والیبال ایران معماری چیره دست می‌خواهد
کد خبر: 963060
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042XE
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
اقتدار والیبال ایران و حضورش در جمع قدرت‌های والیبال جهان به گونه ایی است که اگر روی سکوی جهانی نرود یک نوع دلخوری نزد مردم و علاقمندان به والیبال به وجود می‌آید و این وضعیت را همین روز‌ها و بعد از پایان کار ایران در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها داریم می‌بینیم.
سرویس ورزشی جوان آنلاین - وحید صابری : شاید نسل امروز خیلی متوجه دو دهه قبل یا سه دهه قبل نباشد که ما چه اوضاعی داشتیم و اگر در آسیا جزو ۵ تیم بالای جدول قاره قرار می‌گرفتیم برای خودمان هم دست می‌زدیم.
یعنی کره و ژاپن و چین که دست نیافتنی بودند (تا همین اواخر دهه ۷۰) و بعد از این سه قدرت چشم بادامی، قزاق‌ها و بعضا چین تایپه هم بالاتر از ایران قرار می‌گرفتند.
 
والیبال ایران معماری چیره دست می‌خواهد
با این نگاه باید گفت حضور ایران در جمع برترین‌های جهان خارج از اتفاقات ورزشی است یعنی اینگونه نیست که اتفاقی و یک دوره ما بتوانیم با شانس و بزن و ببر و بالا و پایین پریدن بتوانیم تا یک جا‌هایی برویم و بعد همه چیز تمام شود.
امروز جریان سیال و خروشان والیبال ایران دارای یک سبک و شیوه مثال زدنی و منحصر بفرد در جهان والیبال است واز شیوه و بازی والیبال ایران دیگر کشور‌های بزرگ الگو می‌گیرند.
یعنی تا دیروز اگر می‌گفتند والیبال کوبنده آمریکای جنوبی و یا ظرافت آسیای شرقی و والیبال حساب شده و قدرتی کوبا یا اروپا، اکنون می‌گویند والیبال پرهیجان ایرانی.
والیبال را باید به سه مرحله تقسیم کرد.
دوران بعد انقلاب تا اواخر دهه ۶۰ که بزرگانی مثل جباری و پرویز خاکی واقعا در آن دوران جنگ به هر ترتیبی بود تنور والیبال را گرم نگه داشتند.
 
والیبال ایران معماری چیره دست می‌خواهد
دهه ۷۰ تا اواسط دهه ۸۰ که محمدرضا یزادنی خرم با استفاده از منابع خوب صنعتی توانست به واالیبال یک شخصیت خوبی بدهد همزمان با حضور ایوان بوگانیکف در والیبال ایران اتفاق خوبی در آن برهه بود تا ما به جمع قدرت‌های اول آسیا نزدیک شویم، ولی هنوزهم انرژی نهفته والیبال ایران و انرژی بالقوه این جوانان عاشق و زیاده خواه باالفعل تبدیل نشده بود.
محمدرضا داورزنی به عنوان یک معمار چیره دست آغاز گر مرحله سوم و شروع کننده تحول بزرگ در والیبال ایران شد.
داورزنی با سابقه مدیریت در ادارت کل تربیت بدنی تقریبا به تمامی زوایای ورزش آشنا بود، می‌دانست که ضعف و قوت‌ها کجاست از کجا باید شروع کرد تا به نتیجه رسید و در کنار آن، مدیریت یک باشگاه بزرگ ورزشی را برعهده گرفت و از دل آن باشگاه تیم والیبال صنام را به عرصه اول والیبال ایران معرفی کرد که تا قهرمانی آسیا هم پیش رفت.
همه این‌ها یک طرف ماجرا و طرف دیگر نگاه و وسعت دید داورزنی بود که فراتر از آنچه تا قبل از این سایر دوستان آرزو کرده بودند را می‌دید، هدف قله قهرمانی جهان و المپیک بود.
راه رسیدن به این آرمان بزرگ لیگ جهانی بود. از لیگ جهانی برخی دوستانی که به هر دلیل نمی‌خواستند ایران به آن ورود کند یک تابو و یک هیولا ساخته بودند، اما داورزنی همه آن ریسک‌ها را به جان خرید. برای حضوری موفق در لیگ جهانی یک تئوریسین لازم بود. ولاسکوی آرژانتینی انتخاب بزرگ داورزنی برای حرکت در این مسیر بود.
داورزنی سفت و سخت پای گروهی که انتخاب کرده بود و پای برنامه‌های کارشناسان ایستاد و والیبال ایران حضور در لیگ جهانی را بسیار خوب و فراتر از انتظار آغاز کرد. حضور تیم‌های بزرگ جهان در ایران، شور و شوق وصف ناپذیر تماشاگران مشتاق والیبال، نگاه‌های جهانیان را به سوی ایران معطوف داشت. ایران نه تنها از مرز‌های آسیا با داورزنی عبور کرد که از قدرت‌های اول جهان هم عبور کرد و اکنون این جریان سیال و جوشان و خروشان به جایی رسیده که ما می‌توانیم در منابع تصمیم گیری قدرت والیبال جهان هم حرف برای گفتن داشته باشیم.
مهمتر از همه اینکه والیبالیست‌های ایران جذب لیگ‌های بزرگ اروپایی شدند و امروز جدای از اینکه ما در جمع ۶ قدرت برتر جهان قرارداریم. ایران تیم محبوب اغلب والیبال دوستان جهان است.
با این اوصاف والیبال ما طی دو سال اخیر فاقد تشکیلات منسجم کادر مدیریتی بود، اما پایه‌های کار آنقدر سفت و محکم توسط داورزنی و تیمش زده شده که حتی با سرپرست موقت هم والیبال مسیر خودش را می‌رود.
باید اذعان کنیم که والیبال و داورزنی با هم عجین شده اند و یک نکته مهم را این دو با هم به اثبات رساندند که ایرانی در کار‌های گروهی هم می‌تواند موفق باشد و آنهم در بالاترین سطح جهانی، ولی آن‌هایی که مدیریت بلد نیستند می‌گویند ورزش ما در کار‌های گروهی ناموفق است در حالی که والیبال این مرزبندی را شکست و از آن عبور کرد و از امروز هرکه بگوید در کار گروهی نمی‌توانیم، باید تابلو والیبال را پیش روی او قرار داد.
این‌ها کافی است تا بگوییم داورزنی را می‌توان معمار والیبال ایران در عصر حاضر دانست چرا که از همان ابتدا با برنامه حرکت کرد و میدانست به کجا می‌رود و کجا باید برسد.
پس لازم است عرض کنیم آقای داورزنی! لطفا راهی را که خودتان گام اول را در آن گذاشته اید تا آخر بروید بخصوص اکنون که به بهانه نرفتن ایران روی سکوی جهانی برخی مغرضان به والیبال نیش می‌زنند، ولی سخنان منتقدان واقعی را هم بشنوید چرا که تیم و بازی‌های تیم در لیگ ملت‌ها جای انتقاد داشت.
هدف ما و شما و همه اهالی ورزش باید حضوری موفق در المپیک باشد و انشالله این اتفاق را به بهترین شکل ممکن رقم خواهیم زد.
والیبال ایران معماری چیره دست می‌خواهد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار