آیا سخنان رهبری تکراری و معمولی بود؟
کد خبر: 986978
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048l0
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰
به گزارش جوان آنلاین مهدی محمدی در تحلیل بیانات رهبر انقلاب در نماز جمعه در کانال تلگرامی خود نوشت: واکنش‌های اپوزیسیون به نماز جمعه روز گذشته رهبر انقلاب به طور کلی دو بخش بود. عده‌ای گفتند ایشان حرف خاصی نزد و عده دیگری گفتند به مسائلی که آن‌ها انتظار داشتند، نپرداخت. آن‌ها که به دنبال حرف خاص در سخنان ایشان می‌گردند در واقع انتظار داشته‌اند رهبری در خطبه جمعه، دست خود را از حیث برنامه‌هایی که طی ماه‌های آینده در داخل و منطقه اجرا خواهد شد، رو کند یا حرفی بزند که آن‌ها بتوانند از آن برای تشدید التهاب و بحران‌نمایی در جامعه استفاده کنند. آیت‌الله خامنه‌ای پس از بیش از ۵۰ سال سیاست‌ورزی، طبعاً حرف‌های خاص خود را به این شکل پشت تریبون نمی‌گوید. آن برنامه‌ها را آن‌ها که باید ببینند در عمل خواهند دید و درباره برخی از آن‌ها شاید تا ابد هم سخنی گفته نشود. آرام کردن جامعه و ندادن بهانه‌ای به دست اپوزیسیون که بتوانند با اتکا به آن وضعیت کشور را ویژه و بحرانی جلوه بدهند هم هنری است که احتمالاً در این روز‌ها فقط از آیت‌الله خامنه‌ای برمی‌آید. ایشان هیجان‌زده نمی‌شوند و درست در زمانی که همه انتظار شعار‌های پرهیجان دارند، بر اصول و راهبرد‌ها تأکید می‌کنند.
عده‌ای هم معترضند که چرا رهبری به مسائلی که آن‌ها علاقه‌مند بوده یا انتظار داشته‌اند، نپرداخته‌اند. این هم از ویژگی‌های آیت‌الله خامنه‌ای است که زیر بمباران پروپاگاندای مخالفان راه خود را گم نمی‌کنند، مسئله خویش را تشخیص می‌دهند و در بازی‌هایی که مخالفان اساساً با هدف درگیر کردن بزرگانی، چون او راه انداخته‌اند یا اساساً مشارکت نمی‌کنند یا صورت‌مسئله را چنان تعریف می‌کنند که آن‌ها حس کنند هیچ کاسب نیستند. من درک می‌کنم که این وضعیت بسیاری از طراحان پروژه‌های تبلیغاتی علیه ایران را عصبانی کرده است ولی خب نباید انتظار داشته باشند کسی که مردی به عظمت قاسم سلیمانی سرباز و شاگرد او بود، در بازی دلقک‌ها و خبرچین‌ها بیفتد.
بگذارید چند کلمه هم درباره تکراری بودن بگویم. گرچه سخنان رهبر انقلاب برای هر کسی که گوشی برای شنیدن داشته باشد نه تنها تکراری نبود بلکه بسی نکته‌های نغز داشت، اما از یک نگاه راهبردی گاهی اینکه شما در مقام رهبر یک کشور مقاوم، نشان بدهید نه محاسبات و نه حتی ادبیاتتان تحت فشار عوض نشده، به خودی خود موضوعیت دارد. امریکایی‌ها فشار می‌آورند و خود را به در و دیوار می‌کوبند که همین یک چیز را به دست بیاورند و هر بار که بحرانی خلق می‌کنند، منتظرند ببینند در موضع امام جامعه تردید و تزلزلی رخ می‌دهد یا نه. آیت‌الله خامنه‌ای بهتر از هر کس دیگر در ایران می‌دانند که ثبات یا تزلزل رهبری، شاخص اثرگذاری یا عدم‌اثرگذاری فشار دشمن است و دشمن در صورتی که احساس ضعف و تزلزل کنند، به صغیر و کبیر این کشور رحم نخواهد کرد. اینکه منطق بنیادین سخنان رهبری عوض نمی‌شود برای این است که نباید بشود و شاید اساساً این جمعه و جماعت برای همین است که دشمن دریابد در آن دلی که باید بلرزد و تغییر کند، همه چیز آرام و استوار و بلکه مستحکم‌تر از قبل است. بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی لابد خیلی‌ها انتظار داشتند نرمشی ببینند یا چراغ سبزی مشاهده کنند. رهبری این امید را ناامید کردند. منطق استراتژیک این تکرار، از بسیاری از آن نوآوری‌ها که افراد هیجان‌زده در پی آنند، استوارتر و عمیق‌تر است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار