ایجاد کاربری گردشگری در خانه تاریخی نیکدل
کد خبر: 971686
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044mM
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
شهردار منطقه 8 در بازدید از خانه تاریخی نیکدل خبر داد:
شهردار منطقه هشت تبریز از بهسازی خانه تاریخی نیکدل به منظور جذب گردشگر خبر داد.
دکتر علی مدبر طی بازدیدی سرزده از این خانه تاریخی ضمن مهم و ارزشمند خواندن این خانه تاریخی، اعلام داشت: طی سال‌های اخیر خانه تاریخی نیکدل بعد از تملک، در سه فاز زیربنایی و تحکیم بنا، تزئینات داخلی ومحوطه سازی بیرونی بطور ماهرانه و زیبایی توسط شهرداری منطقه هشت مرمت گردیده و اکنون شاهد تبدیل این خانه تاریخی به یکی از پتانسیل‌های گردشگری تبریز هستیم.
مدبر افزود: با توجه به پتانسیل‌های فراوان این خانه تاریخی ما بر آنیم تا طی ماه‌های آتی کاربری‌های گردشگری و فرهنگی برای این خانه تاریخی تعریف نموده و به اجرا در آوریم تا روح تازه‌ای در کالبد این اثر تاریخی دمیده شده و کاربری گردشگری به خود بگیرد.
مدبر افزود: در تمام شهر‌های گردشگر پذیر چنین خانه‌های تاریخی ارزشمند را به کاربری‌های گردشگری مثل هتل، چای خانه سنتی، نمایشگاه‌های هنری و موزه تبدیل مینمایند که ما نیز تمام تلاش خود را برای گردشگر پذیر نمودن این خانه تاریخی بکار خواهیم بست.
گفتنی است خانه نیکدل مربوط به دوره قاجار بوده و در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ۹۴۷۰ به ثبت ملی رسیده است.
این خانه شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی است که حیاط اندرونی در ضلع جنوبی و حیاط بیرونی در ضلع شمالی بنا قرار دارد. خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل تالار بزرگ مستطیل‌شکل در مرکز بنا و دو راهرو و دو اتاق جانبی (گوشواره) در ضلع شرقی تالار است و ایوانی ستون‌دار در ضلع جنوبی بر ارسی‌های زیبای خانه سایه انداخته است.
از حیاط بیرونی توسط دو رشته راه پله ۱۳ تایی وارد راهرو‌های جانبی و بنا می‌توان شد. ضلع شرقی حیاط اندرونی شامل یک طنبی کوچک و چهار اتاق می‌باشد.
ارتباط حیاط اندرونی و بیرونی از زیر راهروری غربی ساختمان اصلی است.
دسترسی به حیاط بیرونی از یک هشتی ورودی در ضلع شمالی بنا می‌باشد. این حیاط بزرگ‌تر و شامل دو حوض سنگی است.
زیرزمین شامل حوضخانه و دو راهرو در طرفین، فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در طرفین این راهرو و یک اتاق در ضلع شرقی بنا است و هم چنین بنا شامل اتاق‌های گوشواره در بالای راهرو‌های جانبی طبقه همکف می‌باشد و این مکان به دلیل استفاده از ارتفاع رفیع طنبی صورت گرفته است.
تزئینات به کار رفته در این ساختمان نیز شامل سقف و حوضخانه دارای کادر بندی بسیار زیبا و گچبری‌های آیینه کاری شده می‌باشد و این خانه جزء معدود خانه‌هایی است که در تزئینات آن از آیینه کاری استفاده شده است.
سرستون‌های زیبای گچی، ارسی‌های نمای جنوبی بنا و آجر کاری نما و هره‌های دیوار را شامل می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار