سرنوشت اصلاح‌طلبان به سرنوشت دولت گره خورده است
کد خبر: 987633
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048vZ
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۵
مشاور سابق روحانی:
اگر چه اصلاح‌طلبان سعی می‌کنند خود را از نتایج عملکردی دولت جدا نشان بدهند ولی سرنوشت آن‌ها با سرنوشت دولت روحانی گره خورده است. بنابراین شانس آن‌ها در این انتخابات پایین است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: محبوبیت آن‌ها به دلیل عملکرد دولت که متغیری نوشته شده بر کارنامه آن‌ها بود افت کرده است.

به گزارش تسنیم، اکبر ترکان از اعضای هیئت مؤسس حزب اعتدال و توسعه و مشاور سابق رئیس‌جمهور در گفت‌وگویی به بیان برخی فرآیند‌های سیاسی حاکم بر دولت از جمله نقش واعظی و نوبخت در تغییر و تحولات در کابینه پرداخته است. وی در بخش‌های دیگری از این گفتگو به علل ناکامی روحانی در عمل به وعده‌های انتخاباتی اشاره می‌کند. ترکان همچنین به علل کمرنگ شدن نقش جهانگیری در دولت دوازدهم می‌پردازد.

به گفته ترکان یکی از عواملی که موجب عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی روحانی شده، فشار‌های ناشی از نقض برجام از سوی امریکا و متعاقب آن نارسایی موجود در سیستم مدیریتی کشور که در دوران تحریم بروز و ظهور بیشتری دارد، است. مشاور سابق روحانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه بسیاری علت افت مدیریت در دولت دوازدهم را عدم مشورت روحانی در تصمیم‌گیری‌ها می‌دانند، تصریح می‌کند: این مسئله به خصوصیات شخصی رئیس‌جمهور برمی گردد. او از همه چیز کمی می‌داند و خود او فکر می‌کند این همین کمی دانستن برای اداره همه چیز خوب است و شاید اگر این کمی دانستن نبود برای اداره از مشورت دیگران بیشتر استفاده می‌کردند.

دولت عاری از چهره‌های درجه یک است
مشاور سابق روحانی در بخش دیگری از این گفتگو در واکنش به این سؤال که آیا دولت روحانی نیز همانند دولت احمدی‌نژاد است که برخی‌ها معتقد بودند هیچ چیز در آن دولت سر جای خود نیست، می‌گوید: من این حرف را نمی‌زنم و می‌گوییم همه چیز سر جای خود قرار دارد، ولی از نوع درجه دو؛ چراکه آدم‌های درجه یک را به‌کار نگرفته‌ایم و طبعاً خروجی آدم‌های متوسط همین است. عضو هیئت مؤسس حزب اعتدال و توسعه همچنین درباره سطح مدیریتی نوبخت و واعظی خاطرنشان می‌کند: آقای نوبخت و آقای واعظی بچه‌های خوبی هستند ولی عالی نیستند. آقای نوبخت شخص بسیار خوبی است ولی در وزارتخانه‌ای غیراز سازمان برنامه می‌تواند مفیدتر باشد.

اثر جهانگیری در دولت بعد از تأثیر واعظی و نوبخت
وی درباره نقش جهانگیری در دولت دوم روحانی که به گفته برخی چهره‌های اصلاح‌طلب بسیار کمرنگ شده است، تصریح کرد: اثر آقای جهانگیری در تصمیمات بعد از تأثیر آقای واعظی و نوبخت است. آقای روحانی در دور اول ریاست جمهوری خود سه فرد بسیار مهم به‌عنوان معاون اول داشت که ۱- حسین فریدون؛ ۲- محمد نهاوندیان و ۳- اسحاق جهانگیری بودند که این دو نفر بسیار مؤثر بودند و حال دو نفر نیستند و نوبخت و واعظی به جای آن دو آمدند. ترکان یکی از عوامل اصلی کاهش محبوبیت دولت دوم روحانی به نسبت دولت یازدهم را تحریم‌ها ارزیابی کرده و معتقد است که اگر دولت می‌توانست در سال ۷۰۰ هزار شغل درست کند و نرخ رشد را مثل سال اول حفظ کند آسیب امروز را نمی‌دید.

سرنوشت اصلاح‌طلبان به دولت گره خورده است
مشاور سابق روحانی در بخش دیگری از این گفتگو درباره تأثیر عملکرد دولت بر کاهش وجهه اصلاح‌طلبان خاطرنشان می‌کند: اگر چه اصلاح‌طلبان سعی می‌کنند خود را از نتایج عملکردی دولت جدا نشان بدهند ولی سرنوشت آن‌ها با سرنوشت دولت روحانی گره خورده است. بنابراین شانس آن‌ها در این انتخابات پایین است. محبوبیت آن‌ها به دلیل عملکرد دولت که متغیری نوشته شده بر کارنامه آن‌ها بود افت کرده است. آن‌ها و ما همه مدافع آقای روحانی بودیم وقتی کارکرد دولت روحانی مطلوب نیست این عملکرد به پای همه ما نوشته می‌شود. وی همچنین با انتقاد از عملکرد جهانگیری به عنوان فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی تأکید کرده است: اگر به سمت اقتصاد مقاومتی می‌روید باید از واردات لباس خارجی و کفش و کیف خارجی جلوگیری کرد. سبک زندگی ما باید با اقتصاد مقاومتی متناسب شود و همین مسئله کیفیت تولید داخل را بالا می‌برد. اقتصاد مقاومتی کیفیتی است که باید متناسب با درآمد ارزی‌مان هزینه ارزی کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار