مجلس نمایندگان امریکا به استیضاح ترامپ نزدیک‌تر شد
کد خبر: 963815
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042jP
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۳
کمیته قضایی مجلس نمایندگان امریکا از یک دادگاه فدرال خواسته است دسترسی به شواهد هیئت منصفه عالی در خصوص پرونده بازرس رابرت مولر را امکانپذیر کند. دموکرات‌ها برای اینکه استیضاح دونالد ترامپ را به جریان بیندازند به این شواهد نیاز دارند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: نمایندگان دموکرات کنگره با تأکید بر قانون اساسی امریکا که بازخواست از رئیس‌جمهور را به کنگره واگذار کرده، بار دیگر بحث استیضاح دونالد ترامپ را مطرح کرده‌اند. وکلای دموکرات مجلس نمایندگان امریکا با تقدیم دادخواست خود به دادگاه منطقه‌ای امریکا، قصد دارند شواهد مرتبط با تعامل مقام‌های کمپین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا با عوامل روس و تلاش‌های ادعایی ترامپ برای موظف کردن دان مک‌گان، مشاور حقوقی وقت کاخ سفید به عزل رابرت مولر، رئیس وقت شورای ویژه تحقیقات را دریافت کنند. این اقدام مجلس نمایندگان امریکا را یک گام به استیضاح ترامپ نزدیک‌تر کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از وکلای کمیته قضایی مجلس نمایندگان امریکا جمعه شب به خبرنگاران گفت: «قویاً مفاد استیضاح را در دست بررسی داریم. این گامی جدی است که باید اکنون برداریم». همچنین دادخواست دیگری از این کمیته، مشاور حقوقی سابق کاخ سفید را موظف می‌کند تا پیش از تصمیم‌گیری این نهاد درباره استیضاح ترامپ در آن شهادت دهد. شواهد هیئت منصفه عالی که طبق قانون فدرال از بازرسی خارجی محافظت می‌شود، با تحقیقات ۲۲ ماهه رابرت مولر درباره مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و تلاش‌های ترامپ برای مانع‌تراشی در روند تحقیقات گردآوری شده است. جرالد نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان امریکا جمعه شب در سخنانی گفت: «از آنجایی که سیاست وزارت دادگستری اجازه نمی‌دهد رئیس‌جمهوری در حال فعالیت تحت پیگرد قرار گیرد، مجلس نمایندگان امریکا تنها نهادی است که قادر است ترامپ را بابت اقداماتش مسئول بداند». نادلر با اشاره به تقدیم دادخواست به دادگاه گفت: «مجلس نمایندگان امریکا باید به تمام حقایق مرتبط دسترسی داشته باشد و استفاده از اختیاراتش از جمله توصیه به استیضاح را مورد بررسی قرار دهد». رابرت مولر در جلسه استماع خود برخی از جنبه‌های مداخله روسیه در انتخابات امریکا و همچنین تلاش ترامپ برای تضعیف روند تحقیقات را تأیید کرده است. مولر گفته بود که معتقد است رئیس‌جمهور می‌تواند پس از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش به دلیل ممانعت در اجرای عدالت محاکمه شود.
به گزارش پایگاه هیل، تاکنون تقریباً ۱۰۰ نماینده مجلس نمایندگان امریکا خواستار پیشبرد طرح استیضاح ترامپ شده‌اند. توهین‌های نژادی به ویژه توئیت‌های اخیر ترامپ علیه نمایندگان رنگین‌پوست دموکرات، وی را به نماد یک بیگانه‌ستیز، ضدزن و دروغگو تبدیل کرده و باعث شده است دموکرات‌ها موضوع رأی‌گیری برای استیضاح ترامپ را پس از پایان تعطیلات تابستانی کنگره مطرح کنند.

پلوسی:وقت کشی نمی‌کنیم
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا برخی گمانه‌زنی‌ها در این باره که وی تلاش می‌کند جلوی استیضاح ترامپ را بگیرد رد کرد. به گزارش شبکه ان‌بی‌سی، پلوسی گفت: «رابرت مولر قادر نبوده که روابط مالی و شخصی و تجاری و دیگر موضوعات ترامپ را بررسی کند و این چیزی است که ما در حال انجام آن در دادگاه هستیم و زمانی که نیاز داشته باشد ادامه خواهیم داد». رئیس مجلس نمایندگان امریکا اضافه کرد: «طرفداری آن‌ها از استیضاح، به من اهرم فشار می‌دهد. من هیچ شکایتی از آن کاری که آن‌ها انجام می‌دهند ندارم». پلوسی روز پنج شنبه هم در خصوص استیضاح ترامپ گفته بود: «می‌خواهیم قوی‌ترین پرونده ممکن را تشکیل دهیم تا در خصوص اینکه چه مسیری را انتخاب کنیم تصمیم بگیریم و این از نظر زمان و اطلاعاتی که نیاز داریم محدودیتی ندارد». موضوع استیضاح دونالد ترامپ از زمان روی‌کار آمدن وی در کاخ سفید از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون همواره و در مقاطع گوناگون مطرح بوده و بسیاری از دموکرات‌ها نیز با این استیضاح موافق هستند. دموکرات‌های کنگره در حالی سعی دارند ترامپ را استیضاح کنند که اکثریت مجلس سنا در دست جمهوریخواهان قرار دارد و این مسئله مهم‌ترین عاملی است که موجب می‌شود دموکرات‌ها برای آغاز مراحل استیضاح مردد باشند. روند استیضاح ترامپ در شرایطی است که بر اساس نظرسنجی‌های اخیر، اکثریت مردم امریکا از سیاست‌های رئیس‌جمهور این کشور رضایت ندارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار