در جست‌وجوی حیثیت از دست رفته
کد خبر: 970134
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044NK
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۰
قضات دیوان عالی کشور رأی به نقض حکم قصاص نجفی دادند
قضات شعبه‌۴۱ دیوان عالی کشور اعتراض نجفی به حکم قصاص را پذیرفتند و رأی صادر شده را نقض کردند، بنابراین شهردار اسبق تهران در حالی به پای میز محاکمه باز می‌گردد که اولیای دم از او اعلام گذشت کرده‌اند.
سرویس حوادث جوان آنلاین: به گزارش جوان، محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران از هفتم خردادماه امسال به اتهام قتل همسر دومش میترا استاد بازداشت و جنجالی‌ترین پرونده سال‌های اخیر به نامش ثبت شد. او پس از حادثه به ارتکاب قتل اعتراف کرد و توضیح داد که چگونه با شلیک پنج گلوله به زندگی مشترک با دومین همسر قانونی‌اش پایان داد. در حالی که تحقیقات اولیه در جریان بود، با ورود محمود علیزاده طباطبایی وکیل سرشناس متهمان سیاسی، پرونده هم از مسیر اصلی‌اش خارج شد و به تدریج رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت. شائبه‌های پیرامونی پرونده با اظهار نظر‌های علیزاده در حال شکل‌گیری بود که ورود حمیدرضا گودرزی وکیل سرشناس پرونده‌های جنایی به پرونده سبب شد تا متن بر حاشیه‌های شکل گرفته غلبه کند و علیزاده طباطبایی به درخواست نجفی از سمت خود کنار رود. نجفی سرانجام با صدور کیفرخواست به اتهام مباشرت در قتل عمد، صدمه غیرمنتهی به فوت و حمل سلاح غیرمجاز گناهکار شناخته و پرونده به شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و در نوبت رسیدگی قرار گرفت.

دلایل اعتراض
محاکمه نجفی به دلیل اهمیت ماجرا در سه جلسه برگزار شد و اولیای‌دم برای او درخواست صدور مجازات قصاص کردند. نجفی در جریان محاکمه اتهام قتل عمد را انکار کرده و گفته است که قبول دارد که مرتکب قتل شده، اما این حادثه ناخواسته رقم خورده و قتل شبه عمد بوده است. او و وکیلش در دفاعیات و لایحه دفاعی خود از قاضی در خواست کرده اند هیئتی از کارشناسان اسلحه شناسایی درباره نحوه ورود گلوله به بدن میترا اظهار نظر کنند. نجفی گفته است: خواهشمندم همان طور که کارشناس اسلحه درخواست تشکیل هیئت بررسی اسلحه را داده‌است، این موضوع مورد توجه قرار گیرد، زیرا دو نظریه وجود دارد، یکی اینکه تیر به دست مقتول برخورد کرده و وارد سینه شده و پس از برخورد به قفسه سینه، در پهلو مانده است و نظریه دوم اینکه تیر به دیوار برخورد کرده و به قفسه سینه میترا اصابت کرده‌است که برای اثبات اینکه کدامیک از این دو فرضیه صحیح است نیاز به کار کارشناسی است. اگر تیر از بالا به کف دست مقتول شلیک و به قفسه سینه خورده بود، محل پرتاب مقتول در حمام متفاوت بود بنابراین من قصد قبلی برای قتل نداشتم و همه شواهد نیز همین مطلب را تأکید می‌کند.

ایرادات نجفی و وکیل وی به پرونده از سوی قاضی رسیدگی کننده پذیرفته نشد و قاضی کشکولی در پاسخ به این ابهام اعلام کرد که آنچه جنابعالی مطرح کردید بیشتر ایراد شکلی است.

دفاع بیشتر
با این حال وکیل نجفی در توضیح بیشتر اعلام کرد که دادسرا در تحلیل واقعه مستحضر بوده که موضوع شلیک به میترا استاد از سه‌جنبه می‌توانسته انجام شود، یکی اصابت گلوله به قفسه سینه دیگری اثابت گلوله به دست و دیگری هم اثابت گلوله به جسم سخت و کمانه کردن. دادسرا این‌ها را لحاظ نکرده است که لازم بود این‌ها را تحلیل و سپس کیفرخواست صادر می‌کرد. گودرزی گفت: نجفی هیچ‌گاه در اعترافات خود نگفته است که اسلحه را «گرفتم و مستقیم به سمت میترا شلیک کردم»، دادسرا باید روشن کند که شلیک گلوله به سمت مقتول غیرمستقیم بوده تا مجهولات رفع شود. اگر شلیک گلوله مستقیم باشد نشان می‌دهد که قتل عمدی است و اگر شلیک غیر‌مستقیم باشد نشان می‌دهد که متهم نمی‌دانسته است که گلوله به کجا اصابت می‌کند. گودرزی گفت: اگر شلیک مستقیم باشد نشان دهند قتل عمد است. ما می‌گوییم که نجفی در زمان شلیک کنترلی روی خود نداشته است. وی اعتراض خود را به دادگاه وارد دانست و گفت: نباید در چنین پرونده‌های مهمی فقط یک کارشناس از ابتدا تا انتها اظهارنظر کند. اشتباهات فیزیک جنایی از اول مطرح بوده ما نیز به تشخیص هویت اعتراض داشتیم، زحمت می‌کشند، اما عملکردشان جوابگوی اهمیت پرونده نیست و نواقص ما را نیز همین سازمان جواب می‌دهد. نجفی به‌صورت مستقیم به مرحومه شلیک نکرده و تمام دلایل در پرونده و شواهد نشان می‌دهد که قتل غیرعمدی است.
هر چند پس از پایان جلسه هیئت رسیدگی کننده رأی به قصاص نجفی داد، اما رأی صادر شده افکار عمومی را اقناع نکرد تا اینکه ۲۳‌مردادماه اولیای‌دم با حضور در دفتر شعبه رسیدگی کننده از نجفی اعلام گذشت کردند. او ششم شهریور با تلاش وکیل مدافع خود با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد، اما دو روز بعد خبر رسید که آزادی وی نقض و به سلولش در زندان اوین بازگردانده شده است.

در انتظار تشکیل جلسه دادگاه
در حال حاضر قضات دیوان عالی کشور ایراد‌های مطرح شده از سوی وکیل متهم را پذیرفته‌اند و قرار است که هیئت کارشناسی درباره نحوه شلیک اظهار نظر کنند، بنابراین تحقیقات مقدماتی این هیئت درباره نحوه شلیک انجام و پس از اعلام نظر نهایی هیئت مورد نظر، پرونده در نوبت رسیدگی شعبه نهم دادگاه کیفری قرار خواهد گرفت. پس از تشکیل جلسه، رسیدگی به موضوع مهم برای نجفی القا و اثبات شبه عمد بودن عمل مجرمانه‌اش است. او با جلب رضایت اولیای‌دم موفق شده از مجازات قصاص فاصله بگیرد و در صورت جلب نظر قضات رسیدگی کننده نسبت به عمد نبودن عمل مجرمانه‌اش هم امیدوار است بتواند بخشی از فشار‌های عمومی بر رفتار پر خطر خود را کاهش دهد و بخشی از حیثیت از دست رفته اش را بازسازی کند.

وکیل نجفی: پرونده به دادگاه بدوی ارسال شد
حمید گودرزی وکیل مدافع نجفی گفت: دیوان عالی کشور حکم پرونده را نقض کرد و برای رفع نقص تحقیقات و تکمیل آن به شعبه بدوی رسیدگی کننده به پرونده، شعبه‌۹ دادگاه کیفری یک استان تهران اعاده کرده است. وی افزود: دیوان عالی کشور تا حدودی اعتراضات و ایرادات ما را وارد دانسته و مجدداً پرونده را جهت رسیدگی به شعبه صادر کننده فرستاده است. گودرزی تصریح کرد: باید نقایص پرونده رفع و به کارشناس ارجاع شود و بعد از آن وقت رسیدگی تعیین می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار