5 سال ساخت‌وساز کور در سرخاب تبریز
کد خبر: 969571
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044EF
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰
مقبره‌الشعرا با «باید» و «متاسفانه» آباد نمی‌شود
ماجرای غم‌انگیز مقبره‌الشعرای تبریز دیگر نیازی به تعریف و بازگویی ندارد؛ واگذاری شتابزده و بدون کارشناسی و مطالعه، سرخاب را به خاک سیاه نشان داده و یکی از مهم‌ترین گورستان‌های تاریخی کشور را متلاشی کرده‌است.

پروژه مقبره‌الشعرا، پنج سال پیش بود که طی یک واگذاری هیجانی، از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به شهرداری تبریز منتقل شد. پنج سال از ساخت‌وساز کور و بی‌هدف در سرخاب مظلوم تبریز می‌گذرد، بی‌آنکه معلوم شود سر و ته این پروژه کجاست؟ متولی اصلی پروژه کیست؟ قصور و تقصیر پروژه از کجاست؟ و نقش شهرداری و میراث‌وفرهنگی و اداره‌کل فرهنگ‌وارشاد اسلامی دقیقاً چیست؟

  در تمام این مدت، نه تنها پروژه به جایی نرسیده بلکه یک سطر گزارش شفاف مالی و عمرانی نیز از سرگذشت اسفبار پروژه داده نشده‌است. حالا بعد از پنج سال، بالاخره یک مسئول پیدا شده که گزارش نصف و نیمه ای از وضعیت مالی پروژه ارائه دهد.

محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفته در سال‌های اخیر، شهرداری حدود 20میلیارد تومان برای این پروژه هزینه کرده و بر اساس برآوردهای سال جاری، مجموعه اقدامات عمرانی، تجهیز، آسیب‌زدایی و تکمیل یادمان مقبره الشعرا حدود ۱۰۰ میلیارد تومان نیاز است.

وی به حذف ردیف بودجه مقبره‌الشعرا اشاره کرده و از پیش‌بینی 9.8میلیارد تومان اعتبار برای احیای این ردیف برای امسال خبر داده‌است.

به گفته محمدپور، مقرر شده بخش بنای یادمان توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پیرامون یادمان مقبره نیز توسط شهرداری تکمیل می‌شود.

 

تکمیل مقبره‌الشعرا و اختلاف نظر 400 میلیارد تومانی

مدیرکل فرهنگ‌وارشاد اسلامی استان در حالی مجموعه اقدامات عمرانی مقبره‌الشعرا را نیازمند 100 میلیارد تومان ذکر کرده که جواد رحمتی، معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی، تکمیل و بهره‌برداری کامل این پروژه را نیازمند بیش از 500 میلیارد تومان اعتبار عنوان می کند.

رحمتی، محوطه‌سازی مقبره‌الشعرا اولویت اول پروژه خواند و افزود: برای اصلاح داخل بنا نیز اعتباراتی مورد نیاز است که انتظار داریم تخصیص به موقع از سوی دولت و پرداخت به موقع از سوی شهرداری، شاهد تسریع در اتمام آن باشیم.

نکته جالب گزارش معاون استاندار آنجا است که وی به اعتبارات پیش‌بینی‌شده برای شتاب‌بخشی به پروژه در سال جاری اشاره کرده و گفته در سال جاری 110 میلیارد ریال اعتبار از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و 90 میلیارد ریال نیز توسط شهرداری برای این پروژه در نظر گرفته شده که در صورت تخصیص و پرداخت کامل، عملیات عمرانی برای تکمیل پروژه سرعت بیشتری می‌گیرد.

امیدواری مهندس رحمتی به تخصیص این اعتبارات برای سال جاری، در حالی است که نیمی از سال می‌گذرد و فصل عمرانی تبریز نیز با توجه به اقلیم سرد آن، رو به پایان است.

این مسئول با اشاره به توسعه عجولانه و بدون توجه به کاوش‌های باستان‌شناسی در این مجموعه تاریخی، افزود: زیربنای در نظر گرفته شده برای توسعه مقبره‌الشعرا متناسب با میزان اعتبارات تخصیص یافته به این پروژه نبوده که این روند باعث طولانی شدن سامان‌دهی آن در طول زمان شده است.

اشاره رحمتی به «کاوش‌های باستانی» مربوط به جداره‌ها و بافت‌های تاریخی ارزشمندی است که در غیاب نظارت‌های فنی میراث فرهنگی، موقع گودبرداری‌های عمیق شهرداری از بین رفته‌است.

 

نادیده‌گرفته‌شدن مسائل فنی و تخصصی پروژه

استاندار آذربایجان‌شرقی وقتی وارد مدیریت استان شد که چهار سال از آغاز پروژه مقبره‌الشعرا گذشته بود.

محمدرضا پورمحمدی اتمام این پروژه را خواسته بحق مردم فرهنگ‌دوست استان و مطالبه جدی مدیریت ارشد استان خوانده‌است.

وی با انتقاد از نادیده‌گرفته‌شدن مسائل فنی و تخصصی پروژه اذعان کرده که عملیات عمرانی مقبره‌الشعرا مورد غفلت قرار گرفته است.

 

«27شهریور» و تریبون داغ مسئولان اجرایی

اظهار نظر مسئولان اجرایی در مورد وضعیت مقبره‌الشعرا به دنبال تاکیدات و انتقادات حجت‌الاسلام‌‌والمسلمین آل‌هاشم در مورد این پروژه عنوان می‌شود.

با نزدیک‌شدن به 27 شهریور روز ملی شعر و ادب، طبیعی است که توجه نماینده ولی‌فقیه در استان و عموم مردم فرهنگ‌‌دوست، بیش از پیش، معطوف ویرانه‌های مقبره‌الشعرا شود. به نظر می‌رسد همین موضوع، مسئولان امر را به فراست انداخته تا قبل از رسانه‌ها به خودانتقادی روی بیاورند و به نادیده‌گرفته‌شدن ابعاد فنی و کارشناسی پروژه اذعان کنند.

نیازی به توضیح ندارد که مقبره‌الشعرا بخشی از حیثیت فرهنگی و ادبی ایران‌زمین است. از این رو، از استاندار آذربایجان‌شرقی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، انتظار می‌رود نقشی بیش از «اظهار تاسف و باید و نباید» داشته‌باشند و همت و همدلی خود را برای تسریع در جذب اعتبارات مالی پروژه از پایتخت به کار ببندند.

برچسب ها: شهرداری ، تبریز ، عمرانی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار