ماجرای سربازی که در کنار فرمانده آرام می‌گرفت
کد خبر: 994774
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Amk
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۹
نگاهی به مستند «شبیه قاسم»
شاید بهترین توصیف از حاج قاسم سلیمانی و یاران شهیدش را راوی مستند «شبیه قاسم» داشت؛ جایی که می‌گوید «قصه مردان بزرگ را باید از انتهای زندگیشان تعریف کرد.»
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، تاکنون مستند‌ها و برنامه‌های تلویزیونی زیادی پیرامون شخصیت فردی، اجتماعی و فعالیت‌های عملیاتی سردار قاسم سلیمانی ساخته شده است، این برنامه‌ها تلاش کرده‌اند تا با پرداخت به خود سردار سلیمانی، ایشان را روایت کنند. در کنار این دست برنامه‌ها جای خالی تولیدات دیگری نیز احساس می‌شود و آن هم مستند‌های پرتره از همرزمان سردار سلیمانی است؛ کسانی که سال‌ها در کنار ایشان بودند، دوشادوش سردار با دشمنان جنگیدند و حتی در کنار ایشان به شهادت رسیدند. ساخت مستند‌های اینچنینی از این نظر دارای اهمیت است که می‌توان شخصیت حاج قاسم را از آینه نزدیکان او دید و چه بهتر اینکه این آینه تمام‌نمای قدی از ۴۰ سال همراهی با حاج قاسم در سخت‌ترین نبرد‌ها باشد.

دو شب پیش مستندی از شبکه یک سیما پخش شد که درباره شهید حسین پورجعفری بود و روایتگر قریب به ۴۰ سال دوستی و همراهی این سردار سرتیپ با سپهبد قاسم سلیمانی بود؛ کسی که نزدیک‌ترین فرد به ایشان بوده و از ابتدای جنگ تا سوریه و عراق دوشادوش شهید سیلمانی بوده است. فرض کنید دو نفر نزدیک به ۴۰ سال در کنار هم باشند، در سختی و آسانی، در عملیات و جنگ، آیا شبیه هم نمی‌شوند؟ بنابراین انتخاب نام «شبیه قاسم» برای این فیلم مستند بهترین انتخاب ممکن است.

در بخشی از این مستند یکی از نزدیکان سردار سلیمانی صحبت می‌کند و در مورد دوستی حسین پورجعفری و سردار سلیمانی می‌گوید: خیلی از افرادی که از حاج قاسم محافظت می‌کردند، شیفتی بودند، یعنی چند مدتی همراه ایشان بودند و چند روزی استراحت می‌کردند، اما سردار حسین پورجعفری بیش از ۳۸ سال در کنار حاج قاسم بود و لحظه‌ای او را تنها نگذاشت، حسین پورجعفری گنجینه اسرار حاج قاسم و سنگ صبور درد‌دل‌های او بود.

راوی فیلم که از قضا خود نیز مستندساز است به خوبی در بخش‌هایی از فیلم که دارای ضعف روایت است وارد شده و نریشن می‌خواند، صدای راوی به خوبی روی فیلم نشسته است، در کنار این‌ها تصاویر بکر و دیده‌نشده‌ای از همراهی دو شهید در کنار یکدیگر را در عراق و سوریه می‌بینیم، این تصاویر هم به خوبی جای خود را در این فیلم باز کرده است. احتمالاً بهترین تصویر این فیلم نماز دو نفره این دو شهید است؛ جایی که سردار سلیمانی به عنوان امام ایستاده و شهید پورجعفری همانند ۴۰ سالی که به حاج قاسم اقتدا کرده بود به ایشان اقتدا می‌کند و صحنه‌ای زیبا از نماز جماعت دو نفره این دو دوست قدیمی اقامه می‌شود.

در بخش دیگری از این مستند ۲۳ دقیقه‌ای سراغ خانواده شهید پورجعفری می‌روند و روایتی احساسی را ارائه می‌کنند؛ گفتگو با دختر شهید و بیان لحظات آخرین سفر پدر، آخرین تماس تصویری با او تنها سه ساعت قبل از آن اتفاق و شنیدن خبر شهادت پدر از زبان نزدیکان باعث می‌شود اشک بر گونه‌هایش جاری شود و این جمله را به زبان بیاورد که «هنوز شهادت پدرم را باور ندارم.»

مستند «شبیه قاسم» فقط ۲۳ دقیقه بود، اما همین زمان کوتاه برای معرفی نزدیک‌ترین فرد به حاج قاسم کافی بود؛ آینه‌ای تمام قد که علاوه بر نمایش شهید حسین پورجعفری، بعد جدیدی از سردار سلیمانی را نشان داد و آن هم پایبندی او به رفیقش است؛ رفیقی که حتی دوری یک ماهه‌اش را هم نمی‌تواند تحمل کند و با دلنوشته‌ای چهار صفحه‌ای از او استقبال می‌کند، دو رفیق که در نهایت هم در آغوش همدیگر شهید شدند. جای خالی اینچنین مستند‌هایی در تلویزیون بسیار خالی است؛ مستند‌هایی که بتواند در عین زمان کوتاه، اما با اطلاعات دقیق، شهدای بزرگ کشورمان را به مردم و به ویژه نسل جوان معرفی کند. احتمالاً بهترین توصیف را راوی این فیلم در انتهای آن داشته است؛ جایی که می‌گوید «قصه مردان بزرگ را باید از انتهای زندگی‌شان تعریف کرد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار