پرچم امریکا در دست جدایی‌طلبان رنگی هنگ‌کنگ
کد خبر: 968088
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043qK
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۶
هنگ‌کنگ همچنان شاهد صحنه‌هایی است که مؤید اظهارات دولت چین درباره دامن‌زدن امریکا و کشور‌های غربی به اعتراضات هنگ‌کنگ است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به دست گرفتن پرچم امریکا و تصویر ترامپ و درخواست از دونالد ترامپ برای آزادی هنگ‌کنگ از «سرکوب» چین، شواهد روشنی برای تأیید مواضع چین است. در همین حال رئیس پژوهشکده چین متعلق به دانشگاه فو دان شانگ‌های تصریح کرد: اجرای الگوی انقلاب‌های رنگی بی‌تردید در هنگ‌کنگ شکست می‌خورد. این در حالی است که به رغم نشانه‌های ازسرگیری مذاکرات در این ماه، امریکا و چین دور جدید تعرفه‌های اضافی بر کالا‌های تولیدی یکدیگر را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری امریکایی بلومبرگ، ده‌ها هنگ‌کنگی معترض که برای شناسایی نشدن به صورت خود نقاب زده بودند، روز شنبه با به دست گرفتن پرچم‌های امریکا و خواندن سرود ملی ایالات متحده از دونالد ترامپ خواستند تا هنگ‌کنگ را از حاکمیت چین آزاد کند. گروهی از معترضان در هنگ‌کنگ با به دست گرفتن پرچم ایالات متحده امریکا و پوستر‌هایی از ترامپ، از دونالد ترامپ خواستند تا در برابر آنچه آزادی هنگ‌کنگ از سرکوب چین می‌خوانند، به آن‌ها کمک کند.

دولت چین بار‌ها اعلام کرده است که امریکا، اعتراضاتی را که از ماه ژوئن سال جاری میلادی (خرداد ماه) علیه لایحه استرداد مجرمان هنگ‌کنگی به چین آغاز شده و از سوی رسانه‌های غربی طرفداران دموکراسی خوانده می‌شود، حمایت می‌کند.

کریس، یک معترض ۳۰ ساله هنگ‌کنگی که حاضر به ذکر نام کامل خود نیست، درباره بالا بردن پرچم‌های امریکا به بلومبرگ گفت: ما می‌خواهیم پرزیدنت ترامپ هنگ‌کنگ را آزاد کند. وی همچنین از کنگره خواست تا قانون حقوق بشر و دموکراسی در هنگ‌کنگ را تصویب کند و گفت: لازم است که به ما آزادی داده شود و ما صاحب قانون اساسی و اقتصاد خود باشیم.

یک معترض دیگر ۲۷ ساله هنگ‌کنگی که پرچم امریکا را حمل می‌کرد به بلومبرگ گفت: دلیل اینکه پرچم امریکا را به دست گرفتیم این است که ما به روح ایالات متحده امریکا احترام می‌گذاریم. او با اشاره به جنبش استقلال‌خواهی امریکا از بریتانیا در قرن هجدهم میلادی تأکید کرد: آن‌ها نیز زمانی مثل ما مستعمره بودند و از حقوق خاصی برخوردار نبودند. آن‌ها نیز حقوق بشر و دموکراسی نداشتند، اما برای به دست آوردن جنگیدند و در نهایت پیروز شدند و حالا در قانون اساسی امریکا، آن‌ها صاحب حق دفاع از دموکراسی‌شان هستند.

ترامپ در هفته‌های اخیر اعتراضات هنگ‌کنگ را به مذاکرات تجاری خود با چین گره زده است و روز جمعه به خبرنگاران گفت که مذاکرات امریکا با چین سبب پایین نگه داشتن سطح تنش در هنگ‌کنگ است. طی روز‌های گذشته گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال اعلام وضعیت اضطراری از سوی دولت محلی هنگ‌کنگ یا استمداد این دولت از چین برای کمک به مهار ناآرامی‌ها، حکایت دارد. چین نیرو‌هایی را در مرز هنگ‌کنگ مستقر کرده است. روز شنبه با وجود ممنوعیت برگزاری تظاهرات در هنگ‌کنگ، هزاران معترض به خیابان‌های مرکز شهر آمدند.

براساس گزارش‌ها، پلیس از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان استفاده کرد و معترضان نیز با روشن کردن آتش و کوکتل‌مولوتف به پلیس و ساختمان پارلمان حمله کرده بودند. اما روز یک‌شنبه هم هزاران معترضان غرب‌گرای هنگ‌کنگی بار دیگر به سوی فرودگاه این شهر رفته و در فعالیت‌های این فرودگاه برای چندمین بار اختلال ایجاد کردند.

بر اساس گزارش‌ها پلیس هنگ‌کنگ از ورود این معترضان به داخل ترمینال فرودگاه جلوگیری کرد و مخالفان در بیرون فرودگاه جمع شده‌اند.

جنگ تجاری و انقلاب رنگی
امریکا و چین روز یک‌شنبه، دور جدید اعمال تعرفه‌های جدید بر کالا‌های یکدیگر را آغاز کردند. امریکا بر کفش، هدفون و برخی وسایل الکترونیک وارداتی از چین تعرفه اضافی وضع می‌کند و چین هم برای اولین بار بر نفت وارداتی از امریکا. تعرفه امریکا ۱۵درصدی و تعرفه چین ۵درصدی خواهد بود. این تعرفه‌های جدید در حالی اعمال شده که امید می‌رفت چین و امریکا دور جدید مذاکرات تجاری خود را آغاز کنند.

در چنین شرایطی رئیس مؤسسه چین در دانشگاه فودان در شانگ‌های به تلویزیون مرکزی چین (سی‌سی تی‌وی) گفت: اقدامات خشونت‌آمیز و گردهمایی‌های غیرقانونی اخیر در منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ در چین دارای ویژگی‌های انقلاب رنگین است و نیرو‌های غربی مغز متفکر این آشوب‌ها هستند.

اقدامات خشونت‌آمیز آشوبگران طی دو ماه گذشته در هنگ‌کنگ افزایش یافته و بر زندگی روزمره مردم تأثیر گذاشته و اقتصاد منطقه را مختل کرده است.

ژانگ وای وی، گفت: آن‌ها بمب‌های دست‌ساز پرت و از خشونت و مجازات غیرقانونی علیه ساکنان داخل فرودگاه استفاده می‌کنند. همه این‌ها نشان‌دهنده تمایل برای تروریسم است. ما امیدواریم این شرایط گسترش پیدا نکند. وی گفت: از آنچه اتفاق افتاده می‌توانیم ببینیم که «باند چهار» تمام وقت با کارکنان کنسولگری‌های امریکا و انگلیس در هنگ‌کنگ در ارتباط هستند. زمانی که شما به فرایند آشوب‌ها نگاه می‌کنید، می‌توانید در سازماندهی آن، ویژگی‌های یک انقلاب رنگین را ببینید. زنجیره انسانی، خروج همه پول‌ها از بانک‌ها، بنرها، شعارها، یونیفرم‌ها و اشارات دست، همه و همه نشان می‌دهد آن‌ها به طور حرفه‌ای آموزش دیده‌اند.

این صاحبنظر همچنین گفت: نیرو‌های غربی که طرفدار انقلاب به اصطلاح رنگین هستند، شرور هستند. آن‌ها تلاش کردند خشم جوانان را علیه دولت منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ برانگیزند.

ژانگ ضمن اشاره به اینکه برخی از آشوبگران پرچم‌های انگلیس و امریکا را در دست دارند، آن‌ها را خائن نامید. وی در ادامه گفت: ما که در این سرزمین تحصیل کرده‌ایم درک این مسئله برایمان دشوار است و آن‌ها را خائن می‌نامیم، اما چنین افرادی در هنگ‌کنگ نماینده نیرویی هستند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. آن‌ها چهره‌های چینی، اما روادید‌های انگلیسی یا کانادایی دارند، آن‌ها ضدکمونیست و شدیداً ضد چین هستند. آن‌ها واقعاً معتقدند غرب بهترین است. در واقع، امریکا و انگلیس با تولید ناخالص داخلی خودشان که کمتر از هنگ‌کنگ است، دچار مشکل شده‌اند، با وجود این، آن‌ها انگلیس و امریکا را می‌پرستند. واقعیت مسئله این است که حمایت انگلیس و امریکا پشت این آشوب‌هاست. آن‌ها از انگلیس و امریکا پول می‌گیرند و پرچم آن‌ها را به اهتزاز درمی‌آورند.

به گفته وی، یکی از علل مهم رویداد‌های هنگ‌کنگ، مداخله مستقیم امریکا و در پشت آن جنگ تجاری است که امریکا با چین برپا کرده است. وای وی افزود: دونالد ترامپ ابتدا فکر می‌کرد خیلی زود برنده می‌شود، اما فکر بسیار احمقانه‌ای بود. نتیجه را هم که دیده‌اید و این جنگ جز ناکامی برایش نتیجه‌ای نداده و مقابله ما بسیار مقتدرانه بوده است؛ بازار سهام امریکا در حال سقوط است. ترامپ از این موضوع هراس دارد، زیرا سقوط بازار سهام در آرای انتخاباتی‌اش تأثیر زیادی خواهد گذاشت. او باید انتخابات سال آینده را در نظر بگیرد. یکی از مقامات امریکا علناً گفت که بروز راهپیمایی اعتراضی در هنگ‌کنگ به سود امریکاست و به نظر او کشورش می‌تواند با این برگ در مذاکرات تجاری بر چین فشار وارد کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار