مزیت حقوق ایران به امریکا در کپی‌رایت
کد خبر: 971552
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044kC
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۲
نشریه پژوهش حقوق خصوصی یک نشریه با داوری بسته، دوسو ناشناس و با دسترسی آزاد است که از سوی دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان دانشگاه پیشرو در علوم انسانی و اجتماعی در ایران منتشر می‌شود.
سرويس حقوق جوان آنلاين:‌ نشریه پژوهش حقوق خصوصی یک نشریه با داوری بسته، دوسو ناشناس و با دسترسی آزاد است که از سوی دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان دانشگاه پیشرو در علوم انسانی و اجتماعی در ایران منتشر می‌شود.
این نشریه به منظور فراهم نمودن محیط فکری برای پژوهشگران ملی و بین‌المللی با تمرکز بر مباحث حقوق خصوصی پایه‌گذاری شده است. این نشریه در پاسخ به پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه حقوق خصوصی انتشار یافته است و هدف آن انتشار مقالات با کیفیت که یافته‌های مرتبط با موضوعات مهم حقوق عمومی را گزارش می‌دهند، می‌باشد.
به منظور دسترسی آسان و جهانی به آخرین یافته‌های پژوهشی، این نشریه به عنوان یک نشریه دسترسی- آزاد پایه‌گذاری شده است و تمام مراحل اشاره شده برای چاپ مقاله از سوی انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی پشتیبانی مالی می‌شود.

نشریه پژوهش حقوق خصوصی در دو نسخه چاپی و آنلاین منتشر می‌شود. در تازه‌ترین شماره این نشریه مقاله جالبی منتشر شده که به یک مزیت حقوقی در قوانین ایران نسبت به امریکا پرداخته است.
عنوان مقاله «مسئولیت نیابتی والدین، ناشی از نقض کپی‌رایت توسط کودکان» است که دکتر حامد نجفی نویسنده آن است.

خلاصه این مقاله این است: «یکی از اقسام مسئولیت‌های ناشی از فعل غیرمسئولیت نیابتی است. در حقوق امریکا برخلاف نظام حقوقی ایران، قاعده‌ای عمومی وجود دارد که بر اساس آن هر‌گاه اشخاص تحت کنترل مرتکب نقض کپی‌رایت گردند و به‌واسطه آن منفعت مالی نصیب شخص دارای حق کنترل شود، شخص اخیر واجد مسئولیت نیابتی خواهد بود. بدون تردید، کودکان از جمله مصادیق بارز اشخاص تحت کنترل محسوب می‌شوند که این امر معمولاً از سوی والدین آن‌ها صورت می‌گیرد. در عصر کنونی، این امکان وجود دارد که بسیاری از نقض‌ها توسط کودکان و به‌ویژه در محیط اینترنت واقع شود، بنابراین والدین عموماً در معرض مسئولیت نیابتی ناشی از نقض کپی‌رایت توسط فرزندان خود خواهند بود. در حقوق امریکا، شروط مسئولیت نیابتی والدین تفاوتی با سایر موارد ندارد، این در حالی است که به نظر می‌رسد ماهیت رابطه بین والدین و فرزندان و مبانی طرح مسئولیت والدین در قبال تقصیر فرزندان، وجود تفاوت‌هایی را در این زمینه اقتضا می‌کند. مسئولیت والدین نسبت به تقصیر کودکان در حقوق ایران برخلاف حقوق امریکا، مبتنی بر تقصیر و مراقبت است نه کنترل و تبعیت و این مسئله مزیت حقوق ایران محسوب می‌شود.»
مهلت ارفاقی افشا در حقوق اختراعات، نقش تعهد پرداخت بانکی در کاهش تقلب و خطا در پرداخت با تأکید ویژه بر پرونده‌های حقوقی و رابطه سببیت در خسارات زیست محیطی از دیگر مقالات چاپ شده در این نشریه است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار