اشک و لبخند عاشقی که دل از قبرستان نمی‌کند
کد خبر: 996638
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BGo
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
تنها غسال شهر ایلام؛
پرواز در عالم معنا، پی بردن به پوچی و ناچیز بودن دنیای فانی برای دنیا پرستان، راهی برای غافل نشدن، دوری از تکبر و... توصیف تنها غسال شهر ایلام از شغل خود بوده که حاضر نیست هیچگاه آن را ترک کند.
آزادپور
 

کمتر افرادی در جامعه وجود دارند که به شغل غسالی روی می آورند، بیشتر خانواده‌ها تمایل دارند فرزندان آنان به عنوان مهندس و دکتر در بین اقوام شناخته شود و این امر مهم را افتخاری بزرگ برای خود و خانواده می‌دانند. اما در این بین افرادی هستند که با تحصیلات بالا شغل شریف غسال را انتخاب کرده و همواره  به حرفه‌ی خود افتخار می‌کنند.

غسال‌ها تنها شاغلانی هستند که بیشتر از دیگران به یاد مرگ هستند، زیرا مکان کار آنها «غسالخانه» آخرین ایستگاه توقف انسان است و این افراد می‌توانند تنها الگو رفتاری برای یادآوری این  موضوع که دنیا ارزشی ندارد مادام پایان زندگی را به انسانها یادآوری کنند.

شیوع کرونا و اهمیت شغل غسال‌ها

رهبر انقلاب طی روزهای گذشته با بیان اینکه باید حداقل واجب در مورد غسل، حنوط، کفن، نماز میت و دفن انجام گیرد؛ این امر مهم سبب شد غسال‌هایی برای انجام این وظیفه شرعی و دینی اعلام آمادگی کنند و این موضوع نیز در غسالخانه بهشت رضا شهر ایلام محقق شود.

داستان تنها سال شهر ایلام...

قدرت کیان، متولد ۱۳۶۳ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته ریاضی، متاهل صاحب یک فرزند، تنها غسالی است که این روزها در بحث گندزدایی تیمم، تکفین، حمل اجساد و... جانباختگان کرونا در غسالخانه شهر ایلام به صورت داوطلبانه مشغول به خدمت است، هر چند وی از سال ۸۹ در این مکان شاغل است اما خدمت در وضعیت کنونی، قدم گذاشتن در میدان مین است و وی تنها هدفش از ادامه این کار را، خدمت به خلق خدا عنوان می‌کند.ن 

هیچکس در این شهر شلوغ به فکر غسال نیست

کیان در این راستا و در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام می‌گوید: شروع به کار تغسیل اموات مربوط به دوران نوجوانی بود، از همان اوایل علاقه‌مند خدمت به مردمم بودم و تا این لحظه ذره‌ای از علاقه‌مندی من به شغل و حرفه‌ام کم نشده است.

وی افزود: در طول این مدت تحت پوشش هیچ بیمه‌ای و حقوق ثابتی نبوده‌ام، چا که کسی در روزهای عادی به فکر مرگ و سال‌ها نیست، دستمزدم به صورت نفر شمار محاسبه می‌شود، یعنی به ازای تغسیل و تکفین هر میت مبلغ مشخصی از شهرداری دریافت می‌کنم.

تنها سال شهر ایلام، ادامه داد: با پیگیری‌های مدیریت، کادر اداری آرامستان، شهردار،  اعضای شورای شهر ایلام قضیه واگذاری غسالخانه به شرکت مطرح و در حال اجراست که ضمن قدر دانی باید عرض کنم که این موضوع مشکلات من رفع نمی‌کند.

 تا دو روز گذشته بیمه شغلی نبودم

وی یادآور شد: ظاهرا قرار شده پوشش بخشنامه شهدای سلامت و بیمه برای غسال‌های مشغول به خدمت در  این وضعیت بحرانی اختصاص یابد، انشالله این امر مهم سبب عاقب بخیری من و سایر همکارانم شود.

کیان اضافه کرد: برای غسل و کفن میت از ۷ هزار تومان دستمزد دریافت کرده و الان به ۶۰ هزار تومان افزایش یافته است. 

خانواده‌ام با شروع بحران کرونا، به تصمیم من احترام گذاشتند

این غسال ایلامی گفت: خانواده و همسرم از ابتدای شروع این بحران با ادامه کار من مخالف بودند ولی به تصمیم من احترام گذاشتند و بابت این موافقت از آنان تشکر و قدردانی می‌کنم. 

کیان عنوان کرد: در شرایط کنونی که اکثر مردم در راستای پیشگیری از مبتلا شده به این ویروس کشنده در خانه می‌مانند، مهمترین انگیزه من برای ادامه این شغل همدلی و همراهی با مردم بود و تا ریشه کنی این ویروس در کنار همشهری‌های عزیزم خواهم ماند.

 

شغل غسالی یعنی پرواز روح در عالم معنا

وی اظهار کرد: در این شرایط سعی می‌کنم با اقوام در تماس نباشم هر چند خودشان هم  ترجیح می‌دهند با من روبرو نشوند.

این غسال ایلامی، شغلش را به معنای پرواز در عالم معنا، پی بردن به پوچی و ناچیز بودن دنیای بیهوده برای دنیا پرستان، راهی برای غافل نشدن، دوری از تکبر و... توصیف می‌کند، و می‌گوید: اگر شغل دیگری برایم فراهم شود قبول می‌کنم اما کار در این مکان را قطعا رها نمی‌کنم، زیرا غسالخانه محفل خود شناسی و خداشناسی است.

وی اظهار داشت: از ابتدای شروع به کار تاکنون حدود ۵ هزار میت را غسل و کفن کرده و به شغلم افتخار می‌کنم.

 اجاره نشین هستم/ خودر

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار