انتخابات دولت چهاردهم
تجربه تعدد نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری با اشتراک گفتمانی واحد به این دوره از انتخابات محدود نمی‌شود، کما اینکه این اتفاق در ادوار گذشته هم سابقه داشته و از هر دو جریان مؤثر کشور یعنی جریان اصلاحات و جریان اصولگرایی نامزد‌هایی بودند که پس از تأیید شورای نگهبان تا ساعات پایانی رقابت‌ها حضور داشتند و در نهایت با توافق یا الزام حزبی و جریانی به نفع نامزد مقبول‌تر و رأی آورتر کنار کشیدند، افرادی که بعد‌ها از آن‌ها تحت عنوان نامزد‌های پوششی یاد شد. 
عباس حاجی‌نجاری
تحقق حماسه‌ای مکمل حماسه بدرقه شهیدان خدمت مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی از مردم و مسئولان در چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است در هشتم تیرماه ۱۴۰۳ برگزار شود.
مصطفی قربانی
جریان اصلاحات که در انتخابات اسفند ماه سال گذشته، انتخابات را تحریم کرده بود، در این دور از انتخابات، با اعلام حمایت رسمی از آقای پزشکیان، نسبت به مشارکت در انتخابات، اعلام آمادگی و حضور کرده است.
جایگاه مشاور و مدیر چالش رئیس‌جمهور در میز‌های تخصصی
برگزاری میزگرد‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نامزد‌ها با مشاوران‌شان، این چالش را بین طرفداران نامزد‌ها به میان آورده که آیا یک رئیس‌جمهور باید آن حدی از تخصص و تسلط بر امور را داشته باشد که از مشاوران چونان مشاور و نه چیزی بیشتر استفاده کند و خود بر امور، تسلط و قدرت تشخیص مشورت درست از نادرست را داشته باشد، یا برعکس این مشاوران هستند که باید بر رئیس‌جمهور، حجت و غلبه داشته باشند؟ این چالش به‌ویژه پس از آنکه یکی از نامزد‌ها از برنامه‌محوربودن خود در سایه دولت گذشته سخن گفت و دیگری از زندگی‌کردن با برنامه هفتم و سومی از به‌کارگیری مشاوران به‌علت ناآگاهی خود نسبت به مسائل اقتصادی خبر داد، پررنگ‌تر شد. «جوان» در گزارشی به این چالش پیش‌رو پرداخته است
 علی علوی
حسین انتظامی که دو شب پیش در جایگاه کارشناسان میزگرد‌های فرهنگی تبلیغات انتخاباتی تلویزیون حاضر شده بود، خطاب به نامزد مربوطه گفت که «صریح بگو فیلترینگ را رفع می‌کنی یا نه، چون مردم پاسخ صریح می‌خواهند»! اما درواقع این کارشناس است که باید صریح بگوید رفع فیلترینگ را برای چه می‌خواهد؟!
محمدجواد اخوان
چند روز پیش نگارنده به همراه جمعی از مدیران رسانه‌ها میهمان رئیس سازمان صداوسیما بودیم تا هم از کم‌وکیف برنامه‌های انتخاباتی آن سازمان مطلع شویم و هم نظرات و پیشنهاد‌های خود را در مورد این برنامه ارائه دهیم. یکی از نکاتی که من متذکر شدم در مورد اختیارات رئیس‌جمهور بود.
اصلاح‌طلبان از مجموع کنش‌های نامزد انتخاباتی خود راضی نیستند. برخی حتی از او عصبانی‌اند! در مجموع از نظر آنان نامزد رسمی‌شان با تز «تضعیف نظام برای تن‌دادن به تغییرات» همسو نبوده است. اگر قصه را از یکی‌دو سال پیش بازگویی کنیم، بهتر می‌توان نیت واقعی آنان را از ورود با انگیزه در این انتخابات آن‌هم فقط سه ماه بعد از تحریم انتخابات مجلس فهمید
حمیدرضا‌شاه‌نظری
 تا چند روز دیگر ملت ایران رئیس‌جمهور جدیدی را انتخاب می‌کنند و اداره قوه مجریه را به او می‌سپارند. مرور انتخابات‌های متعدد ریاست جمهوری گذشته و عملکرد دولت‌های منبعث از آن، تجریبات گرانسنگی برای ملت ایران در بر دارد.
نامزد‌ها و هواداران در آزمون اخلاق انتخاباتی
در این حرکت عظیمی که انجام می‌گیرد، در رقابت‌های پیش روی انتخاباتی بین نامزدها، اخلاق حاکم باشد، بدگویی‌کردن، تهمت‌زدن، لجن‌پراکنی‌کردن، کمکی به پیشرفت کار‌ها نمی‌کند، به آبروی ملی هم لطمه می‌زند. صحنه انتخابات صحنه عزت و حماسه است، صحنه رقابت برای خدمت است، صحنه کش‌وواکش برای به دست آوردن قدرت نیست. برادرانی که وارد میدان مبارزه انتخاباتی و رقابت انتخاباتی می‌شوند، این را به‌عنوان یک وظیفه بدانند
گزارش جوان از دومین روز تبلیغات و نتایج یک نظرسنجی انتخاباتی 
بنابراین برای مردم مهم است که بدانند این شش مدعی کرسی پاستور چه تدبیری برای حل مشکلات اقتصادی دارند و برای پیشرفت کشور چه در چنته دارند؛ برنامه و راهبرد دارند یا اینکه تنها مجهز به کلی‌گویی و مشتی شعار هستند. 
۱