تهدید تعرفه‌ای ترامپ برای واردات نفت
کد خبر: 997174
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BPS
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۱
ترامپ بالاخواه کارگران ضعف انرژی درآمد
در حالی که جنگ نفتی عربستان و روسیه نرخ نفت در بازار جهانی را تا حد زیادی کاهش داد و بالطبع در این میانه نیز امریکا نیز از کاهش قیمت نفت آسیب‌دیده است، رئیس‌جمهور امریکا، اوپک را یک گروه غیرقانونی و روبه زوال خواند و در خصوص رقابت عربستان سعودی و روسیه در بازار نفت هشدار داد چنانچه لازم باشد برای دفاع از منافع کارگران صنعت انرژی این کشور بر واردات نفت تعرفه اعمال خواهد کرد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، یکی از آثار شیوع کرونا در جهان کاهش نرخ کالاهایی، چون نفت و کامودیتی‌ها بود، اما درگیری نفتی کشورهایی، چون روسیه و عربستان قیمت نفت را ارزان‌تر هم کرد به حدی که کشورهایی، چون امریکا نیز آسیب دیدند، زیرا با این نرخ‌ها تداوم تولید دیگر به صرفه نیست، اخیراً قیمت نفت در کانال ۳۰ دلا‌ر در هر بشکه قرار گرفت که ترامپ تصور دارد با یک توییت نفتی خود نرخ این کالا در بازار جهانی را افزایش داد، اما آینده نرخ در بازار جهانی نفت به عواملی فراتر از اقدامات هیجانی و وعده و وعید امریکا بستگی دارد. البته با نزدیک شدن به موعد برگزاری نشست اضطراری اوپک پلاس، رجزخوانی مقامات کشور‌های اصلی تولید‌کننده نفت بالا گرفته‌است.

پس از صحبت‌های پوتین و ملک سلمان در خصوص شروط این کشور‌ها برای کنار گذاشتن جنگ نفتی و توافق بر سر کاهش تولید نفت، ترامپ نیز اوپک را تهدید کرد.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی از مخالفت خود با اوپک پرده برداری کرد و گفت: «این یک سازمان غیرقانونی است، می‌توانید آن را کارتل بنامید.»

ترامپ مدعی شد: اعضای اوپک در حال زوال بوده و اعضای این کارتل در حال نابودی آن هستند، اما روسیه کشور قدرتمندی بوده و شریک ماست.

این در حالی است که ترامپ پنج‌شنبه گذشته در حساب توییتری خود ابراز امیدواری کرد اوپک پلاس ١٠ الی ١۵ میلیون بشکه از تولیدات خود را کاهش دهند.

گفتنی است اوپک و متحدانش سرگرم کار روی توافقی جدید برای کاهش بی‌سابقه تولید معادل ۱۰ درصد عرضه جهانی هستند و انتظار دارند سایر تولیدکنندگان از جمله امریکا هم به این تلاش‌ها ملحق شوند، اما رئیس‌جمهوری امریکا پس از دیدار با مدیران نفتی چنین وعده‌ای را اعلام نکرد.

با این حال رئیس‌جمهوری امریکا روز جمعه بدون اینکه برنامه‌ای برای محدودیت عرضه اعلام کند، از دیدار با مدیران شرکت‌های نفت امریکا خارج شد و اظهار کرد: این یک بازار آزاد است و عربستان سعودی و روسیه باید جنگ قیمتی را که به راه‌انداخته‌اند و باعث ریزش قیمت‌ها شده‌است، حل کنند. از این‌رو بعید به نظر می‌رسد که امریکا در طرح کاهش تولید نفت برای تثبیت بازار با اوپک پلاس همکاری کند.

اما در تازه‌ترین اظهارات، رئیس‌جمهور امریکا روز شنبه در خصوص رقابت عربستان سعودی و روسیه در بازار نفت هشدار داد، چنانچه لازم باشد برای دفاع از منافع کارگران صنعت انرژی این کشور بر واردات نفت تعرفه اعمال خواهد کرد.

دونالد ترامپ روز جمعه با شماری از مدیران بخش انرژی امریکا دیدار و گفتگو کرد. رئیس‌جمهوری امریکا پس از این دیدار اظهار داشت، اگر آن‌ها با ما منصفانه رفتار نکنند، ما از ابزار‌های خود استفاده خواهیم کرد.

مؤسسه نفت امریکا و تولیدکنندگان سوخت و مواد پتروشیمی، دو شرکت مهم انرژی امریکا، روز چهارشنبه در نامه‌ای به دونالد ترامپ گفته بودند اعمال تعرفه بر واردات نفت، بر فعالیت‌های پالایش مواد نفتی در داخل امریکا اثر خواهد گذاشت، چراکه برخی از کارخانه‌ها به واردات نفت از خارج وابسته‌اند. اما به نظر می‌رسد که کاهش تولید نفت با یا بدون مشارکت اوپک و کشور‌های هم‌پیمان اتفاق خواهد افتاد و بسیاری از تولیدکنندگان راهی به جز توقف استخراج نخواهند داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار