سیر صعودی قیمت برخی کالاها با سهمیه‌بندی بنزین
کد خبر: 981610
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047MQ
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
لزوم برخورد جدی با متخلفان گرانی
نظارت دائمی و مستمر بر عدم افزایش قیمت کالاها در بازار، همواره یکی از مطالبات مردم از دولتمردان است، با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، این خواسته مردم، رنگ و بوی جدی تری گرفته است.
سرویس اقتصادی جوان‌آنلاین: نرخ جدید بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه امسال از سوی دولت به طور رسمی اعلام و طرح سهمیه بندی بنزین کلید خورد؛ طبق اعلام وزیر نفت، از محل افزایش قیمت بنزین سهمیه ای، سالیانه ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال نیز از محل افزایش ۲ هزار تومانی قیمت آزاد و در کل ۳۱ هزار میلیارد تومان، افزایش درآمد عائد کشور می‌شود.

از طرفی طبق اعلام دولت، تمامی وجوهی که از محل افزایش قیمت بنزین به دست می‌آید بین حدود ۶۰ میلیون نفر ایرانی توزیع می‌شود.

همچنین کارشناسان می‌گویند: در بازه ۴ ماهه ابتدایی پس از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، شاهد کاهش حدود ۸ تا ۱۰ درصدی مصرف بنزین خواهیم بود؛ اما با اجرای این طرح سخت اقتصادی، مردم از پس لرزه‌های احتمالی آن نگران هستند که تاثیرپذیری و افزایش قیمت سایر کالا‌ها از مهم‌ترین آن هاست.

در حالی که دولتمردان به مردم گفته بودند نگران نباشند و چیزی گران نمی‌شود، ولی این سهمیه بندی تاثیر بسزایی در قیمت‌ها داشته بطوریکه مسیر مستقیم ۲ برابر و کرایه‌های درون شهری ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش را در شهر تبریز نشان می‌دهد.

یکی از شهروندان می‌گوید:با اینکه وعده داده بودند نظارت می‌کنیم و افزایش قیمت نخواهیم داشت، ولی الان میوه، حبوبات، کرایه ها، البسه و.. افزایش قیمت دارد.
وی با اشاره به سهمیه در نظر گرفته برای رانندگان خودرو‌های عمومی می‌افزاید: با اینکه سهمیه اضافی به تاکسی‌ها و وانت بار‌ها دادند، ولی متاسفانه ما شاهد افزایش قیمت در بحث حمل و نقل هستیم

بازاریان از گران شدن کالا‌ها خبر می‌دهند

محسن یکی از بازاریان می‌گوید: پس از گران شدن بنزین، خرید‌های جدید ما با قیمت‌های به‌روز انجام می‌گیرد و ما نیز، چون گران می‌خریم مجبوریم گران هم بفروشیم.

اما بعد از سهمیه بندی بنزین، شاهد گرانی برخی انواع میوه‌ها بودیم، به ظاهر هنوز این گرانی ادامه دارد، برخی فعالان بازار میوه می‌گویند کرایه وانت‌باری که برای آن‌ها میوه می‌آورد ۲ برابر شده و مجبور به افزایش نرخ هستند.

کارشناس فروش یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم، از کاهش میزان فروش و کاهش قدرت خرید مردم خبر داده و می‌گوید: قبلا مردم به دلیل تخفیف دار بودن کالاها، زیاد به فروشگاه‌های ما سر می‌زدند، اما بعد از گران شدن بنزین، مراجعه مردم به این فروشگاه کمتر شده، در چند روز اخیر هم که مواد پروتئینی گران شده با تخفیفی که برای آن اعمال کردیم به قیمت بدون تخفیف گذشته رسیده و باعث شده تا مراجعه مردم برای خرید این اجناس کمتر شود.

همچنین جلیل زبانگیر یکی از فروشندگان لوازم خانگی، در گفتگو با خبرنگار مهر، به اوضاع این بازار بعد از گران شدن بنزین اشاره کرده و ابراز می‌دارد: بعد از گران شدن بنزین، قیمت لوازم خانگی، حداقل ۵ میلیون ریال افزایش پیدا کرده، از طرفی کرایه وانت بار‌هایی که اجناس را جابجا می‌کنند، ۲ برابر شده است چرا که می‌گویند بنزین گران شده و به دنبال آن لوازم یدکی خودرو و تایر هم گران شده است.

با این حال انتظار می‌رود، در کنار اجرای سهمیه بندی بنزین، ضمن بازتوزیع سود حاصل از آن در بین اقشار آسیب پذیر جامعه، اقداماتی نیز در جهت کنترل افزایش قیمت سایر کالا‌ها صورت بگیرد تا دغدغه و نگرانی مردم، رفع شود.

مردم از تصمیمات منطقی دولت حمایت کنند

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، با اشاره به مزایای سهمیه بندی بنزین ابراز داشت: این کار یکی از منطقی‌ترین تصمیماتی است که در اقتصاد ایران گرفته می‌شود، هر تصمیم مهم اقتصادی، سخت بوده و برای اجرای آن، امروز و فردا می‌شود، اما هر طرح خوب اگر به موقع اجرایی شود به خیر مملکت و مردم است.

علی جهانگیری افزود: اصلاح قیمت بنزین از قاچاق و اسراف بنزین و آلودگی هوا و ایجاد ترافیک جلوگیری می‌کند، برخی از مردم از افزایش قیمت‌های سایر اقلام ابراز نگرانی می‌کنند، اما این مساله به طور منطقی امکان پذیر نیست و تمهیدات لازم نیز در این باره انجام شده است.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: افزایش قیمت سایر کالا‌ها امکان پذیر نیست چرا که قیمت سوختی که در بخش تولید و حمل و نقل، هزینه ایجاد می‌کند، افزایش پیدا نکرده و سوخت کارخانجات و گاز و گازوئیل گران نشده است که براین اساس، شاهد افزایش قیمت سایر کالا‌ها نخواهیم بود.

جهانگیری اذعان داشت: اگر کسانی بخواهند قیمت کالا را افزایش دهند سوء استفاده از جو روانی جامعه است که با آن‌ها به شدت برخورد می‌شود و تیم‌های نظارت به جد قیمت‌ها را کنترل می‌کنند.

نظارت دائمی و مستمر بر عدم افزایش قیمت کالا‌ها در بازار، همواره یکی از مطالبات مردم از دولتمردان است، با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، این خواسته مردم، رنگ و بوی جدی تری گرفته است

وی ابراز داشت: مردم مطمئن باشند و آرامش خود را حفظ کرده و از تصمیات منطقی اقتصادی دولت حمایت کنند.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اجماع سه قوا در اجرای سهمیه بندی بنزین اظهار داشت: همه حاکمیت به اجماع رسیده بنابراین مسئولان نیز امیدوارند در کنار مردم با اصلاح قیمت‌ها به کارآمدی بیشتر در اقتصاد دست پیدا کنیم ضمن اینکه درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین، دوباره به خود مردم برمی گردد، از سال گذشته به بعد به خاطر تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت ها، قدرت خرید برخی از اقشار آسیب پذیر جامعه کاهش پیدا کرده بود که دولت به دنبال جبران آن بود و این کمک از همین طریق صورت می‌گیرد.

به گفته جهانگیری در کنار بازتوزیع درآمد حاصل از سهمیه بندی بنزین به قصد اجرای عدالت در جامعه، اصلاح قیمت‌ها و جلوگیری از اتلاف منابع با سهمیه بندی بنزین، عملیاتی می‌شود.

بازرسان اصناف با افزایش قیمت کالا‌ها برخورد می‌کنند

اما نظارت دائمی و مستمر بر عدم افزایش قیمت کالا‌ها در بازار، همواره یکی از مطالبات مردم از دولتمردان است، با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، این خواسته مردم، رنگ و بوی بیشتری گرفته است.

معاون نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز داشت: از مصوبات جلسه ستاد تنظیم بازار این است که افزایش قیمت در تمامی زمینه‌های تولید و بخش خدمات ممنوع است و هیچ افزایش قیمتی اتفاق نخواهد افتاد و بازرسین اتاق اصناف نیز گروه بندی شدند و در سطح استان نظارت‌های لازم را انجام می‌دهند.

عطاپور افزود: کالا‌های اساسی و مورد نیاز مردم هم به حد کافی در انبار‌ها موجود است و از طریق شبکه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تمامی فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

وی تاکید کرد: تخصیص سهمیه مورد نیاز به برخی اصناف نیز تصویب شده و مقرر شد تمام گروه‌های فعالی که در حوزه خدمات و حمل بار یا مسافر فعال هستند، هر چه نیاز داشته باشند، از طریق مراجع قانونی سهمیه‌های لازم تعلیق بگیرد.

معاون نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی اظهار داشت: با توجه به اینکه قیمت گازوئیل و گاز تغییری پیدا نکرده است، هیچ افزایش قیمتی در سایر کالا‌ها صورت نمی‌گیرد و با متخلفان در این زمینه به شدت برخورد می‌شود.
منبع: مهـــر
برچسب ها: گرانی ، بنزین
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
0
0
وقتی مشاور دولت واعظی ووزیر نفت زنگنه باشد " کار دولت بهتر از این پیش نمی رود " افزایش بنزین می بایست در فروردین ماه همزمان با تغییرات حقوقی انجام می گرفت " که روند افزایش کالاها یک کاسه می شد " مطمئنا افزایش دوباره کالا در فروردین ماه شکل خواهد گرفت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار