صدای کرکس باشیم!
کد خبر: 971221
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044er
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۱
مرثیه‌ای برای کوه‌های سر به فلک کشیده کرکس
کشاورز‌ها آب برای کشت و کارشان ندارند و آمار مهاجرت از شهر و روستا هر روز رو به افزایش است. اینجا صدای مردم به گوش کسی نمی‌رسد. نامه‌هایشان اغلب راه به جایی نمی‌برد
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: اینجا کوه‌های سر به فلک کشیده کرکس است. کوهی به وسعت تمدن و فرهنگ غنی شهر نطنز. جایی که این روز‌ها حال تبداری دارد و طلب یاری می‌کند از حامیان محیط‌زیست. از کسانی که دغدغه شهر دارند و محیط‌ زیست. دلشان می‌تپد برای هر وجب از خاکشان که هر روز بار کامیون‌ها و تریلی‌ها می‌شود و با عظمت تکه سنگ‌های قیمتی، از شهر به بیرون فرستاده می‌شود. صدای تریلی‌هایی که جنازه کوه‌ها را می‌برند برای گوش‌های مردم این شهر آشناست. اگر همه جا شب‌ها پلیس‌ها بیدارند و موجب آرامش می‌شوند، اینجا راننده‌های تریلی تا سحر بیدارند و تکه‌های کرکس را برای کسب لقمه نانی از شهر بیرون می‌برند. از شهری که قرار است پایلوت باغشهر‌های ایران باشد. شهری که به خنکی هوا و باغ‌های سرسبزش معروف است. شهری که اگر کسی ندیده باشد حتماً گذرش توی جدول به تحفه‌اش افتاده و می‌داند که گلابی‌ست. اینجا نطنز است؛ باغشهر تاریخی با مردمانی سختکوش! روستا‌هایی زیبا و آب‌هایی روان.

اما چند سالی ست که طمع معدنکاران به جان کوه‌هایش افتاده و دست از جانش برنمی‌دارد. معدن‌هایی که با برداشت‌های بی‌رویه اکوسیستم منطقه را نابود کرده و رشد گیاهان دارویی و جانوران حیات وحش را به خطر انداخته است. شهری که قرار بود منطقه نمونه چشم‌انداز ایران در سال ۱۴۰۴ باشد و پایه این نمونه بودن بر مبنای کشاورزی و باغداری بوده است، اکنون به دست معدنکاران تبدیل به یک کابوس برای بومی‌ها شده است. حالا سهم مردم از این تیغ‌های برنده که خون چشمه و قنات‌های شهر را می‌مکند، آلودگی‌های محیطی، افزایش سرطان و زشت شدن سیمای شهریست. اینجا معدنکاران به قانون هم وفادار نیستند و در حالی که فاصله معدنشان تا روستا نباید کمتر از ۸۰۰ متر باشد در بهترین حالت ممکن فاصله‌شان به زحمت به ۳۰۰ متر و حتی کمتر می‌رسد و در حالی که کرکس آب سفره‌های زیرزمینی ۱۴ روستا را تأمین می‌کند، اکنون فاصله بعضی از این معادن تا نخستین چاه قنات به ۱۰۰ متر هم نمی‌رسد.

کشاورز‌ها آب برای کشت و کارشان ندارند و آمار مهاجرت از شهر و روستا هر روز رو به افزایش است. اینجا صدای مردم به گوش کسی نمی‌رسد. نامه‌هایشان اغلب راه به جایی نمی‌برد و ظاهراً قدرت پول از قانون بیشتر و کارسازتر است. شما هم دعوتید به این تشییع دردناک و بی‌صدای کرکس. به شنیدن صدای غرش‌هایی که چونان زلزله آتش می‌اندازد به جان روستایی‌های اطراف. دعوتید به تماشای روستا‌های بکر و سراسر سبز که معدن‌ها قرار است تتمه حیاتشان را هم بگیرند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار