برخورداری 13 هزار خانوار روستایی اردبیل از حمایت کمیته امداد
کد خبر: 972742
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00453O
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
مدیرکل کمیته امداد استان‌:
مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل گفت: رسیدگی به خانواده های مناطق محروم و کم‌برخوردار در اولویت قرار دارد که حدود ۱۳ هزار خانوار روستایی و عشایری نیز تحت حمایت کمیته امدادهستند.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، حسین دشتی درگرامیداشت روز روستا و عشایر اظهار کرد: این تعدا خانوار در قالب ۲۱ هزار و ۶۰۰ نفر تحت حمایت این نهاد قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳۲ درصد از خانوار تحت حمایت روستایی و عشایری هستند، خاطرنشان کرد: با توجه به اقدامات گسترده کمیته امداد در مناطق محروم و حاشیه‌نشین، رسیدگی به امور مددجویان روستایی و عشایری را در راس برنامه‌های خود قرار داده‌ایم تا علاوه بر رفع مشکلات آنها، به توسعه منطقه نیز کمک کنیم.

دشتی با بیان اینکه خانوار روستایی و عشایری تحت حمایت از تمامی خدمات حمایتی کمیته امداد استان اردبیل بهره‌مند هستند، تا بخش مهمی از مشکلات آنها برطرف شود، افزود: پرداخت مستمری، رفع مشکلات درمانی، دارویی و بهداشتی، جهیزیه، کمک‌هزینه تحصیلی، آموزش‌های فنی و تخصصی، تسهیلات اشتغال‌زایی و تأمین مسکن مناسب از جمله خدمات حمایتی کمیته امداد به مددجویان روستایی و عشایری تحت حمایت است.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل به ایجاد اشتغال پایدار برای مددجویان روستایی و عشایری رویکرد مهم این نهاد برای توانمندسازی آنها و ایجاد رونق تولید در منطقه محل سکونت‌شان اشاره و تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های استان اردبیل، بیشترین اشتغال ایجاد شده برای مددجویان روستایی و عشایری در زمینه دامپروری بوده است.

وی با بیان اینکه تلاش داریم با بهره‌گیری از صنایع تبدیلی بتوانیم لبنیات حاصل از دسترنج مددجویان روستایی و عشایری را به بهترین نحو در بازار عرضه کنیم، گفت: به دلیل هزینه‌های سنگین دستگاه‌های تبدیلی، این امر یاری دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد تا با همکاری‌های گسترده‌تر علاوه بر خودکفایی مددجویان، بتوانیم شاهد رونق اقتصادی در منطقه باشیم.

دشتی با اعلام اینکه ۹۰۰ طرح اشتغال‌زایی جدید در شش ماهه نخست سال‌جاری توسط مددجویان روستایی و عشایری تحت حمایت به مرحله اجرا در آمده است، بیان کرد: بیش از ۳۱ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال و خودکفایی در اختیار مددجویان روستایی و عشایری قرار گرفت تا بتوانند اشتغال مورد نظر خود را ایجاد کنند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل از ارائه خدمات به خانوار تحت حمایت روستایی و عشایری با هدف پیشگیری از مهاجرت آنها به شهرها خبر داد و گفت: کمیته امداد استان اردبیل با ارائه خدمات مختلف به مددجویان روستایی و عشایری ضمن توسعه این مناطق، تلاش دارد زمینه‌های مهاجرت معکوس روستاییان از شهرها به محل سکونت خود را نیز فراهم کند.

وی ایجاد اشتغال مناسب و پایدار با توجه به بافت روستایی و جغرافیایی روستاها را یکی از مهم‌ترین راهکارهای کمیته امداد استان اردبیل در توسعه این مناطق دانست و اظهار کرد: از جمله عوامل مهاجرت روستاییان، بیکاری و نبود امکانات مناسب است که در این زمینه با اجرای طرح استعدادسنجی مددجویان و فرزندان خانوار تحت حمایت در هر روستا، تلاش داریم با اجرای طرح‌های دامپروری، کشاورزی، صنایع دستی و زنبورداری به رونق اقتصادی این مناطق کمک کنیم.

دشتی ساخت ۶۵ واحد مسکونی برای مددجویان روستایی در شش ماهه نخست سال‌جاری را از دیگر اقدامات مهم کمیته امداد استان اردبیل اعلام و خاطرنشان کرد: 90 مورد تعمیر و ساخت حمام و سرویس بهداشتی نیز از خدمات عمرانی این نهاد به مددجویان روستایی است.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل همچنین بهره‌مندی مددجویان روستایی و عشایری استان اردبیل از بیمه‌ اجتماعی روستا را یادآور شد و گفت: خدمات بیمه‌ای مهمترین فعالیت‌های کمیته امداد برای یاری رساندن به این قشر بی‌بضاعت جامعه است، به طوری که یک هزار و 300 مددجوی حائز شرایط از بیمه اجتماعی روستا بهره‌مند هستند که سالانه بیش از ۲۷۰ هزار تومان برای هر نفر توسط کمیته امداد پرداخت می‌شود.

دشتی با اشاره به اینکه امیدواریم با گسترش همکاری‌ها شاهد توسعه و پیشرفت در روستاها و مناطق محروم استان اردبیل باشیم، بیان کرد: کمیته امداد می‌کوشد تا شرایط توانمندسازی را برای خانوار تحت حمایت که دارای استعداد هستند فراهم کند و همیاری‌های هر چه بیشتر در این زمینه به رونق اقتصادی و پیشرفت همه‌جانبه روستا و مناطق محروم و مرزنشین استان اردبیل خواهد انجامید.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار