عبور از «پل فرار» برای تماشای رقص گندم‌زار
کد خبر: 973145
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00459t
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۸
زمان‌های پنهان در پس اتفاق‌ها و انتخاب‌ها
ذهنتان را کمی گرد‌گیری کنید. افکار کهنه و کینه‌های قدیمی را کنار بگذارید و جلایی به روح و روانتان دهید. خصوصیات و ویژگی‌های بد خود را شناسایی و اقدام به تغییرشان کنید. گاهی زمانی فرا می‌رسد که احتیاج داریم دریچه‌ای در اتاقک ذهنمان باز شود
بهنام صدقی
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: عمده متفکران، فیزیکدانان، ریاضیدانان، شاعران، فلاسفه و نجوم‌شناسان به تعریف واحدی از زمان رسیده‌اند، اما بر سر مواردی هم اختلاف نظر دارند. بدین معنا که در توضیح و تفسیر زمان نوعی ابهام وجود دارد. مواردی مثل ابعاد زمان، چند وجهی بودن و حرکت آن از گذشته به آینده و...، اما موضوعی که برای ما قابل فهم‌تر است، دیروز و امروز و فردا یا روز و شب است.

در گذشته خیل عظیمی از مردم تصور می‌کردند عاملی که باعث پیدایش روز و شب می‌شود، حرکت خورشید در آسمان است، اما امروزه علم ثابت کرده که عامل این امر، چرخش زمین به دور خودش است. چرخشی که شب و روز را خلق کرده و باعث فراهم آوردن شرایط مناسب برای انسان‌ها، حیوانات، رشد گیاهان، پیدایش سرما، گرما، تشکیل برف و باران و همان هوای دوست داشتنی آفتابی شده است. اما زمان‌های دیگری نیز وجود دارند که شاید از آن‌ها غافل باشیم و اکنون وقت آن است که یادآوری شوند.

زمان بازگشت
ساعت خود را به عقب بکشید و تقویم را رو به گذشته ورق بزنید. گاهی اوقات چنان درگیر کار، مشکلات زندگی، روزمرگی و... می‌شویم که فراموش می‌کنیم روحمان به لحظه‌های خوش نیز نیازمند است. باید کمی به عقب برگردیم تا با یادآوری اوقات خوش آن‌ها را تکرار کنیم. هر زمان که احساس ناتوانی به شما دست داد، به گذشته برگردید و فراموش نکنید چه کسی بودید و از زندگی چه می‌خواستید. از اتفاقات گذشته درس بگیرید و هرگز تجربه‌ای را دوباره تجربه نکنید. هر از چند گاهی کتابی قدیمی را باز کنید و از داستان‌ها و مطالب گرانبهای آن بهره‌مند شوید.

زمان تکرار
خاطراتتان را جلوی آینه ذهنتان بگذارید تا دو برابر شوند. یادآوری و تجدید خاطر باعث می‌شود یادتان نرود چه عزیزان و نعمت‌هایی در زندگی دارید و اینکه باید شکرگزار این نعمت‌های الهی بود. زمانی را صرف تکرار دورهمی‌ها، گردش و تفریح کنید. سعی کنید حداقل ماهی یک بار رفتن به پارک، سینما، مراکز تفریحی و... را تکرار کنید. لحظه‌ها و احساسات خوش در کنار خانواده هر چه زیاد باشند باز کم هستند.

زمان تغییر
ذهنتان را کمی گرد‌گیری کنید. افکار کهنه و کینه‌های قدیمی را کنار بگذارید و جلایی به روح و روانتان دهید. خصوصیات و ویژگی‌های بد خود را شناسایی و اقدام به تغییرشان کنید. گاهی زمانی فرا می‌رسد که احتیاج داریم دریچه‌ای در اتاقک ذهنمان باز شود و کمی هوای تازه استشمام کنیم. شرایط زندگی انسان‌ها به طور مداوم به واسطه مسائل روز جامعه، اقتصاد، محیط، شرایط خانوادگی و... در حال تغییر است.
ممکن است مجبور شویم با توجه به شرایط، اهدافمان را عوض کنیم و از این تغییر احساس ناراحتی به ما دست دهد. باید همیشه سعی کنیم نیمه پر لیوان را ببینیم و در هر اتفاق، روی قسمت‌های خوب آن متمرکز شویم. گاهی باید حتی اهداف را تغییر داد و بار دیگر خود را شناخت. یک نسیم هم کافی است برای زدودن غبار از ذهن.

زمان فرار
هر چه افکار آزاردهنده در ذهن دارید، زمین بگذارید. پاک کن خود را بردارید و صفحات سیاه ذهنتان را سفید کنید. قطعاً همه ما در کنار لحظه‌های خوش، لحظات تلخی را نیز تجربه کرده‌ایم. گاهی از افرادی خاطرات بدی به یاد داریم. همچنین بار‌ها شده که در شرایط مختلف، افکار شومی به سراغمان آمده است و فکر کلک یا دروغ گفتن می‌افتیم. در چنین مواقعی با عبور از «پل فرار» آن منطقه ذهنی را ترک کنیم تا به رودخانه آرامش و صداقت برسیم.

زمان غرق شدن
بهتر است کمی هم در دریای رؤیا‌های خود غرق شویم! البته فراموش نکنیم که باید حواسمان باشد کپسول حقیقت را هم همراه خود ببریم تا مبادا غافل از برگشت شویم. گاهی رؤیاپردازی کنیم و خود را در دشت‌ها و باغ‌های بیکران، در حال چیدن گل‌های رنگارنگ ببینیم. چنان غرق در زیبایی آن تصویر شویم که وقتی چشمانمان را باز کردیم، بتوانیم عطر گل‌ها و علفزار را در اتاقمان استشمام کنیم یا زمانی که به طبیعت می‌رویم، در فضای باز زیر آسمان آبی دراز کشیده و به صدای آواز پرندگان گوش یا نوازش دستان باد بر زلف پریشان موج‌های دریا را احساس کنیم. به رقص گندم‌زار خیره شویم و موسیقی رقصشان را گوش کنیم. این امر باعث می‌شود روح خسته خود را به آرامش برسانیم و شاکر خالق خود به دلیل خلقت این همه زیبایی باشیم.

زمان پنهان
زمان پنهان سرانجام به سراغتان می‌آید. آینده زمانی است که در پس اتفاقات و انتخاب‌ها پنهان شده است. نیازی نیست شما آن را پیدا کنید. چون به وقتش خودش نمایان می‌شود. ما باید با درس گرفتن از گذشته و گرفتن تصمیم‌های اساسی در زمان حال، آینده‌مان را بسازیم تا هراسی از فرا رسیدن آن نداشته باشیم.
به عنوان مثال یک فرد معتاد به دلیل انتخاب‌های اشتباه هر روز را با ترس از آینده سپری می‌کند. آینده‌ای که پنهان است و به خیال او موجودی ترسناک با ظاهری نامشخص. فردی که زندگی سالمی دارد و روز‌های سخت را با موفقیت گذرانده و با هوشیاری و مهارت تصمیمات عاقلانه گرفته است، زمان پنهان خود را همچون دشتی وسیع و آفتابی درخشان می‌داند.

زمان بازیابی
خاطرتان است آخرین باری که کتاب حافظ را باز کردید، چه زمانی بود؟ آخرین باری که در جمع خانوادگی یا دوستان بودید، در زمانی دور است یا نزدیک؟ آخرین باری که تصمیم به تغییر در نگرش و دیدتان گرفتید، کی بود؟ آیا روحتان هم مانند جسمتان از سلامتی کامل برخوردار است یا اینکه کمی به نوازش و آرامش نیاز دارد؟ فکر نمی‌کنید زمان آن فرا رسیده که خود را بهتر بشناسیم و آینده‌ای ایده‌آل برای خود بسازیم؟ انگار چندی است که با خود خلوت نکرده‌ایم تا نعمت‌های الهی را یادآور باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار