ورود سپاه به ساخت راه‌های روستایی
کد خبر: 963078
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042XW
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
سرپرست راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری از امضای قرارداد با قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه برای ساخت راه‌های روستایی تا ۲ هفته آینده خبر داد و گفت: حجم کنونی پروژه‌های راه روستایی به هیچ عنوان با اعتبارات آن همخوانی ندارد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: رضا اکبری در نشست خبری با یادآوری این‌که سال ۹۵ راهداری از استان‌ها به سازمان راهداری و ادارات کل ملحق شد، اظهار کرد: نگهداری راه‌های فرعی و روستایی به سازمان اضافه شد و دفتری را در سازمان داشتیم تحت‌عنوان راه‌های فرعی و روستایی. طی سال‌های اخیر کار‌های خوبی در این زمینه انجام شده و طرح نگهداری راه‌های فرعی و غیرشریانی در سازمان برنامه پایدار شده است؛ گرچه اعتبار آن کم است، اما باعث امیدواری است.

وی با بیان این‌که سال گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای نگهداری راه‌های فرعی و راه‌های اصلی غیرشریانی داشت، افزود: اعتبارات امسال از منابع دولتی و منابع داخلی سازمان ۱۲۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت روسازی ۴۰ هزار کیلومتر راه فرعی مشخص و برنامه‌ریزی دو ساله نیز بر همین اساس انجام شده است، تصریح کرد: حجم خرابی و نیاز بسیار فراتر از آن است که با چنین اعتباراتی آن را پیش ببریم. حدود ۵۱۰۰ کیلومتر راه فرعی نیازمند بهسازی سنگین است؛ یعنی باید آسفالت را برداریم و آسفالت جدید انجام دهیم.

وی ادامه داد: ۸۸۰۰ کیلومتر از این راه‌ها یک لایه روکش آسفالت می‌خواهد که جمع اعتبار این دو به ۲۱۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد؛ این در حالی است که اعتباری که امسال برای این کار به ما داده‌اند حدود ۱۲۰ میلیارد تومان است.

سرپرست راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری بیان کرد: باید اعتبارات استانی به کمک ما بیاید، با احتساب تحویل قیر ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

اکبری با بیان این‌که امسال به ما قیر تحویل نشده است، اظهار کرد: وضعیت راه‌های فرعی روشن است، اما برای بهسازی آن‌ها پول نداریم.

وی با بیان این‌که ۳۲ درصد راه‌های فرعی و راه‌های اصلی غیرشریانی نیازمند بهسازی سنگین است، گفت: بر اساس شاخص IRI (ناهمواری بین‌المللی راه‌ها) در راه‌های فرعی ۳.۳ است که باید زیر ۳ باشد. اگر بخواهیم یک دهم این شاخص را ارتقا دهیم، باید میلیارد‌ها تومان هزینه کنیم.

وی با بیان این‌که در راه‌های شریانی این شاخص ۲.۲ است، تأکید کرد: در نگهداری راه‌های فرعی راه بسیار سختی را در پیش داریم. ۸۰ درصد از معادن در کنار راه‌های فرعی قرار دارند و این راه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

وی با یادآوری اینکه طراحی راه‌های فرعی سبک است، افزود: یکی از دلایل خرابی راه‌های فرعی کشور، استفاده معادن از آن است. از این رو با وزیر صنعت در حال امضای تفاهمنامه‌ای هستیم تا بتوانیم حداقل ۵۰ درصد از هزینه‌های بهسازی این قبیل راه‌های را از معادن دریافت کنیم.

سرپرست راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری اظهار کرد: برای نگهداری راه‌های روستایی فقط یک طرح اعتباری وجود دارد که با شرکت ساخت مشترک است. عدد اعتبار این طرح فوق‌العاده ناچیز و سال گذشته حدود ۱۰۰ میلیارد یعنی معادل یک درصد اعتبار مورد نیاز بوده است. به‌طور قطع با اعتبارات ملی نمی‌توان راه‌های روستایی را نگهداری کرد و باید از اعتبارات استانی استفاده کنیم.

اکبری با یادآوری این‌که در دوره‌ای که راه روستایی در وزارت راه و شهرسازی یک معاونت بود تعهدات زیادی برای تعریف پروژه انجام شد، گفت: وقتی راه روستایی به شرکت ساخت واگذار شد ۴ برابر اعتبارات تعهد ایجاد شد.

وی با بیان این‌که "طی ۸ سال اخیر حدود ۳۰۰۰ قرارداد (حدود ۲۳ هزار کیلومتر راه روستایی) مربوط به راه روستایی داریم"، گفت: بیش از نیمی از این قرارداد‌ها نیمه‌کاره رها شده و پروژه‌های فعال با کُندی بسیار پیش می‌رود، امروز حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان در ساخت راه‌های روستایی به پیمانکاران بدهی داریم. این در حالی است که اعتبار راه روستایی در سال جاری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان (اسناد خزانه) است.

وی با بیان این‌که در این شرایط راه‌های روستایی را به سازمان راهداری منتقل کرده‌اند، افزود: رویکرد گذشته برای راه‌های روستایی غلط بود و نباید این میزان تعهد ایجاد می‌شد. قبلاً راه روستایی با استاندارد بسیار بالایی ساخته می‌شد، رویکرد ما این است که راه روستایی باید استاندارد خودش را داشته باشد و با امکانات سازمان راهداری این راه‌ها به‌صورت امانی ساخته شود. باید در برنامه سازمان راهداری مشخصات راه‌های روستایی را تعدیل و از روکش آسفالت گرم صرفه‌نظر کنیم. از این رو با استفاده از روکش‌های آسفالت کم‌هزینه که وزارت راه قبلاً از آن استفاده می‌کرد می‌توانیم طی ۲ تا ۳ سال راه‌های روستایی را به‌وضیت مناسبی برسانیم و تعهد جدیدی را ایجاد نکنیم.

وی بیان کرد: سازمان راهداری ۱۴۰۰ دستگاه ماشین آلات در اختیار دارد و ۱۰۰ دستگاه دیگر را اجاره خواهد کرد تا در مجموع با ۱۵۰۰ دستگاه ماشین‌آلات پروژه‌های نیمه‌تمام راه روستایی را به تدریج بسازیم؛ همچنین قصد داریم پیمانکاران راه‌های روستایی را از پروژه کنار بگذاریم.

وی بیان کرد: متأسفانه برنامه‌ریزی مناسبی برای راه‌های روستایی در گذشته انجام نشده است و ما این رویه را در دوره جدید اصلاح خواهیم کرد.

وی همچنین با یادآوری این‌که ۲۶۰۰ روستای بالای ۵۰ خانوار فاقد راه آسفالت هستند، گفت: این روستا‌ها یک‌میلیون نفر جمعیت را با ۱۳۷۰۰ کیلومتر راه پوشش می‌دهد که جزو تکالیف سازمان راهداری است.

به گفته وی، ۶۸۰۰ روستا با بالای ۲۰ خانوار داریم که ۱.۵ میلیون جمعیت پوشش را می‌دهد. راه‌های این روستا‌ها حدود ۹۰ درصد آسفالته هستند؛ اما در مجموع ۱۳۳۰۰ روستا راه آسفالته ندارد و ۱.۸ میلیون راه آسفالته ندارند که حدود ۴۸ هزار کیلومتر می‌شود.

سرپرست راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری همچنین یادآور شد: با قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه قراردادی امضا می‌کنیم تا در استان‌های کردستان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان‌غربی و هرمزگان زیرسازی راه‌های روستا‌های بالای ۲۰ خانوار، ۵۰ خانوار و راه‌های مال رو و راه‌های شوسه تا مرحله آسفالت را بسازد.

اکبری اظهار کرد: هفته قبل وزیر راه و شهرسازی پیش‌نویس این قرارداد را برای آقای سلامی ارسال کرده و احتمالاً این قرارداد طی مراسمی تا دو هفته دیگر امضا خواهد شد.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار