هیچ کس به فکر بازار سیاه دارو نیست
کد خبر: 968383
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043v5
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
هر وقت چالش‌های دارویی جدی‌تر می‌شود و فهرست کمبود‌های داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها طویل‌تر، بازار سیاه دارو فربه‌تر شده تا حکایت خیابان ناصرخسرو و پیچیدن همه نسخه‌هایی که در هیچ داروخانه‌ای امکان پیدا کردنش نیست با سپری‌شدن چند دهه از شکل‌گیری این بازار سیاه دارویی همچنان پابرجا بماند.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: حالا هم مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، ضمن پذیرش وجود بازار سیاه دارو در کشور می‌گوید: «ما وظیفه نداریم بازار غیررسمی دارو را رصد کنیم.»

ناصرخسرو را دیگر همه مردم می‌شناسند، حتی آن‌هایی که مجبور نبودند برای پیچیدن نسخه‌هایشان تمام داروخانه‌های شهر را زیر پا بگذارند و دست آخر به این گوشه شهر راه کج کنند و حتی آن‌هایی که نمی‌دانند «حکیم ناصرخسرو» شاعر و نویسنده قرن ۵ هجری کیست! آن‌ها هم خوب می‌دانند برای تهیه دارو‌های نایاب می‌توانند روی این بازار سیاه دارویی حساب کنند و اتفاقاً هر وقت تنگنای بازار‌های رسمی دارویی جدی‌تر می‌شود، بازار سیاه دارو در ناصرخسرو و ناصرخسرو‌هایی که این روز‌ها در کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی فعالند، فربه‌تر می‌شود. اما اصلی‌ترین پرسشی که طی چند دهه فعالیت بازار سیاه دارویی و ناصر خسرو همچنان بی‌جواب باقیمانده این است، دارو‌های موجود در بازار ناصرخسرو از کجا به این بازار سیاه نشت کرده‌اند؟

سؤالی که با افشاگری‌های اخیر وزیر بهداشت درباره شبکه فساد گسترده در سازمان غذا و دارو پاسخ به آن چندان هم سخت نیست.

جعل مهر پزشکان برای خروج دارو از سامانه رسمی توزیع
شاید شما هم با منشی‌هایی مواجه شده باشید که هنگام گرفتن دفترچه با تردستی خاصی یکی دو برگه اضافی از دفترچه بیمه را می‌کنند یا هنگام مراجعه به داروخانه وقتی یکی دو قلم از نسخه مذکور را نمی‌خواهید، متصدی داروخانه آن را از فهرست داروهایتان حذف نمی‌کند. جالب‌تر از همه اینکه گاهی وقت‌ها حتی برگ‌های دفترچه بیمه خرید و فروش می‌شود. هدف نهایی همه این اقدامات یک چیز است، خروج دارو به قیمت دولتی از شبکه رسمی! با وجود این محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی درباره دارو‌های گران‌قیمت و کمیابی که در نسخه برخی پزشکان نوشته می‌شود، نظر دیگری دارد و می‌گوید: «تقریباً در هر روز سه الی چهار نامه را ارجاع می‌دهم که پزشکان به ما اطلاع‌رسانی کرده‌اند که از مهرشان سوء‌استفاده شده است و ما این موضوع را هم از نظر قضایی و هم در حوزه وزارتی پیگیری می‌کنیم.»

به گفته وی، ساخت یک مهر کار دشواری نیست و کسانی که بخواهند سوء‌استفاده کنند، قطعاً از مهر پزشکان هم سوء‌استفاده می‌کنند. جهانگیری نسخه‌کردن برخی دارو‌های گران‌قیمت و وارداتی را از مصادیق سوء‌استفاده از مهر پزشکان می‌داند و تأکید می‌کند: «جهت جلوگیری از این موضوع، تا پایان امسال همه پزشکان به امضای الکترونیک دسترسی خواهند داشت.»

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی درباره اقدامات انجام شده جهت جلوگیری از جعل مهر پزشکان می‌افزاید: «ما برای جلوگیری از جعل مهر پزشکان اقدام به ایجاد امضای الکترونیک برای همه پزشکان کرده‌ایم که این موضوع در حال انجام است و تا پایان سال تمام پزشکان به امضای الکترونیک دسترسی خواهند داشت و می‌توانند نسخه الکترونیک تجویز و امضا کنند.»

نسخه‌نویسی، نسخه‌پیچی و امضای الکترونیک راهکار جمع شدن بازار سیاه
غلامحسین مهرعلیان، مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو در عین حالی که بازار سیاه و ناصر خسرو را می‌پذیرد، معتقد است: بازار ناصر خسرو، آنقدر کوچک است که نمی‌توان این مکان را عامل بروز بازار سیاه دارو در کشور دانست.

وی رصد بازار دوم دارویی که همان بازار سیاه دارو است را وظیفه وزارت بهداشت نمی‌داند و می‌افزاید: «شرکت‌های رسمی واردکننده دارو نمی‌توانند در بازار ناصر خسرو ورود کنند و حداقل تاکنون، گزارشی از مراجع امنیتی و نظارتی در این ارتباط نداشته‌ایم.»

به گفته مهرعلیان باید دنبال ریشه‌های بازار سیاه دارو باشیم. وی با تأکید بر اینکه سیاست ما حمایت از تولید داخل است، تصریح می‌کند: «وجود نسخه‌نویسی، نسخه‌پیچی و امضای الکترونیک، باعث خواهد شد که بازار غیررسمی دارو در کشور از بین برود.»

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هم در این‌باره تأکید می‌کند: «وزارت بهداشت خارج از «داروخانه» هیچ اختیار و ابزاری برای نظارت و برخورد با تخلفات دارویی ندارد و قانون هم اجازه این مداخله را به وزارت بهداشت نداده است.»

وی در عین حال افزایش حساسیت و توجه مجدد رسانه به موضوع بازار سیاه ناصرخسرو را به فال نیک می‌گیرد و می‌گوید: «امیدواریم با این توجه دوباره و به‌دنبال آن ورود دستگاه‌های مسئول انتظامی، امنیتی و قضایی و اخذ اطلاعات ادعا شده، بقایای این بازار سیاه ۳۰ - ۴۰ ساله از سیمای پایتخت رخت بر بندد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار