تل‌آویو تسلیم انتقام حزب‌الله
کد خبر: 967569
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043hx
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
رژیم صهیونیستی به پاسخ متعارف حزب‌الله جواب نمی‌دهد
رژیم صهیونیستی دیروز را هم برای سومین روز متوالی در نگرانی از پاسخ حزب‌الله سپری کرد. سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله وعده داده بود طی چهار روز اقدام تل‌آویو را پاسخ خواهد داد، ولی دیروز با گفتن اینکه «مقاومت تعیین می‌کند کی و کجا ضربه خود را وارد کند»، عملاً دوره قرار گرفتن این رژیم در سرگردانی امنیتی را افزایش داد.
آزاده سادات عطار
سرویس بین الملل جوان آنلاین: در مقابل، رژیم صهیونیستی با فرستادن پیام غیررسمی از طریق واسطه‌ها که «اگر پاسخ حزب‌الله دردناک و سخت و خارج از عرف باشد، از حمله به لبنان دریغ نخواهد کرد»، تلویحاً اعلام کرد که خود را تسلیم انتقام درچارچوب عرف و اقدام متوازن حزب‌الله می‌داند.

شیخ نعیم قاسم، معاون حزب‌الله دیروز بار دیگر تأکید کرد که حمله اخیر صهیونیست‌ها به لبنان تلافی خواهد شد تا با گذشت سه روز از ماجراجویی اخیر، آن‌ها را روی صندلی داغ امنیتی نگه دارد. شورای عالی دفاع لبنان هم سه شنبه شب جلسه‌ای فوق‌العاده تشکیل داد و بر ضرورت دفاع از حاکمیت این کشور تأکید و اعلام کرد که لبنانی‌ها حق دارند با تمام ابزار‌ها در مقابل هر تجاوزی مقابله کنند تا این سیگنال را ارسال کند که دولت لبنان نیز از انتقام حزب‌الله حمایت می‌کند. به گزارش شبکه المنار، مقاماتی از حزب‌الله که نام‌شان فاش نشده است، اعلام کرده‌اند که این جنبش با اعلام اینکه حزب‌الله آمادگی حمله به رژیم صهیونیستی را دارد، گفتند که این جنبش در حال محاسبه وضعیت برای پاسخ دادن به حمله اخیر است، اما به دنبال جنگ با این رژیم نیست. ضمن اینکه حمله احتمالی در واکنش به هجوم پهپادی صهیونیست‌ها به بیروت خواهد بود، اما منجر به جنگ نمی‌شود. معاون حزب‌الله هم تأکید کرده است که حمله پهپادی تل‌آویو به جنوب بیروت را تلافی خواهد کرد، اما این پاسخ به جنگ منتهی نخواهد شد. قاسم در این مورد گفت: من این موضوع را که الان در فضای جنگی هستیم رد می‌کنم، این فقط پاسخی به یک حمله خواهد بود.

صهیونیست‌ها در گرداب سرگردانی امنیتی
هرچند حزب‌الله در حال تدارک عملیات انتقام‌جویانه از صهیونیست‌ها است و هنوز واکنشی نشان نداده است، اما مقامات صهیونیستی همچنان در ترس و وحشت پاسخ‌های مقاومت به سر می‌برند.

در این راستا، عاموس هرئیل، تحلیلگر نظامی روز چهار شنبه در روزنامه هاآرتص نوشت: «اسرائیل بر این باور است که نصرالله جدی است و به حملات در سوریه و لبنان پاسخ خواهد داد. از این رو اسرائیل در نواحی مرز‌های جنوبی دچار وحشت شده است. تحولات مستمر تا حد زیادی به نتایج واکنش حزب‌الله متکی است، حزب‌الله در آستانه پاسخ دادن به دو حمله در سوریه و لبنان است». هرئیل تصریح کرد: «آنچه برای اسرائیل مبرهن شده، این است که نصرالله به اجرای تهدیدهایش پایبند خواهد بود.» وی افزود: «جهان سیاست در اسرائیل با امنیت در هم آمیخته است و بسیار دشوار است که ملاحظات و دغدغه‌های مختلف را از هم جدا کرد، البته که ملاحظات و دغدغه‌های اساسی برای نتانیاهو، مسئله امنیت است.»

همچنین منابع خبری صهیونیستی سه شنبه شب از انتقال پناهگاه‌های متحرک به شمال سرزمین‌های اشغالی خبر دادند. یک منبع آگاه امنیتی هم روز چهار شنبه گفت که اسرائیل تدابیر حفاظت از سفارتخانه‌های خود در سرتاسر جهان را شدت بخشیده و به مقامات ارشد خود ابلاغ کرده که در انتظار پاسخ احتمالی حزب‌الله به حادثه بیروت باشند. منابع مطلع نظامی گفته‌اند که ارتش چند سامانه گنبد آهنین جدید نصب کرده؛ سامانه‌ای که در مقابل شلیک موشک‌های مقاومت فلسطین شکست خورده است.

وبگاه خبری «رأی‌الیوم» نوشت که منابع سیاسی بلندپایه و نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از طریق طرف ثالثی که احتمالاً امریکاست، به حزب‌الله هشداری جدی داده و گفته که اگر پاسخ حزب‌الله سخت، دردناک و خارج از عرف باشد، اسرائیل از حمله به لبنان دریغ نخواهد کرد و حزب‌الله تاوان سنگینی خواهد داد. این پیام اسرائیلی‌ها هرچند پیام تهدید است، ولی تلویحاً دلالت به این دارد که رژیم صهیونیستی قصد ندارد انتقام متوازن حزب‌الله را پاسخ دهد و به طور ضمنی تسلیم شرایط امنیتی شده که حزب‌الله در حال دیکته کردن آن است. روز سه شنبه هم بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در سخنانی برای جلوگیری از واکنش سخت حزب‌الله گفته بود که بهتر است نصرالله آرام باشد. اظهاراتی که نشان می‌دهد که مقامات تل‌آویو تا چه حد از پاسخ نیرو‌های مقاومت واهمه دارند.

تحولاتی که واکنش اروپا را به دنبال داشت
تشدید تنش‌ها بین نیرو‌های مقاومت و اسرائیل، نگرانی مقامات اروپایی را در پی داشته است. به گزارش رویترز، «مایا کوسیانچیچ» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در بیانیه‌ای بدین منظور گفت که وظیفه همه طرف‌های درگیر در منطقه حفظ خویشتنداری حداکثری، پیروی از قوانین بین‌المللی، جلوگیری از تشدید وضعیت خطرناک بالقوه و پرهیز از لفاظی‌های فتنه‌جویانه است. وی در ادامه گفت: «اتحادیه اروپا انتظار دارد که همه طرف‌ها به‌طور کامل از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد به ویژه قطعنامه‌های ۱۵۵۹ و ۱۷۰۱ پیروی کنند.» قطعنامه ۱۷۰۱ از قطعنامه‌های شورای امنیت است که در ۱۱ آگوست ۲۰۰۶ برای پایان دادن به جنگ ۳۳ روزه میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله صادر شد. سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خاتمه بر حمایت ۲۸ عضو این اتحادیه از ثبات، امنیت و تمامیت ارضی لبنان تأکید کرد و افزود: برای حل مشکلات مرتبط با خاورمیانه، هیچ اقدام یکجانبه یا راه‌حل نظامی وجود ندارد.

سناریو‌های احتمالی در زمینه پاسخ حزب‌الله
منابع نزدیک به حزب‌الله لبنان پیش‌تر اعلام کرده بودند که این جنبش آمادگی حمله به رژیم صهیونیستی را دارد. حمله احتمالی در واکنش به هجوم پهپادی اسرائیل به بیروت است، اما منجر به جنگ نمی‌شود. یکی از منابع نیز گفت: اکنون حزب‌الله برای حمله برنامه‌ریزی شده متقابل به شکلی که منجر به جنگ نشود، آماده شده است. یک منبع نزدیک به رهبری حزب‌الله درباره پاسخ مدنظر این جنبش به حمله رژیم صهیونیستی در ضاحیه جنوبی دیروز گفت که در انجام این حمله شتابی در دستور کار نیست. به گفته وی نصرالله در جریان نشستی درون حزبی گفت: «می‌توانید راحت بخوابید. پاسخ ما امروز نخواهد بود.» همچنین نصر‌الله تأکید کرده است که مقاومت تعیین می‌کند که کی و کجا ضربه وارد شود. مقاومت می‌تواند چهار یا پنج هواپیما و نه بیشتر را سرنگون کند، به طوری که فعالیت جاسوسی صهیونیست‌ها محدود و مختل شود.

درباره زمان پاسخگویی نیز سیدحسن نصرالله گفت: زمانی که حمله قنیطره رخ داد حریم هوایی آنجا تحت حفاظت بود، ما شش شهید دادیم با وجود آن ۱۰ روز صبر کردیم و الان ما عجله‌ای نداریم می‌گذاریم اسرائیلی‌ها در حالت آماده‌باش باشند. در این راستا دو منبع مطلع نیز اعلام کردند، حزب‌الله لبنان برای اجرای «ضربه حساب شده» علیه صهیونیست‌ها برنامه‌ریزی می‌کند به طوری که هرگز منجر به وقوع جنگ در منطقه نخواهد شد. پایگاه خبری العهد لبنان درباره سخنان نصرالله گفت که مقاومت لبنان هم مثل ایرانی‌ها راهبرد نه جنگ و نه مذاکره بلکه مقابله به مثل در برابر هرگونه تجاوز دشمن صهیونیستی را دنبال می‌کند.

پایگاه خبری النشره در یادداشتی به واکنش حزب‌الله پرداخت و تأکید کرد که حزب‌الله با پاسخ قطعی به تجاوز رژیم صهیونیستی معادلات جدیدی را در منطقه تثبیت خواهد کرد. به رغم اینکه حزب‌الله اصلاٌ چیزی از ماهیت واکنش نظامی پیش‌بینی شده به حملات صهیونیست‌ها فاش نمی‌کند که طبیعتاً به دلایل نظامی است، اما اطلاعات موجود وقوع جنگی متعارف را بعید می‌داند. پاسخ حزب‌الله رخ خواهد داد. تاریخ پیش‌بینی شده زمانی است که شرایط امنیتی تا قبل از انتخابات ۱۷ سپتامبر فراهم شود. این عملیات احتمالاً حمله هواپیما‌های بدون سرنشین به منظور تثبیت معادلات نظامی جدید منطقه است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار