‌های مواجهه با آسیب‌های اجتماعی در گفتگو با دکتر مجید کاشانی، جامعه‌شناس
اولین اقدامی که باید بشود بحث عدالت قضایی و عدالت توزیعی در جامعه است. در گام دوم انقلاب باید مردم حس کنند در برابر قانون و حتی در همان مضیقه‌هایی که هست مساوی هستند. در حوزه قضایی مردم انتظار دارند با جدیت تمام و با اهتمام و پاک‌دستی با قضاتی مواجه شوند که بسیار عادلانه قضاوت و از این رهگذر، از سرمایه ملی پاسداری می‌کنند.