دسترسی به برق در ایران بالاتر از متوسط جهانی است
کد خبر: 990317
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049cr
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۹
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: متوسط دسترسی به برق در دنیا در بخش شهری ۹۶درصد و در بخش روستایی ۷۹درصد است، اما «دسترسی برق در کشور در جمعیت شهری صد درصد و در جمعیت روستایی ۷/ ۹۹ درصد است.»
به گزارش تسنیم، وزیر نیرو با بیان اینکه جمعیت کشور به نسبت چهار دهه پیش فقط ۳/ ۲ برابر، اما ظرفیت منصوبه نیروگاهی ۱۲ برابر شده است، افزود: «این آمار و اطلاعات حاکی از این است که به برکت انقلاب اسلامی عقب‌ماندگی‌های وسیع در بخش خانگی و تجاری جبران شده است. هم‌اکنون دسترسی به برق در خاورمیانه در بخش شهری ۷۸ درصد و در بخش روستایی ۹۸ درصد است.»

وی گفت: «متوسط دسترسی به برق در دنیا در بخش شهری ۹۶ درصد و در بخش روستایی ۷۹ درصد است. دسترسی برق در کشور در جمعیت شهری صددرصد و در جمعیت روستایی ۷/ ۹۹ درصد است. اکنون سطح دسترسی ایران به برق از سطح متوسط دنیا در حوزه شهری و روستایی بیشتر است.» وزیر نیرو ادامه داد: «یکی از بهره‌مندی‌ها از این ظرفیت ۱۲ برابری اینکه جامعه شهری و روستایی ایران پس از ۴۱ سال از حیث دسترسی به برق در بخش بالای جدول دسترسی در دنیا قرار دارد.»

اردکانیان گفت: «به‌طور کلی ۵۲ هزار و ۹۸۳ روستا در این چهار دهه به برق دسترسی پیدا کرده‌اند که متوسط هر سال هزار و ۳۰۰ روستا می‌شود. این در حالی است که از زمان تأسیس شبکه برق در کشور تا سال ۱۳۵۷ فقط ۴ هزار و ۳۶۷ روستا برق دار بودند. هم‌اکنون تمامی روستا‌های بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه برق متصل هستند.»
وی افزود: «برنامه‌ریزی‌ها در حال حاضر معطوف به برقدار کردن روستا‌های بالای ۱۰ خانوار بوده و حتی سرمایه‌گذاری برای عشایر کوچ رو در حال انجام است تا این جامعه هم به نیروگاه‌های کوچک خورشیدی قابل مجهز شوند. توسعه کشور در بخش‌های مختلف مستلزم بهره‌مندی از شبکه مناسب برق است.»

قیمت تمام شده ۲ کالای آب و برق بیش از قیمت تکلیفی
اردکانیان ادامه داد: «امسال در فصل تابستان نه‌تن‌ها به سبب فاصله گرفتن از خشکسالی و وضعیت بهتری که سد‌ها تولید برق می‌کنند، بلکه بیشتر به جهت سطح بالاتر مفاهمه با مصرف‌کنندگان و همراهی که مصرف‌کنندگان اعم از خانگی، صنعتی، تجاری، معدنی و کشاورزی داشتند، توانستیم ۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات اوج بار تابستان را کاهش دهیم بدون اینکه عرضه انرژی کم شده باشد.»

وزیر نیرو گفت: «دستگاه‌های سرمایشی ۲۱ هزار مگاوات از ۵۸ هزار مگاوات را به خود اختصاص می‌دادند که مصرف‌کنندگان با صرفه‌جویی و مصرف بهینه ۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات اوج بار در تابستان کاهش یافت که معادل ۵ هزار مگاوات ساخت نیروگاه و ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که صرفه‌جویی شد.» وی افزود: «ارزش این عادت خوب که سعی خواهیم کرد در کشور نهادینه و در همه تابستان‌ها فارغ از خشکسالی و ترسالی رعایت شود به مراتب بالاتر از بحث قیمت است، هرچند بحث قیمت هم بحث مهمی به شمار می‌رود. قیمت تمام شده دو کالای آب و برق به مراتب بیش از قیمت تکلیفی است. سال گذشته هیئت وزیران مصوب کرد که آب و برق برای مصارف در حد الگوی مصرف بیش از ۷ درصد نباید افزایش قیمت داشته باشد.» وزیر نیرو تصریح کرد: «قبوض کاغذی که امسال حذف شد به هیچ وجه باعث افزایش تعرفه نشده است. جزء آنکه مصوب و مقرر است هیچ رقمی بابت آب و برق در کشور اضافه‌تر دریافت نمی‌شود. امکان دارد در جایی اشتباهی صورت گیرد که ضمن بررسی موضوع هم عذرخواهی و هم اشتباه را جبران خواهیم کرد.» وی با بیان اینکه متولی برق هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران است، گفت: در حال حاضر نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر در مدار بهره‌برداری است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار