مبارزه با قاچاق از مبدأ تا مقصد باید سیستمی باشد
کد خبر: 963286
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042as
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۵
روحانی در جلسه مبارزه با قاچاق کالا و ارز:
بر اساس اطلاعات رسمی متأسفانه حجم قاچاق کالا و ارز با توجه به رشد بهای ارز در ایران در هر سال تقریباً بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ارزیابی می‌شود که رقم بسیار کلانی است.
هادی غلامحسینی
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: در این میان، رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه کار مبارزه با قاچاق باید به صورت سیستمی از مبدأ تا مقصد باشد، در شرایط تحریم بر ضرورت مراقبت بر مصرف صحیح منابع ارزی کشور تأکید داشت که این امر می‌تواند اشاره تلویحی به فشار قاچاق کالا و ارز بر منابع ارزی در شرایط جنگ اقتصادی باشد، زیرا گفته می‌شود قاچاق کالا بعد از واردات رسمی، دومین مصارف عمده در بازار ارز ایران است.
به گزارش «جوان»، صرف نظراز اینکه حجم قاچاق کالا و ارز بیش از ۱۰ میلیارد دلاری در سال چه تبعات منفی اقتصادی می‌تواند برای اقتصاد ایران داشته باشد، نوع کالای ورودی به ایران یک دغدغه جدی است که باید به آن توجه داشت، زیرا در جنگ اقتصادی امکان دارد کشور‌های متخاصم به شکل محسوس یا نامحسوس کالا‌هایی را در اختیار قاچاقچیان قرار دهند که این کالا‌ها سلامت مردم، نباتات، دام و طیور را به خطر بیندازند، از این رو قاچاق کالا و ارز علاوه بر چالشی اقتصادی، یک دغدغه جدی امنیتی به شمار می‌رود که باید برای ریشه‌کن کردن سیستماتیک این عارضه بسیار خطرناک فکر اساسی کرد.
هر چند پیوسته زحمت‌هایی در جهت مقابله با قاچاق کالا و ارز کشیده می‌شود و نمی‌توان منکر وظیفه‌شناسی‌ها، دلسوزی‌ها، از خود‌گذشتگی‌ها و حتی ایثار و جانفشانی‌ها در این مسیر شد، اما وقتی حجم قاچاق کالا و ارز همچنان ارقامی بالا‌تر از ۱۰ میلیارد دلار را نشان می‌دهد به این نتیجه می‌رسیم که اشکال اساسی در کار مبارزه با قاچاق کالا و ارز وجود دارد و جای دارد از تجربیات کشور‌های موفق در مسیر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استفاده کنیم تا به سرعت حجم قاچاق کالا و ارز کاهش یابد به ویژه آنکه از منظر اقتصادی نیز هیچ سرمایه‌گذاری با قاچاق بیش از ۱۰ میلیارد دلار در سال ریسک سرمایه گذاری را به جان نمی‌خرد؛ چراکه امکان دارد باقاچاق کالا‌های مشابه عملاً سرمایه خود را از دست دهد و ورشکست شود. در این بین حجت‌الاسلام حسن روحانی روز سه‌شنبه در جلسه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ضمن قدردانی از تلاش‌های وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: در شرایط تحریم، باید مراقبت فراوانی در هزینه و مصرف دقیق ارزی داشته باشیم که با زحمت بسیار به‌دست می‌آید.
رئیس‌جمهور همچنین از نیرو‌های نظامی و انتظامی، بانک مرکزی، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و گمرکات به عنوان مبارزان خط مقدم مبارزه با قاچاق کالا و ارز نام برد و با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه در مورد ردیابی و کنترل واردات و صادرات کالا در کشور خاطر نشان کرد: امروز ابزار فنی لازم برای نظارت و کنترل در همه زمینه‌ها وجود دارد، البته ممکن است هنوز برخی نواقص یا ناهماهنگی‌ها در این زمینه وجود داشته باشد که برای رفع آن‌ها باید تلاش شود.
روحانی تکمیل و راه‌اندازی سامانه کنترلی تا پایان سال ۹۸ را مورد تأکید قرار داد و افزود: کار مبارزه با قاچاق باید به صورت سیستمی از مبدأ تا مقصد باشد. در زمینه مقابله با قاچاق می‌توان با استفاده از ظرفیت استارتاپ‌ها در زمینه ردیابی، کنترل و هماهنگی گام‌های خوبی برداشت. روحانی با اشاره به اهمیت مسئله دستگاه‌های ایکس ری در گمرکات کشور، بر پیگیری رفع کمبود این دستگاه در گمرکات تأکید کرد.

گوشت حداقل ۳۰ درصد اضافه قیمت دارد
در این میان در شرایطی که قیمت جهانی هر کیلو گوشت دام با دلار بازار آزاد ارقامی در حدود ۳۰ هزار تومان را نشان می‌دهد و رقم فوق با بهای گوشت در ایران ده‌ها هزار تومان اختلاف د ارد، رئیس‌جمهور گفت: در مقطعی و بیشتر براساس شایعات مربوط به صادرات دام زنده از کشور، قیمت گوشت افزایش یافت، اما باوجود اقدامات خوبی که در زمینه واردات دام انجام شده، قیمت گوشت هنوز متعادل نیست.
روحانی با اشاره به اظهارات وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه در حال حاضر حداقل ۳۰ درصد قیمت گوشت اضافه است، گفت: مشخص است که اینجا با مشکلی مواجه هستیم که باید آن را حل کنیم.

قاچاق صورت گرفته‌است
روحانی به موضوع کسانی که ارز دولتی دریافت کرده ولی کالایی وارد نکرده‌اند، اشاره کرد و گفت: اگر دریافت‌کننده ارز، کالای مورد نیاز را وارد نکرده باشد، تخلف صورت گرفته و در واقع ارز را قاچاق کرده‌است باید کمک کنیم پرونده‌هایی که در زمینه قاچاق در قوه‌قضائیه مطرح است به سرعت حل و فصل شده و پول‌ها سریع‌تر به خزانه بازگردد.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: مهم‌ترین موضوع جلسه در واقع ایجاد هماهنگی بیشتر و اتصال سامانه‌های کنترل و مقابله با قاچاق در کشور است که تکمیل آن می‌تواند کمک بسیار خوبی برای ما باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار