رشد ۶۳۰ درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در ۱۸ سال!
کد خبر: 986418
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048by
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: رشد ۶۳۰ درصدی بودجه شرکت‌های دولتی نسبت به سال ۱۳۷۰، نشان می‌دهد نه تنها خصوصی‌سازی موفق نبوده بلکه کاملا یک اثر عکس هم داشته است.
مسعود خوانساری دیروز دهمین نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به شاخص‌های مهم اقتصادی اشاره کرد و گفت: در این رابطه مشکلات زیادی وجود دارد که حل آن‌ها نیازمند وفاق ملی است. رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در بحث تورم در ۴۰ سال گذشته عواملی مثل تهدید تحریم‌ها و سوء‌مدیریت‌ها به طور متوسط ۱۸ درصد تورم داشته است، بیان داشت: در سال ۹۷ تورم به ۷/ ۲۶ و در هفت ماهه به حدود ۴۰ درصد رسیده است.

وی همچنین با اشاره به رشد نقدینگی بیان داشت: رشد نقدینگی به‌عنوان یکی از عوامل اصلی تورم در شش ماهه ۹۸ به میزان ۲۴۳ هزار میلیارد تومان اضافه شد و به این ترتیب نقدینگی از هزار و ۸۸۳ میلیارد تومان به ۲ هزار و ۱۲۶ میلیارد تومان رسید.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه رشد سرمایه‌گذاری در یک دهه گذشته منفی بوده است، بیان داشت: در سال‌های ۷۴ تا ۸۴ رشد سرمایه‌گذاری ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده، اما در سال ۹۷ به کمتر از ۱۸ درصد یعنی به کمترین میزان در ۴۰ سال گذشته رسیده است.

وی بیان داشت: بررسی ارقام بودجه شرکت‌های دولتی در سال ۹۹ با اعداد ارقام بودجه در سال ۷۰ که پروژه‌های خصوصی‌سازی شروع شد، ارقام جالبی را نشان می‌دهد، به‌طوری‌که در سال ۷۰ این رقم هزار و ۲۰۶ میلیارد تومان بوده که اگر تورم ۹۹ را به آن دخالت دهیم کل بودجه شرکت‌های دولتی ۲۰۱ هزار میلیارد تومان است.
خوانساری اظهار داشت: رقم بودجه‌های دولتی در سال ۹۹ پیش‌بینی شده که هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان است که نشان‌دهنده ۶۳۰ درصد افزایش شرکت‌های دولتی بوده که نشان می‌دهد نه‌تن‌ها خصوصی‌سازی موفق نبوده، بلکه کاملاً یک اثر عکس هم داشته است.

وی با بیان اینکه وضعیت سرمایه‌گذاری در کشور سال به سال وخیم‌تر می‌شود، بیان داشت: به لحاظ نرخ استهلاک می‌توان گفت انباشت سرمایه نه‌تن‌ها رشد نداشته، بلکه کاهش یافته است و با این روند حتی اگر وضعیت ریسک محیط اقتصادی کشور برطرف شود به واسطه تضعیف انباشت سرمایه روند تولیدی کشور با مشکل جدی مواجه خواهد شد؛ مگر اینکه وضعیت کسب و کار بهتر و سرمایه‌گذاری به صرفه‌تر شود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه بیان داشت: اگر فضای کسب و کار بهتر و اعتماد عمومی افزایش یابد مشکلات حل می‌شود.
برچسب ها: سوء‌مدیریت
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار