سردار سلیمانی مانع مصیبتی شد که داعش ایجاد می‌کرد
کد خبر: 993204
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ANQ
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰
نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران:
ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران ازجمله افرادی است که به واسطه مسئولیتی که از سال‌ها پیش تاکنون داشته، در مقاطعی از نزدیک با سردار شهید قاسم سلیمانی کار کرده و با او آشنایی دارد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: دباغ نزدیک به دو دهه نمایندگی حکومت اقلیم کردستان در ایران را برعهده دارد و از دوستان نزدیک جلال طالبانی، دبیرکل فقید اتحادیه میهنی کردستان عراق است و به‌واسطه همین ارتباطات او نیز رابطه دوستانه‌ای با سردار سلیمانی داشته است. به همین انگیزه خبرگزاری تسنیم سراغ او رفته است تا در زمینه اقدامات سردار سلیمانی و نقش او در مبارزه با تروریسم و داعش در منطقه به گفتگو بنشیند.

دباغ درباره ویژگی‌های شخصیتی سردار سلیمانی او را اینگونه توصیف می‌کند: «ایشان یک فرمانده شجاع، صادق، باوفا، سیاستمدار، با درک و فهم و مخلص بود. در تمام جلساتی که با ایشان داشتم می‌دیدم که با کمال دقت و آرامش به حرف‌های طرف مقابل گوش می‌داد و پس از آن نظرش را بیان می‌کرد و اگر موضوع با اهمیتی مطرح می‌شد، سعی می‌کرد خیلی سریع آن را به نتیجه برساند. تسلط کاملی روی موضوعات داشت و کارهایش را با گفتگو پیش می‌برد و در این مسیر سعه صدر بالایی هم داشت.»

سردار سلیمانی روز نیاز در کنار ما بود
وی در پاسخ به این سؤال که دیدار‌ها با سردار سلیمانی بیشتر درباره چه موضوعاتی بوده، گفت: «سردار سلیمانی ارتباط و نقش زیادی در موضوعات مرتبط با عراق داشت. خب طبیعتاً این جلسات چندان رسانه‌ای و حتی ضبط هم نمی‌شد ولی این حضور یک حضور پررنگ و تأثیرگذار بود. یادم هست مدت کوتاهی پس از قیام اقلیم کردستان، به دنبال این بودیم که امکانات و خدمات بیشتری به مردم خودمان ارائه دهیم. یک شرکت ایرانی قبول کرد که برای ما چاه بزند، اما چون می‌ترسید امریکایی‌ها دستگاه‌هایش را بزنند، برای همین از ما ضمانت خواست و تأکید هم کرد که این ضمانت باید از ایران تأمین شود. این برای ما کار سختی بود. موضوع را به گوش سردار سلیمانی رساندیم و ماجرا را برای او توضیح دادیم. به ایشان گفتم این شرکت از ما ضمانت یک میلیون دلاری می‌خواهد. بلافاصله ایشان یک چک یک میلیون دلاری نوشتند و به آن شرکت دادند و گفتند اگر دستگاه‌های‌تان به ایران برنگشت این چک را بردارید. برای تأمین برق هم باز ایشان نقش زیادی داشت که وزارت نیروی ایران قبول کرد هزار مگاوات برق عراق را تأمین کند که از این میزان، ۳۰۰ مگاواتش برای اقلیم کردستان بود.»

دباغ اضافه کرد: «ما در زمینه سوخت (نفت و گاز) هم با مشکل روبه‌رو بودیم و انتقال این‌ها از مرز‌ها برای‌مان کار مشکلی بود. مرزبانی در ایران برعهده نهاد دیگری است ولی سردار سلیمانی با مراکز مختلف، مثل قرارگاه حمزه و دولت هماهنگ کرد تا مرز پرویزخان موقتاً به مدت شش ماه برای انتقال سوخت به مناطق گرمیان، کلار و سلیمانیه باز شود و بعد از شش ماه نیز مجدداً این زمان را تمدید کردند. ایشان بعد از پایان مدت تمدید دوم گفتند وقتی هم مردم ایران و هم کردستان از این موضوع نفع می‌برند، چرا باز بودن مرز را دائمی نکنیم؟ این اقدامات در زمانی انجام شد که مردم ما نیاز مبرمی به آب، برق، نفت و گاز داشتند و همین تأثیر سردار سلیمانی بود که باعث شد مرز‌ها فعال شوند.»

سلیمانی چند روز قبل از حمله داعش در اربیل بود
نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران درباره چگونگی حضور سردار سلیمانی در کردستان عراق و کمک‌هایی که در جنگ داعش علیه اقلیم می‌شد، گفت: «چند روز قبل از حمله داعش، خود شهید سلیمانی در منطقه مخمور و اربیل حضور داشت و از مناطق مختلف دیدن کرد. نظرشان این بود که نیرو‌های پیشمرگه در جبهه‌ها به همکاری و تجهیز بیشتر نیاز دارند، به همین دلیل وقتی شب تماس گرفتند و گفتند داعش حمله کرده و درخواست کمک شد، چون ایشان اطلاعات قبلی داشت برای فرستادن کمک و حضور مشاوران ارتشی و سپاهی ایرانی به سرعت اقدام کرد. شبی که داعش به اربیل حمله کرد، مسئولان اقلیم با مقامات جمهوری اسلامی ایران و آقای سلیمانی تماس گرفتند. چندی پیش هم یکی از فرماندهان ارتش ایران در این باره صحبت کرد که قرارگاه جنگ با داعش را در اقلیم کردستان عراق داشتیم. از زاخو تا جبل حمری در منطقه خانقین و کلار این قرارگاه برای مشورت و راهنمایی و فرستادن کمک نظامی به نیرو‌های پیشمرگه و جنگیدن با داعش وجود داشت. برخی تصاویر هم از حضور سردار سلیمانی در کنار نیرو‌های پیشمرگه و دیگر نیرو‌ها در کردستان منتشر شد که در حین مقابله با داعش بود و البته همانطور که گفتم، ایشان قبل از شروع درگیری‌ها هم در آنجا حاضر بودند.»

اگر کمک‌های ایران نبود بغداد سقوط می‌کرد
دباغ در پاسخ به این سؤال که در جریان حمله داعش به عراق اگر ایران به درخواست همکاری با عراق پاسخ مثبت نمی‌داد، چه اتفاقی می‌افتاد، تصریح کرد: «من قبلاً هم گفته‌ام که اگر ایران و کمک‌های ایران نبود در همان ابتدا بغداد به دست داعش می‌افتاد. ایران کمک‌های زیادی کرد و اگرچه کمک‌های هوایی دیگران هم تأثیر داشت ولی سرنوشت جنگ روی زمین مشخص می‌شود و ایرانی‌ها در این زمینه کمک‌های بسیاری کردند. اگر این کمک‌ها نبود مصیبت بزرگی برای مناطقی که داعش به آن‌ها حمله کرد به وجود می‌آمد و به آسانی نمی‌شد این مصیبت را جبران کرد ولی خوشبختانه با همکاری ایران جلوی این مسئله گرفته شد.»

امریکا عامل اصلی مبارزه با تروریسم را ترور کرد
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا امریکایی‌ها دست به ترور سردار سلیمانی زدند، گفت: «اولاً ترور حاج قاسم از طرف رئیس جمهور عراق محکوم شد که این محکومیت معنا و دلیل دارد. امریکا با این کار حاکمیت عراق را نقض کرد که کاری قبیح و غیرقابل قبول است.»

دباغ اضافه کرد: «عملکرد سردار سلیمانی در عراق، سوریه و لبنان اقدام علیه تروریسم بود ولی من فکر می‌کنم در لابی صهیونیسم و ترامپ کسانی بودند که این کار را به منفعت خودشان می‌دانستند تا از این طریق روابط ایران و عراق را خراب کرده و همچنین عامل اصلی مقابله با تروریسم در منطقه را از میان بردارند چراکه آشوب در منطقه به نفع آنهاست، اما من معتقدم ضرر این اقدام برای امریکایی‌ها از نفع آن بیشتر است. این یک حقیقت است که قربانی شدن افراد بزرگ، آثار با برکتی برای مردم آن کشور دارد و این افراد ماندگار هستند. من فکر می‌کنم تلافی خون ایشان برای مردم دستاورد‌های خوبی خواهد داشت و امیدوارم همه رهبران مثل ایشان باشند و ایشان را الگو قرار دهند.»

نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران در پایان این گفتگو در واگویه‌ای خطاب به سردار سلیمانی گفت: «تو زنده هستی و جایت خالی نیست. تو در قلب مردم ملتت جا داری. امیدوارم با آرامش بخوابی. آنچه کردی در یاد و قلب مردم خواهد ماند و مرگت با افتخار و با عزت بود. مردم اخلاص خود را در مراسم عزایت به تو نشان دادند و ان شاءالله جایت در بهشت باشد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار