هدف‌گذاری برای کاهش 10 میلیارد دلاری واردات
کد خبر: 977629
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046KD
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
کاهش 3 هزار میلیارد تومان ارزبری با داخلی‌سازی قطعات
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور صنایع با اشاره به آغاز نهضت ساخت داخل و برگزاری میزهای تخصصی در زمینه صنایع تاثیرگذار در اقتصاد کشور گفت: تا پایان سال ۱۴۰۴ باید ۱۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی در داخل تولید شود.

مهدی صادقی‌نیارکی در مراسم اختتامیه هفتمین نمایشگاه نوآوری، فناوری ربع رشیدی در تبریز با بیان اینکه دکترین اقتصادی جمهوری اسلامی در اقتصاد مقاومتی خلاصه می‌شود، اظهار کرد: این امر نیازمند دو بال درون‌زایی اقتصاد و باور به فکر ایرانی، خوداتکایی و بال دیگر آن برونگرایی اقتصاد است.

وی افزود: امروز یک فرصت طلایی یعنی تکیه بر دانسته‌ها و مقدورات ملی و برون‌گرایی برای ما به وجود آمده است که باید این مسئله را یک فرصت خوب بدانیم.

نیارکی با بیان اینکه ما در وزارت صمت هفت برنامه محوری رونمایی کرده‌ایم که اولین آن رونق تولید، توسعه و تعمیق ساخت داخل است، گفت: در ذیل این برنامه پروژه نهضت ساخت داخل طراحی می‌شود و با توجه به برابری نرخ ارز قابلیت صادرات و رقابت در بازار جهانی وجود دارد.

 صادقی‌نیارکی از طراحی اهداف کیفی توسعه ساخت داخل تا ۱۴۰۰ خبر داد و اذعان داشت: این اهداف مبتنی بر اسناد بالادستی است و برای این کار چهار استراتژی، تکمیل طرفیت‌های خالی، بازسازی و نوسازی، تکمیل طرح‌های نیمه تمام، فراخوان سرمایه‌گذاران و صاحبان سرمایه طراحی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه تا پایان سال در راستای نهضت ساخت داخل به بیش از ۴۰۰ میلیون دلار ساخت داخل دست می‌یابیم، افزود: ما در صنعت خودرو برای تولید موتورهای کم مصرف نیازمند سرمایه‌‌گذاری جدید هستیم پس رویکرد اصلی ما به هم‌رسانی بین توانمندی‌ها و نیازمندی‌هاست‌.

معاون وزیر صمت در امور صنایع با اشاره به برگزاری میزهای تخصصی در این وزارت خانه ابراز کرد: در فاصله کمتر از چهار ماه از میز اول از ۳۵ پروژه ۲۱ قطعه به تولید انبوه رسید.

صادقی‌نیارکی ادامه داد: در میز دوم که در مهرماه امسال برگزار شد ۴۲ قطعه با ۳۶ سازنده به ارزش قراردادی یک‌هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و کاهش ارزبری ۹۱ میلیون یورویی برگزار شد که در کمتر از یک ماه از مجموع  ۴۲ پروژه، هفت پروژه به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: در میز سوم ۲۲ قطعه با ۲۱ سازنده با ارزشی بالغ بر یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در حوزه موتور سیکلت و خودرو منعقد شد که کاهش ارزبری ۹۹ میلیون یورویی دستاورد این میز خواهد بود.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه رونق تولید و حمایت از تولید در فرمایشات رهبر معظم انقلاب بارها تاکید شده است، ادامه داد: توان و تعمیق ساخت داخل و نگاه به درون و تکیه بر دانسته‌ها و مقدورات ملی و برون‌گرایی فرصتی طلایی است که اکثر کالاها با محاسبه دقیق قابلیت صادرات و توسعه را دارند و ما می‌توانیم از این فرصت طلایی به نحو احسن استفاده کنیم.

صادقی‌نیارکی خاطرنشان ساخت: مجموع سه میز ۲۷۵ میلیون یورو بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان کاهش ارزبری خواهد داشت.

برچسب ها: معاون ، تبریز ، صنعت
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار