از دست رفتن سرمایه با یک تماس
کد خبر: 989033
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049I9
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۴
سردار علیرضا لطفی
اگر برخی از سارقان با شکستن قفل و بالا رفتن از دیوار دست به سرقت از منازل و اماکن می‌زنند یا با استفاده از ضعف سیستم ایمنی خودرو‌ها به خواسته خود در سرقت خودرو می‌رسند، کلاهبرداران، اما با طمع مال باختگان است که به هدف‌شان دست پیدا می‌کنند.

این روز‌ها با وجود اینکه سال‌ها از آغاز کلاهبرداری تلفنی به شیوه کشاندن آن‌ها به پای دستگاه‌های خودپرداز می‌گذرد، اما همچنان شاهد تشکیل پرونده‌های متعدد کلاهبرداری به این شیوه هستیم.

بسیاری از شهروندان با یک تماس تلفنی از شنیدن خبر برنده شدنشان در یک قرعه‌کشی یا مسابقه رادیویی و تلویزیونی هیجان زده می‌شوند و به خاطر نمی‌آورند که هرگز در چنین مسابقه یا قرعه‌کشی شرکت نکرده‌اند. جالب‌تر اینکه همه افراد در مراودات مالی خود کاملاً از فرآیند واریز وجه به حساب خود و دیگران آگاهند و هیچگاه برای اینکه فردی به حسابشان وجهی واریز کند در پای دستگاه خودپرداز حاضر نمی‌شوند، ولی در پی مواجهه با کلاهبرداران به سرعت پای دستگاه حاضر شده و کل موجودی خود را تمام و کمال به حساب کلاهبرداران منتقل و حتی در مواقعی رمز دوم خود را نیز به فرد ناشناس پشت خط اعلام می‌کنند.

یکی دیگر از شیوه‌های سوء استفاده از اطلاعات بانکی کپی‌برداری از کارت عابر بانک شهروندان است. در این روش زمانی که کارت خود را در اختیار یک فروشنده می‌گذارید از آن کپی‌برداری کرده و با استفاده از رمز کارت که خودتان در اختیار فروشنده قرار داده‌اید، در ساعات آخر شب یا روز تعطیل که امکان انجام پیگیری اداری و مسدود کردن حساب سخت‌تر است، نسبت به خرید یا برداشت پول از حساب شما اقدام می‌کنند.

ارسال پیامک با محتوای «وجه را به این حساب واریز کن» نیز یکی دیگر از شگرد‌های کلاهبرداران است که بر اساس قانون احتمال، یک پیامک را برای تعداد زیادی از افراد ارسال می‌کنند و بدون شک بر اساس این قانون در بین این افراد کسانی هستند که قصد انتقال وجه دارند و با دیدن پیامک بدون توجه به ناشناس بودن شماره تلفن وجه مورد نظر را به حساب اعلام شده واریز می‌کنند.

شهروندان عزیز به منظور گرفتار نشدن در دام انواع کلاهبرداری با استفاده از عابر بانک و دستگاه خودپرداز لازم است تا همواره مواردی را که در ادامه می‌آید، مد نظر داشته باشند:

باز هم تأکید می‌کنیم به منظور واریز پول به حساب شما به هیچ وجه نیازی به حضورتان پای دستگاه خودپرداز و انجام عملیات بانکی نیست.

قبل از عمل به خواسته‌های فردی که با تماس تلفنی مدعی تماس از طرف یک برنامه تلویزیونی یا رادیویی می‌شود از صحت ادعا و هویتش اطمینان حاصل کنید.

هرگز هنگام پرداخت وجه خرید خود در مراکز خرید و فروشگاه ها، کارت و رمز خود را در اختیار فروشنده قرار ندهید در غیر این صورت باید منتظر دریافت پیامک‌های خرید و کسر وجه از حساب خود با وجود قرارداشتن کارت عابر بانک در جیب خود باشید.

در برابر دریافت پیامک‌های دعوت به واریز وجه، نسبت به این مورد که فرد فرستنده همان فردی است که شما باید وجهی را به حساب او واریز کنید، اطمینان یابید.

از قبول درخواست افراد غریبه در پای دستگاه‌های خودپرداز مبنی بر انتقال وجه از مقصدی ناشناس به حسابتان، خودداری کنید، چون با قبول این درخواست ممکن است به سادگی وارد چرخه یک پرونده سرقت، پولشویی یا حتی آدم‌ربایی شوید.

در زمان انجام خرید‌های اینترنتی یا معاملاتی که نقطه شروع آن‌ها سایت‌های خرید و فروش اینترنتی کالا است از واریز وجه به حساب خود اطمینان یابید و تنها به ادعای فرد خریدار یا نشان دادن صفحه مراحل تراکنش‌های مالی در موبایل خریدار اکتفا نکنید و با ادعای طولانی بودن پروسه انتقال وجه به حسابتان کالای مورد نظر را در اختیار فرد غریبه قرار ندهید.

با توجه به اینکه اکثر کلاهبرداران برای پیشگیری از پیگیری قضایی و اداری ساعات آخر شب و روز‌های آخر هفته را برای انجام اقدامات مجرمانه خود و خالی کردن حساب شما یا به سرقت بردن کالای به فروش گذاشته شده شما بر می‌گزینند، حتی الامکان از انجام معامله با افرادی که آشنایی مختصری از آن‌ها دارید یا در نتیجه آگهی‌های اینترنتی با آن‌ها در تماس قرار گرفته‌اید در زمان‌های اعلام شده در سطر‌های پیشین خودداری کنید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار