تداوم کرونا در آمریکا باعث شکست ترامپ در انتخابات می‌شود
کد خبر: 994097
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Abp
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
پروفسور «شیرین هانتر» معتقد است اگر شیوع ویروس کرونا در آمریکا تداوم یابد، صدمات اقتصادی ناشی از آن بخت دموکرات‌ها را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر می‌کند.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: شمارش آرای انتخابات مقدماتی حزب دموکرات که روز سه‌شنبه همزمان در ۱۴ ایالت برگزار شد نشان از برتری «جو بایدن» بر رقیب اصلی اش «برنی سندرز» داشت.

در این میان، جو بایدن معاون سابق باراک اوباما به لطف از خودگذشتگی ۲ رقیب دموکرات که به نفع وی از گردونه رقابت خارج شدند؛ پیروزی در ۸ ایالت را از آن خود کرد تا به این ترتیب، از برنی سندرز رقیب سوسیالیست که در ۴ ایالت پیروز شده، پیشی گرفت.

اما آنچه مهم است، شمار موکل‌های انتخاباتی است که با حضور در کنوانسیون ملی حزب، نامزد نهایی دموکرات‌ها برای رقابت با دونالد ترامپ جمهوریخواه و رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا را مشخص می‌کنند. نامزد نهایی حزب دموکرات به حمایت یک هزار و ۹۹۱ موکل (هیئت انتخاباتی) نیاز دارد.

خبرنگاران در گفتگو با پروفسور «شیرین هانتر» عضو شورای روابط خارجی آمریکا به بررسی آثار نتایج سه شنبه بزرگ بر سرنوشت سندرز و بایدن پرداخته اند.

شیرین طهماسب هانتر (۱۹۴۵ در تبریز) استاد ایرانی-آمریکایی در دانشگاه جورج تاون است که در زمینه مقالات سیاسی به فعالیت مشغول است. او متخصص مسائل سیاسی ایران، خاورمیانه و اسلام سیاسی است تا پیش از انقلاب ۵۷ ایران، هانتر عضو وزارت امور خارجه ایران بوده‌است و پس از آن به ایالات متحده نقل مکان نمود. وی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسه و ترکی صحبت می‌کند. وی همچنین عضو شورای روابط خارجی امریکاست.

کتاب «روابط ایرانی-عربی، فرایند‌های تنش و سازگاری» از جمله کتاب‌های متأخر هانتر است. این کتاب تلاشی برای فهم و درک بهتر تأثیرات رقابت‌های فرهنگی، مدرنیزاسیون (نوگرایی)، اختلافات قومی و مذهبی، دولت‌سازی، نقش قدرت‌های بزرگ و سیستم سیاسی بین‌المللی بر روابط ایرانیان و اعراب طی هفت دهۀ گذشته است. از جمله آثار دیگر وی می‌توان به کتاب‌های «خدا در کنار ماست: دین و امور بین الملل»، «سیاست خارجی ایران در دوران بعد از شوروی»، «ایران متفرق: ریشه‌های تاریخی مناظرات ایرانیان درباره هویت»، «فرهنگ و حکومت در قرن بیست و یکم»، «اسلام در روسیه؛ سیاست هویت و امنیت»، «آینده اسلام و غرب؛ برخورد تمدن‌ها یا همزیستی مسالمت آمیز»، «صدای اسلام از جناح اصلاح طلب»، «اسلام و حقوق بشر»، «مدرنیزاسیون، دموکراسی و اسلام» و «اسلام: دین دوم اروپا» اشاره کرد.

«جو بایدن» در سه شنبه بزرگ بر «برنی سندرز» غلبه کرد و توانست در آرای وکالتی (دلیگیت) از او پیشی بگیرد. آیا روند رو به رشد «بایدن» ادامه خواهد داشت و نامزد نهایی حزب خواهد شد؟

هنوز نمی‌توان پیش بینی کرد که آیا پیروزی بایدن ادامه خواهد داشت. هنوز ایالت‌های بسیاری انتخابات اولیه را نداشته اند. بسیاری از آن‌ها ایالت‌های صنعتی هستند که وضعشان در دهه‌های گذشته بهتر شده است.

از این جهت جمعیت کارگری آن‌ها ممکن است به «سندرز» رأی دهند. اما مخالفان او با تشدید اتهامات کمونیستی بر علیه او سعی خواهند کرد موقعیت او را تضعیف کنند.

یکی از دلایل پیروزی «بایدن» در سه شنبه بزرگ کنار کشیدن «پیت بوتجج» و «امی کلوبوچار» به نفع او بود. از سوی دیگر «الیرابت وارن» هم به نفع «سندرز» کنار نرفت تا در ایالت ماساچوست که انتظار نمی‌رفت «بایدن» پیروز شود، پیروز شود و پیروز سه شنبه بزرگ «بایدن» باشد. در واقع «وارن» به نوعی در زمین «بایدن» بازی کرد. ارزیابی شما چیست؟

مسلماً کناره گیری دو کاندیدای میانه رو به «بایدن» کمک کرد در حالیکه «سندرز» و «وارن» آرای پیشرو‌ها (Progressives) را بین خود تقسیم کردند. به طور کلی دست اندرکاران حزب دموکرات و سرمایه داران با حمایت از «بایدن» می‌خواهند راه پیروزی «سندرز» را کاملاً ببندند.

اگر «الیزابت وارن» زود به نفع «سندرز» کنار نکشد در این صورت جامعه آماری که به سندرز و وارن رأی می‌دهند تقسیم خواهد شد چرا که جامعه رای دهندگان به این دو نامزد تقریباً یکسان است و این موضوع نهایتاً در رقابت با بایدن به شکست سندرز منجر خواهد شد. ارزیابی شما چیست؟

اگر «وارن» به نفع «سندرز» کنار بکشد مسلماً شانس او بیشتر خواهد شد. حتی اگر «وارن» کنار نکشد طرفداران او ممکن است به سندرز رأی بدهند.

اگر از میان سندرز یا بایدن یکی نامزد نهایی دموکرات‌ها شود، این اشکال وجود دارد که آرای هر کدام تقریباً به سبد دیگری واریز نمی‌شود و شکست آن‌ها مقابل ترامپ زیاد می‌شود. چرا که طرفداران سندرز به خاطر شعار‌های سوسیالیستی او که جنبه انقلابی هم دارد از میان جوانان، سیاه پوستان و طبقه کارگر (البته نه همه کارگران) است که مطمئناً این آراء در سبد بایدن واریز نمی‌شود. ارزیابی شما چیست؟

این درست است که بسیاری از طرفداران «سندرز» ممکن است به «بایدن» رأی ندهند. اما من تصور می‌کنم که به خاطر شکست دادن «ترامپ» آن‌ها شاید حاضر باشند که این بار به سندرز رأی بدهند. دموکرات‌ها می‌خواهند هر طور هست ترامپ را شکست دهند.

با توجه به تحولات اخیر شانس ترامپ را در پیروزی انتخابات ۲۰۲۰ چقدر می‌دانید؟

شانس پیروزی ترامپ به وضع اقتصادی آمریکا در زمان انتخابات بستگی خواهد داشت. اگر اقتصاد خوب باشد به نظر من او برنده خواهد شد. اما در هفته گذشته به علت «ویروس کرونا» بازار بورس آمریکا شوک‌هایی دیده است. اگر کرونا به زودی مهار نشود، ممکن است باعث نوعی رکود در اقتصاد آمریکا شود. در این صورت شانس دموکرات‌ها بیشتر خواهد شد.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار