آقای لیلاز! بله، انتخابات تمام شده است!
کد خبر: 974738
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Za
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۷
سعید لیلاز، اقتصاددان اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه آرمان ملی که با محتوای بررسی کارنامه اقتصادی رئیس‌جمهور روحانی نوشته، آورده: «قبول دارم که آقای روحانی می‌توانست حتی در حوزه‌هایی به صورت تاکتیکی هم خودش خیلی بهتر عمل کند. مثلاً اصلاح قیمت حامل‌های انرژی را مجبور نبودند که متوقف کنند. ما همین الان و در بحران فعلی کشور هم می‌توانیم بالای صدهزار میلیارد تومان بودجه عمرانی داشته باشیم.»

او در ادامه افزود: «وقتی بخش خصوصی به هر دلیلی وارد اقتصاد نمی‌شود و شما در کوتاه‌مدت می‌خواهید اقتصاد را از سقوط نجات دهید، آقای دکتر نوبخت و دکتر روحانی می‌توانند هزینه‌های عمرانی کشور را از حدود ۴۰ هزار میلیاردی که الان هست به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برسانند، اما این یک وفاق و انسجام در درون حاکمیت را می‌طلبد. در شدیدترین دوران فشار‌های اقتصادی که جدی‌ترین اصلاحات باید انجام بگیرد، این تذبذبی که می‌بینید ناشی از بی‌عملی صرف دولت نیست، این بی‌عملی یک زمینه عینی و اجتماعی و طبقاتی دارد و به مشروعیت تصمیم‌گیران برمی‌گردد که آیا این امکان وجود دارد که دست به اصلاحات بنیادین بزنند یا نه؟»

سخنان لیلاز از دو جهت قابل تأمل است؛ اول آنکه، چون دولت نتوانسته جذب سرمایه کند و یا سرمایه‌های داشته را هدر داده و حال دستش خالی مانده، دست در جیب مردم کند و با گران کردن حامل‌های انرژی کسری مالی خود را جبران کند. دوم آنکه او می‌گوید آیا امکان اصلاحات بنیادین وجود دارد و از مشروعیت تصمیم گیران می‌گیرد، در حالی که پیش از این شهریور ۹۷ گفته بود که «اختیاراتی که آقای خامنه‌ای به روحانی و سران سه قوه داده، اگر به چوب داده بود، تا الان یک کاری کرده بودند.... مسئولیت این را من متوجه آقای روحانی می‌دانم، چون ما از هشت یا ۹ ماه قبل مکرر به آقای روحانی هشدار دادیم که دلار را بحران خواهد گرفت.» یا آذر ۹۷ گفته بود: «رذیلانه‌ترین دروغ این است که بگوییم تورم ۴۰ درصدی امروز حاصل تحریم است، نرخ تورم در شش ماه گذشته بیش از مجموع نرخ تورم در سال‌های گذشته دولت روحانی بوده و بی‌عملی دولت روحانی در این مورد عجیب است.» او همچنین گفته است: «بعد از تحریم‌ها، مجموعه عملکرد نظام اقتصادی کشور به‌گونه‌ای ناشیانه عمل کرد. انگار ما یک مشت بچه دبیرستانی را از پشت میز بیرون کشیده و خواستیم مسئولیت داشته باشند، انگار نه انگار که ما مجرب‌ترین ملت جهان در برخورد با تحریم‌ها هستیم.» مقایسه کنید با موضعش در فروردین ۹۶ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری که در حمایت از روحانی گفته بود: «دولت روحانی توانست اقتصاد ایران را از پرتگاه سقوط نجات دهد.» بله، دیگر انتخابات خیلی وقت است تمام شده است. بنزین را هم گران کنید!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار