ارتش سوریه به «مثلث مرگ» نزدیک میشود
کد خبر: 965165
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00435B
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
پیشروی‌های گسترده ارتش سوریه در حومه حماه و ادلب علیه گروه‌های تروریستی روز به روز دایره وسیع تری پیدا می‌کند. یگان‌های ارتش این کشور خود را برای عملیات در مثلث مرگ آماده می‌کنند.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: ارتش سوریه که با پاسخ کوبنده خود، در برابر نقض آتش بس ادلب توسط تروریست‌ها نشان داد که به هیچ عنوان حاضر به مسامحه با تروریست‌ها در هیچ شرایطی نیست هر روز پیشروی‌های قابل توجهی را در برابر صفوف عناصر تروریست در مناطق مختلف این کشور محقق می‌سازد.

در همین خصوص فرماندهی ارتش سوریه به تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرد، به رغم اعلام موافقت ارتش سوریه با آتش‌بس در منطقه کاهش تنش در ادلب در اول ماه اوت جاری گروه‌های تروریستی مسلح و مورد حمایت ترکیه پایبندی به آتش‌بس را رد کرده و دست به حملات متعددی علیه غیرنظامیان در مناطق امن زدند.

ارتش سوریه از نقش ترکیه در حمایت از گروه‌های تروریستی انتقاد کرده و اعلام کرد که طرف ترکیه به دست نشانده‌های خود در بین گروه‌های تروریستی مستقر در ادلب اجازه می‌دهد حملاتی را انجام دهند بنابراین آنکارا به رویکرد خرابکارانه و نادیده گرفتن تعهداتش مطابق توافقنامه سوچی ویژه منطقه امن در ادلب ادامه می‌دهد و این امر به تقویت مواضع تروریست‌ها و اشاعه خطر تروریسم در خاک سوریه منجر می‌شود.

پیشروی ارتش سوریه در ادلب باعث شده ترکیه انتقاداتی را علیه این عملیات مطرح کند به طوریکه وزیر خارجه این کشور نسبت به فاجعه شدید در ادلب در صورت اجرایی شدن این عملیات هشدار داده است.

این در حالیست که ارتش سوریه در عملیات نظامی خود مشخصا عناصر تروریست و مواضع آن‌ها را هدف قرار می‌دهد و قاعدتا هیچ نگرانی در خصوص هدف قرار گرفتن غیر نظامیان وجود نخواهد داشت.

پیشروی‌های ارتش سوریه به قدری سریع روی می‌دهد که مناطق استراتژیک و روستا‌های مهم به سرعت از اشغال گروه‌های تروریستی خارج شده و به دست نیرو‌های سوری می‌افتد. یگان‌های ارتش سوریه به تازگی موفق شدند کنترل روستای راهبردی «الاربعین» در حومه شمالی حماه را بعد از درگیری‌های شدید با گروه‌های تروریستی مسلح به دست بگیرند.

با تسلط ارتش سوریه بر روستای الاربعین، راه پیشروی ارتش به سمت منطقه موسوم به «مثلث مرگ»، که منظور از آن مرکز تجمع گروه‌های تروریستی در روستا‌های «اللطامنه»، «کفر زیتا» و «الزکاه» در شمال حماه است، باز شده است.

باید به این نکته اشاره کنیم که منطقه الزکاه در مثلث مرگ مرکز اصلی حملات تروریست‌ها علیه مناطق مسکونی در حومه شمالی حماه به شمار می‌رود و ارتش سوریه از سال ۲۰۱۳ وارد این منطقه نشده است بنابراین می‌توان گفت که این اقدام یک دستاورد استراتژیک جدید برای نیرو‌های سوری به شمار می‌رود.

برخی از طرف‌های خارجی تلاش دارند تا آتش درگیری‌ها در سوریه را تازه نگه داشته و ارتش سوریه را در جبهه‌های مختلف از شمال گرفته تا جنوب هم چنان درگیر نگه دارند؛ این مسأله شامل حال شبکه‌های زیر زمینی تروریستی در استان درعا نیز می‌شود.

گروه‌های زیر زمینی با دست زدن به عملیات تروریستی علیه نیرو‌های ارتش سوریه در استان درعا و حتی نیرو‌های روسی تلاش می‌کنند تا مانع پیشروی‌های نیرو‌های سوری در شمال کشور و در محور‌های حومه شمالی حماه و حومه جنوبی ادلب شوند.

هدف این گروه‌های تروریستی ایجاد خلأ امنیتی در استان درعا و ایجاد تنش در میان صفوف ارتش سوریه که در حال پیشروی در جبهه‌های شمال است چرا که اکثریت ساکنان استان درعا حامی ارتش سوریه و نظام حاکم این کشور هستند و فرزندان آن‌ها در میان نیرو‌های ارتش سوریه در حال خدمت هستند.

پیشروی‌های ارتش سوریه، بازگشت آوارگان به استان درعا، اجرای پروژه‌های کشاورزی و عمرانی در این منطقه و بازگشت زندگی عادی به آن باعث شده تا تروریست‌ها مجددا برای به تنش کشیدن اوضاع امنیتی در این منطقه و مشغول کردن ارتش سوریه به آن به تقلا بیافتند. نکته قابل توجه آنکه این گروه‌های زیر زمینی از حمایت مالی کشور‌های خارجی برخوردار هستند.

بعد از آزاد سازی استان درعا توسط ارتش سوریه طی ۲ سال گذشته اینک درگیری‌ها برای آزاد سازی شمال این کشور در جبهه‌های حومه حماه و ادلب و شرق فرات و عفرین در جریان است.

نکته قابل توجه در خصوص تحولات میدانی در سوریه این است که هر چقدر پیشروی‌های ارتش این کشور در محور‌های مهم و سرنوشت ساز گسترده‌تر می‌شود گروه‌های تروریستی با حمایت کشور‌های خارجی فعال‌تر شده و برای آغاز عملیات ایذایی با هدف مشغول کردن ارتش سوریه در جبهه‌های مختلف و تضعیف قدرت عملیاتی آن وارد عمل می‌شوند. همان طور که آتش بس ادلب با بی توجهی ترکیه به اجرای تعهدات خود شکست خورد و ارتش سوریه مقتدرانه عملیات نظامی خود را علیه تروریست‌ها از سر گرفت.

اما در این میان سخنان یک مسئول سابق ترکیه قابل تأمل است. ملیح گوکچک شهردار پیشین آنکارا در سخنانی قابل تأمل خواستار مسلح کردن سوری‌های مقیم کشورش و بازگرداندن آن‌ها به سوریه شد و با این درخواست جنجال زیادی به راه انداخت. گوکچک در چند توئیت خود از پیشنهاد آموزش دادن به جوانان سوری در پایگاه‌های داخل ترکیه و فرستادن آن‌ها به سوریه برای جنگیدن حمایت کرده است.

مداخله کشور‌های خارجی برای ادامه یافتن بحران سوریه به قدری آشکار است که روسیه نیز به این مسأله اذعان داشته و نماینده این کشور در سازمان ملل اعلام کرد که کشور‌های غربی در شورای امنیت به دنبال محافظت از کانون‌های تروریستی در ادلب هستند و این کشور‌ها برای تحقق این هدف تلاش می‌کنند. وی تصریح کرد که هر زمان که کانون‌های تروریستی در سوریه به پایان خود نزدیک می‌شوند کشور‌های غربی برای محافظت از آن‌ها وارد عمل می‌شوند.

در هر صورت باید گفت که ارتش سوریه بدون هیچ ملاحظه سیاسی و یا مسامحه‌ای به عملیات گسترده خود علیه تروریست‌ها در ادلب و حماه برای عقب راندن آن‌ها و انهدام مواضعشان ادامه داده و برای پایان دادن به عمر این تروریست‌ها به زودی عملیات خود را علیه مثلث مرگ آغاز خواهد کرد؛ عملیاتی که به مذاق بسیاری از طرف‌های خارجی که خواهان ادامه یافتن بحران سوریه و تنش و درگیری در این کشور هستند خوش نخواهد آمد و یگان‌های ارتش سوریه باید آماده تحرکات زیر زمینی گروه‌های تروریستی در استان‌های این کشور برای تحت الشعاع قرار دادن دستاورد‌های استراتژیک خود باشند.

منبع: مهـــر
برچسب ها: سوریه ، ادلب ، تروریست ، آنکارا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار